Monitoring IP

Uruchomienie i wstępna konfiguracja

przeczytasz w 3 min.

Kamerę do naszej sieci lokalnej można podłączyć na kilka sposobów.

Tryb EZLink

Tryb podłączania EZLink znany jest z innych kamer firmy Foscam. Jest to szybki (a przez to przyjemny) sposób konfiguracji wstępnej urządzenia.

Aby go użyć kamera musi być w trybie EZLink (czyli dioda stanu ma mrugać co 0,2s – jest to domyślny stan nieskonfigurowanej kamery). Potem wystarczy wziąć smartfona z zainstalowaną aplikacją Foscam, zeskanować kod QR znajdujący się na urządzeniu i podać hasło do naszej sieci Wi-Fi. Ostatnim krokiem jest dodanie użytkownika, o którego login i hasło proszeni jesteśmy przy próbie połączenia z kamerą. W tym momencie urządzenie jest już w naszej sieci i możemy nim zarządzać przez aplikację na smartfonie, lub przez stronę www.

Inne metody podłączenia

Oczywiście co dla jednego będzie dobrym pomysłem, dla innego może takim nie być. Tak więc jeżeli ktoś nie chce używać smartfona do podłączania kamery, może skorzystać z bardziej tradycyjnych metod.

Wbudowane gniazdo Ethernet pozwala na podłączenie kamery poprzez kabel sieciowy. Jeżeli w sieci występuje serwer DHCP to urządzenie pobierze adres i go ustawi. Naszą rolą jest ustalenie przydzielonego adresu IP. Robimy to sprawdzając ustawienia serwera DHCP (np. na routerze), lub korzystając z aplikacji „Search Tool”, która zrobi to szybciej.

Innym sposobem podłączenia jest skorzystanie z przycisku WPS znajdującego się z tyłu obudowy. Tutaj cała „strona techniczna” ogranicza się do naciśnięcia przycisku WPS na kamerze i routerze, a wtedy one „dogadają” się między sobą. No cóż. Takie czasy nastały, że urządzenia „dogadują” się za naszymi plecami... „A za moich czasów to” ... ;)

Dostęp do kamery możemy realizować za pośrednictwem urządzenia przenośnego z wymienioną wcześniej aplikacją „Foscam” (na Android i iOS), przeglądarkę internetową, aplikację desktopową lub rejestrator IP, które zostaną przybliżone poniżej.

Aplikacja Foscam na smartfona

Jak wspomniane zostało wyżej, korzystanie z trybu EZLink do podłączenia kamery jest o tyle wygodne, że sam proces jest szybki, a na dodatek, po jego zakończeniu urządzenie jest gotowe do obsługi przez telefon.

Aplikacja jest bardzo dobrze przemyślania. Po uruchomieniu, ekran startowy wita nas miniaturkami obrazów z podłączonych kamer. Wystarczy wybrać którąś z nich, aby się do niej podłączyć.

Wtedy wyświetlony zostaje transmitowany obraz pod którym umieszczony jest „panel sterowania”. Ilość aktywnych przycisków zależy od funkcji, które kamera udostępnia. Model Foscam C1 może być obsługiwany przez 6 przycisków, których znaczenie opisano poniżej.

  • Włączenie nasłuchu audio lub też komunikacji dwukierunkowej,
  • Wykonanie zrzut ekranu,
  • Włączenie nagrywania aktualnego obrazu,
  • Ustawienie trybu oświetlenia podczerwonego na jedną z trzech opcji: auto, włączone i wyłączone
  • Obrócenie ekranu w pionie lub poziomie,
  • Przełączenie trybu jakości obrazu pomiędzy „gładkim”, a „HD”. Na ekranie typowego smartfona (5” lub mniej), przełączenie między tymi trybami nie przynosi zauważalnej utraty jakości, natomiast z pewnością zmniejszy się obciążenie sieci. Przydatne jeżeli korzystamy z łącza mobilnego.

Sterowanie powyższymi funkcjami działa nienagannie. Obraz oraz głos z kamery są w niewielkim stopniu opóźnione do oryginału, ale nie na tyle, aby występował problem przy komunikacji audio / wideo.

Na dzień pisania testu, pomimo możliwości dokonywania zrzutów ekranu i nagrywania sekwencji wideo, aplikacja nie udostępniała ich eksportu. Aby to zrobić należy ręcznie zlokalizować pliki na urządzeniu przenośnym.

Aplikacja webowa

Pomimo niezaprzeczalnej wygody używania aplikacji na urządzeniach przenośnych, jest to tylko dodatek, tzw. wisienka do tortu, ponieważ „poważne” zarządzanie kamerą udostępnia nam dopiero strona www.

Dostać się do niej możemy poprzez adres http://Adres_IP_Kamery:88, lub https://Adres_IP_Kamery, gdzie na początku wita nas prośba o pobranie i zainstalowanie dodatku. Dopiero potem możemy się zalogować. Domyślnym użytkownikiem jest „admin” z pustym hasłem (chyba, że wcześniej ustawiliśmy innego użytkownika, np. w trakcie połączenia EZLink).

Strona po załadowaniu wita nas kreatorem, który w kilku krokach pomoże ustawić najważniejsze rzeczy.

Na początku jesteśmy proszeni o ustawienie hasła dla Access Pointa (funkcji AP przyjrzymy się bliżej w dalszej części tekstu). Przy jego konfiguracji wyświetla się poziom bezpieczeństwa hasła.

Następnie mamy możliwość zmiany domyślnej nazwy kamery oraz ustawienia czasu.

Poprawna data i godzina przy urządzeniach bezpieczeństwa (a za takie można uznać opisywany model) jest niezmiernie ważna. Jeżeli nagranie ma trafić do organów śledczych, lub wymiaru sprawiedliwości, to ukazujący się na nagraniu czas może być ważnym elementem dowodowym. Warto więc poprawnie skonfigurować strefę czasową, włączyć synchronizację z serwerem czasu oraz ustawić przesunięcie DST (jeżeli jest taka konieczność).

Czas kamery można zweryfikować dopiero po zakończeniu kreatora. Jeżeli okaże się, że błędnie go ustawiliśmy, nie musimy od nowa przechodzić całego kreatora, ale możemy ręcznie poprawić odpowiednie wartości w zakładce Basic Settings → Camera Time.

Dalsze kroki to możliwość skonfigurowania sieci Wi-Fi lub jej zmiany oraz ustawienia adresu IP. Domyślnie adres pobierany jest z serwera DHCP, ale można go także ustawić manualnie.

Po tych kilku krokach kończy się rola kreatora. Dodatkowe rzeczy konfiguruje się ręcznie poprzez odpowiednie zakładki omówione w dalszej części testu.

Rejestrator IP

Firma Foscam udostępnia trzy rejestratory IP (FN3004H, FN3104H i FN3109H) do których kamera może zostać podłączona przy pomocy protokołu FOSCAM. Oczywiście można także korzystać z rejestratorów firm trzecich, ale będzie się to wiązało z koniecznością użycia protokołu ONVIF, który nie gwarantuje poprawności działania wszystkich funkcji kamery.

Jako, że firma stawia na unifikację interfejsów na wszystkich platformach (poza mobilną), także i tutaj powinniśmy bez problemu się odnaleźć. Na poniższym screenie widać tytułową kamerę podłączoną do rejestratora Foscam FN3104H, którego test możecie przeczytać tutaj.

Wszelkie opcje sterowania (np. IR, audio) oraz ustawienia, które dostępne są przez dedykowaną stronę www kamery, można odnaleźć także w rejestratorze i nimi zarządzać.

Jakie są to opcje? Czytajcie dalej :-).