Karta graficzna - poradnik jak wybrać
Karty graficzne

Karta graficzna - poradnik jak wybrać

przeczytasz w 4 min.

Czy jesteś niedzielnym graczem czy też entuzjastą w końcu przyjdzie czas na wymianę karty graficznej. Ten poradnik pomoże ci w podjęciu decyzji.

Ostatnie miesiące przyniosły premiery nowych kart graficznych, co trochę namieszało w obecnej sytuacji na rynku. Okazuje się, że w sprzedaży równocześnie są dostępne resztki modeli ze starszych generacji Nvidia Pascal i AMD Polaris/Vega, a także nowe konstrukcje Nvidia Turing i AMD Navi. Mniej doświadczeni czytelnicy mogą poczuć się zagubieni przy składaniu nowego komputera.

Jak wybrać kartę graficzną? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Opisaliśmy najważniejsze informacje związane z wyborem GPU oraz poleciliśmy modele z poszczególnych segmentów cenowych - podczas zakupu odpowiedniego modelu najpopularniejszym kryterium nadal pozostaje cena, więc takie też przyjęliśmy założenie. Ważne są też zastosowane technologie oraz wykorzystane chłodzenie (jego wydajność, kultura pracy i wygląd).

W dzisiejszych czasach nie ma już sensu rozdzielać kart graficznych na takie do pracy i zabawy, bowiem znakomita większość nadaje się do jednego i drugiego. Choć oczywiście producenci nadal mają specjalistyczne (i drogie) rozwiązania (seria Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro) dla tych potrzebujących lepszej wydajności w programach typu CAD. Jest to jednak obecnie nisza.

Nvidia Founders Edition i Gigabyte WindForce

Dlatego też w niniejszym poradniku skupimy się na konstrukcjach przeznaczonych głównie dla graczy, bowiem to oni od dłuższego już czasu stanowią najliczniejszą grupę docelową zarówno dla AMD jak i Nvidii.

Jaka karta graficzna w danym segmencie cenowym:

Zalecenia ogólne i podstawowe pojęcia

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych informacji, które mogą się Wam przydać. Staraliśmy się odpowiedzieć w nich na najczęściej pojawiające się pytania względem zakupu nowej karty graficznej. Oczywiście są to informacje podstawowe i zaawansowani użytkownicy z pewnością je znają.

Ile pamięci na karcie graficznej (VRAM)?

Ile pamięci na karcie graficznej?

Dzisiejsze gry potrafią zaalokować spore ilości tekstur w pamięci karty. Jednak w rzeczywistości silniki zazwyczaj podmieniają je dynamicznie w miarę potrzeb. Ostatecznie jest bardzo niewiele (relatywnie) tytułów, które wymagają więcej niż 8 GB pamięci przy niższych rozdzielczościach (FHD i QHD). Natomiast w przypadku 4K to zazwyczaj nie ilość pamięci będzie nas ograniczała. Nie wspominając już fakcie, że karty dla entuzjastów są wyposażone obecnie w minimum 8 GB VRAM (a coraz częściej jest to 11 GB lub 16 GB).

 • należy unikać kart wyposażonych w jedynie 2 GB pamięci oraz pamięć wideo typu DDR3
 • do rozdzielczości Full HD najlepiej żeby to było 6 lub 8 GB GB pamięci
 • w przypadku topowych konstrukcji to nie ilość pamięci hamuje ogólną wydajność

Chłodzenia na karcie graficznej - warto dopłacić za lepsze?

Chłodzenie karty graficznej

Prawie wszystkie dostępne obecnie na rynku karty graficzne występują w tzw. wersji autorskiej. Oznacza to, że zarówno partnerzy Nvidii jak i AMD tworzą swoje konstrukcje z układami tych firm. Charakteryzują się one zazwyczaj lepszym (bardziej rozbudowanym) systemem chłodzenia, co przekłada się na niższe temperatury i/lub wyższą kulturę pracy. Często jest on efektowniejszy (np. przyozdobiony podświetleniem LED). Autorskie karty zwykle pracują też z podniesionymi taktowaniami. Naturalnie są one również wyraźnie droższe od modeli referencyjnych.

 • prawie zawsze warto zainwestować dodatkowe 100 - 200 złotych w kartę z lepszym chłodzeniem, aczkolwiek warto zastanowić się nad konkretną sytuacją (często dołożenie tych 100-200 złotych pozwoli wybrać model z wyższego segmentu)
 • nie dotyczy to jednak kart z najniższego segmentu (np. GeForce GTX 1050, GeForce GTX 1050 Ti, GeForce GTX 1650 lub Radeon RX 560), które są na tyle tanie i chłodne, że nie wymagają specjalnie rozbudowanego coolera

Jaki zasilacz dla karty graficznej?

Zasilacz

Dzisiejsze karty graficzne w zależności od konstrukcji (półki wydajnościowej) mają współczynnik TDP w przedziale 75 - 250 W. Jest to teoretyczna maksymalna moc jaką dany model może pobrać. Należy jednak pamiętać, że mowa tutaj jedynie o samej karcie graficznej, a nie całym komputerze. O ile ktoś nie planuje budować platformy z kilkoma kartami (Multi GPU), nie ma potrzeby kupowana mocnych zasilaczy o mocy powyżej 1 kW.

 • w większości komputerów do gier rozsądnym minimum wydaje się obecnie markowy zasilacz o mocy 500 - 600 W
 • w przypadku topowych konstrukcji jak np. GeForce RTX 2080 Ti czy Radeon VII polecamy markową jednostkę o mocy minimum 650 W

A może SLI lub CrossFire?

Karty GeForce RTX połączone w SLI

W obecnych czasach nie ma absolutnie żadnego sensu tworzyć konstrukcji MultiGPU opartych na technologiach SLI lub CF. Zarówno AMD jak i Nvidia po cichu je wygaszają. Wyniaka to z trzech faktów, po pierwsze do działania wymagają specjalnych profilów w sterowniku; po drugie stwarzają sporo problemów (najbardziej znany stuttering i frame pacing) i po trzecie - dziś jedna topowa karta (GeForce RTX 2080 Ti) w większości gier potrafi zapewnić akceptowalną ilość kl/s w rozdzielczości 4K.

 • nie ma większego sensu tworzyć konfiguracji w oparciu o te (przestarzałe) technologie
 • należy pamiętać, że mają one wiele problemów i do działania wymagają (oprócz 2 kart oczywiście) bardzo mocnego zasilacza minimum 800 W i odpowiedniej płyty głównej ze wsparciem Multi GPU

Kilka ogólnych informacji na koniec

Rozważając zakup karty graficznej zwykle jest niewiele dylematów poza cenę. Zarówno Nvidia, jak i AMD starają się oznaczać swoje modele w sposób jasny. Czasami jednak producent wydaje dwie identycznie nazwane karty z różną pojemnością pamięci (Radeon RX 570 4/8GB, Radeon RX 580 4/8 GB, Radeon RX 5500 4/8 GB), przepustowością pamięci (np GeForce GTX 1050 lub GeForce GTX 1060) czy nawet różną wersję procesora graficznego (GeForce GTX 1060, Radeon RX 560). Warto więc dokładniej spojrzeć do specyfikacji danego modelu.

 • autorskie modele kart graficznych różnią się systemem chłodzenia oraz (minimalnie) taktowaniem bazowym rdzenia i/lub pamięci
 • potencjał podręcania w ramach całej rodziny kart graficznych (np. GeForce RTX 2X00) jest bardzo zbliżony
 • sporo kart graficznych wyposażona jest w pamięci GDDR5 (GDDR5X), ale coraz więcej modeli wykorzystuje szybsze kości GDDR6 (GeForce RTX/Radeon RX 5X00)

Producenci zaczynają ze sobą konkurować

GeForce vs Radeon

Tak jak wspomnieliśmy na początku, sytuacja na rynku kart graficznych robi się coraz ciekawsza (a przez to korzystniejsza dla klienta). Nvidia przygotowała nowe modele praktycznie z każdego segmentu cenowego, ale AMD nie ma zamiaru odpuszczać i zaczyna mocno naciskać swoimi konstrukcjami Navi.

Niestety, obserwujemy też wzrost cen kart graficznych. Czasy kiedy kupowaliśmy topowe konstrukcje za 1000 - 1500 złotych już nie wrócą. Dziś tyle kosztują modele ze średniej półki, a za luksus posiadania topowego modelu trzeba zapłacić 3000, 4000 lub nawet 5000 złotych.

Nie można natomiast narzekać na brak postępu porównując do siebie kolejne generacje GPU. Producenci nie tylko zwiększają moc obliczeniową akceleratorów, ale też wprowadzają nowe technologie, które mają za zadanie usprawnić rozgrywkę. Coraz powszechniejsze jest również wykorzystanie monitorów z funkcją G-SyncFreeSync, pozwalających na synchronizację wyświetlanej animacji i przez to lepsze wrażenia płynące z rozrywki.

Wydaje się więc jasne, że przyszłość to pojedyncze karty. Szczególnie, że jak pokazują statystyki znakomita większość graczy nadal ma monitory o rozdzielczości Full HD - najczęściej są to ekrany o odświeżaniu 60 Hz, ale coraz większą popularnością cieszą się modele z matrycami 120 czy 144 Hz, które wymagają zapewnienia większej płynności animacji.

Ostatecznie na dziś wybór nie jest taki jasny, szczególnie, że AMD zaczyna coraz mocniej konkurować z Nvidią. Nie licząc tego pozostaje jeszcze kwestia wyboru autorskiej wersji i tego czy chcemy dopłacić ekstra za lepszy, efektowniejszy system chłodzenia.

Warto zobaczyć również:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojciechu15
  7
  Nie chce wyjść na tego co znowu narzeka, ale nazwać artykuł "jak wybrać kartę graficzną" i całość oprzeć w zasadzie "określić ile masz kasy i za X kupić taką" jest trochę słabe. Wypadało by we wstępie chociaż wspomnieć o tym, że należy sprawdzić moc zasilacza i maksymalny rozmiar karty która mieści się do obudowy. Chcąc komuś dobrze doradzić warto byłoby również wspomnieć o tym, że nie każda karta nadaje się do każdego procesora - a dokładniej o tym, że kupowanie zbyt mocnej karty nic nie da, bo płynność i tak zależy zawsze od najsłabszego ogniwa. Nie wspominając już o tym, że karta karcie nie równa i o ile np przy 1050ti producent, oraz jakość chłodzenia mają marginalne znaczenie bo to chłodna karta, to przy konstrukcjach mocniejszych (szczególnie) amd, nie warto oszczędzać na chłodzeniu. Jak już chcemy pisać coś co nazwiemy poradnikiem, to chyba warto zrobić to kompleksowo i na poziomie. Ludzie obeznani w sprzęcie czasami tydzień przeglądają testy zanim coś wybiorą, a tutaj poradnik dla laika sprowadził cały problem do "masz X kasy kup to lub to".
  • avatar
   KENJI512
   4
   Jak kupować kartę graficzną?

   Proste:
   1) określić maksymalny wydatek
   2) określić minimalną wydajność (np. czy chcemy grać na ultra w full hd i min. 30 kl/s - czy po prostu odpalac gry na średnich)

   3) wziąć pare modeli z różnych półek cenowych, sprawdzić ich wydajność w necie (benchmarki - nie serwis benchmark, juz nie :P ) i określić stosunek liczby klatek na sekundę do ceny.

   4) Cieszyć się kartą o najlepszych stosunku jakości do ceny. Ja tam zrobiłem z GTX 1070 i nie żałuję :)
   • avatar
    digitmaster
    3
    Zestawienie jest od czapy. Cena nie może być jedynym kryterium przy wyborze, ponieważ jest całe mnóstwo zmiennych które trzeba uwzględnić zaczynając od procesora, zasilacz przez to czy modernizujemy komputer czy też budujemy zestaw od podstaw. Łatwo jest zrobić wąskie gardło i utopić niepotrzebnie parę stówek.
    • avatar
     davidoff
     2
     "Szczególnie, że jak pokazują statystyki znakomita większość graczy nadal ma monitory o rozdzielczości FullHD i to najczęściej 60 Hz, pomimo, że na rynku wyświetlaczy QHD/4K czy 120/144 Hz matryc nie brakuje."

     Problem polega na tym że po co mi monitor 4K i 120/144Hz jak moja karta nie da rady tego pociągnąć. Myśle że przy następnej generacji można pomyśleć przy zakupie monitora QHD + 120/144hz

     Ps mam na myśli stałe 120/144 fps-y
     • avatar
      BigBoyMack
      1
      Zastanawiam się, skąd w artykułach biorą się podawane ceny. Znalezienie GTXa 1070 za 1700 zł jest zadaniem niemożliwym, podobnie GTX 1070ti za mniej niż 2000 zł. Czy te ceny się tak szybko zmieniają, czy weryfikacja danych nie domaga? A przecież artykuł świeży, z tego co widzę to dzisiejszy. Jak to jest zatem z tymi cenami? Szał na kryptowaluty podobno mija, a jednak dalej za kartę trzeba wyłożyć kupę kasy. Często spotykam się z tym, że artykuł poradnikowy, dotyczący opłacalności zakupu, pomimo wartości merytorycznej okazuje się nieprzydatny, bo wskazane w nim ceny nijak mają się do tego co jest na rynku.
      • avatar
       Marucins
       1
       Zaznaczyłem "Do 1000 zł, średnia lub niska półka" na przekór postępującemu konsumpcjonizmowi.
       • avatar
        Smuga
        1
        Kiedy raz ktoś kupi coś pokroju 1080/1080Ti - już więcej na nic słabszego nie spojrzy. Sam pamietam czasy kupowania samych średniaków i średnich-średniaków przy jednoczesnym zrzędzeniu na to jak bezsensownie drogie są karty wyższego przedziału. Do czasu - przyjemność z doskonałej jakości i płynności obrazu praktycznie w dowolnym scenariuszu jest niesamowite. No ale trzeba albo dobrze zarabiać albo ostro się szczypać więc nie będę tu nikomu tego na siłę polecać.
        • avatar
         Fiona
         0
         To też nie do końca tak.

         Ktoś dzisiaj może mieć stary procesor, ale jeszcze gorszą kartą.
         I kupuje kartę z zapasem mocy, ale pod planowany nowy procesor. Który kupi za pół roku (np.)

         Poza tym chyba przesadzacie, jak ktoś samodzielnie składa komputer to ma te ABC wiedzy, a często więcej niż komentujący ;P
         • avatar
          lysycoprobo
          0
          ja tam mam gt 630 i gram w half life 2 właśnie na wysokich detalach w full hd dziękuje ps nie jestem graczem gram rzadko i krótko może za kilka lat kupie sobie np gtx 1070 i pogram hmmm w Wiedźmina Dzikiego Kota czy jak się to tam nazywa badziewie :) pozdro
          • avatar
           kladiator
           -1
           Do 250zł z używek :D
           • avatar
            andrewkolo
            -7
            Ja mam pytanie w związku z tym poradnikiem.
            Nvidia na swojej stronie sprzedaje Nvidia GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition jako top 1 z kart.
            Ranking kart graficznych tutaj też tą kartę wysoko plasuje.
            A w poradniku odradzacie Nvidia GeForce Founders Edition. Chodzi o wydajność tej karty czy kiepski system chłodzenia, a może pozycje w rankingu są płatne i kto da więcej ten wyżej stoi?