Akcesoria do telefonów

Oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Kingstona MobileLite Wireless G2 testowałem w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy Note 3 działającym pod kontrolą oficjalnego Androida 4.4.2 z interfejsem TouchWiz.

Aplikacja androidowa do poprawy...

Cenię sobie Androida za to, że jest otwarty, skalowalny i daje dostęp do ogromnej różnorodności oprogramowania (nie będę się rozpisywał, bo jest to temat na odrębny artykuł). Czasami jednak nie mogę zrozumieć jakim cudem na iOS'a można napisać program, który nie dość, że wygląda dobrze, to w dodatku działa idealnie płynnie i stabilnie, a jego androidowy odpowiednik sprawia wrażenie jakby wyłonił się z mroków przeszłości.

Na smartfonie z 3 GB pamięci RAM LPDDR3 i wydajnym Snapdragonem 800 aplikacja MobileLite z minimalistycznym interfejsem potrafi „przycinać”. W czasie odtwarzania filmów smartfon potrafił się po prostu zawiesić podczas gdy ten sam plik odtwarzany z pamięci wewnętrznej animował się zupełnie bezproblemowo.

Jak mam to rozumieć?

Kingston zrobił prostą, ale dobrze działającą apkę na iOS'a, a na Androida nie potrafił? Czy raczej stwierdził, że większość androidowych smartfonów i tak laguje, więc może użytkownicy nie zauważą różnicy?

Okej, oddychaj głęboko, wdech... wydech. Ujmę to łagodnie: program mobilny do obsługi MobileLite Wireless G2 działa lepiej na sprzęcie Apple niż na urządzeniach z Androidem.

Jakie typy plików mogę odtwarzać z Kingstona?

Odpowiedź jest prosta – wszystkie te które potrafi odtworzyć sprzęt mobilny podłączony do Kingstona. Jeśli więc smartfon może dekodować pliki FLAC lub AAC, to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy ich posłuchali. Mobile Lite po prostu strumieniuje dane, a telefon lub tablet je odtwarzają. W aplikację MobileLite wbudowany jest prosty „plejer”.

Facebook? Żaden problem!

Po prawej stronie interfejsu wyświetlają się niewielkie strzałki w okręgach. Po ich dotknięciu wysuwa się menu kontekstowe. Jeśli wybraliśmy akurat plik graficzny (np. JPG, PNG), to będziemy mogli opublikować go na swoim Facebooku lub Twitterze. Te dwie opcje dotyczą wyłącznie obrazów.

Resztę plików można wysłać e-mailem, skopiować lub usunąć z pamięci nośnika (np. karty microSD lub pendrive'a).

Pokaz slajdów i filmy

Popularne formaty graficzne takie jak .jpg czy .png można otwierać bezpośrednio w aplikacji mobilnej. Na dole interfejsu przeglądarki wyświetla się strzałka, która uruchamia pokaz slajdów.

Filmy w rozdzielczości Full HD (1920x1080 px) odtwarzały się dość płynnie wprost z karty SD podłączonej do Kingstona. Przycięcia zdarzały się jedynie na samym początku (pierwsze kilka sekund).

Ustawienia i bezpieczeństwo

W ustawieniach androidowej aplikacji mobilnej sprawdzić mogę m.in. stopień naładowania baterii Kingstona, ustawić czas automatycznego wyłączania, wybrać kanał na którym nadawała będzie sieć Wi-Fi, połączyć się z zewnętrzną siecią Wi-Fi w celu przekazywania internetu oraz aktywować modem internetowy USB 3G.

Uwaga!

Standardowo Kingston MobileLite Wireless G2 nie szyfruje transmitowanych danych. Po pierwszym uruchomieniu użytkownik powinien za pomocą aplikacji mobilnej ustanowić hasło zabezpieczające przed niepożądanym dostępem do danych. W przeciwnym razie każda osoba w zasięgu sygnału emitowanego przez Kingstona będzie mogła się z nim połączyć i przejrzeć zawartość (zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe itp.)

Czy mogę połączyć się z internetem w czasie przeglądania plików?

Tak. W takiej sytuacji smartfona łączy się z Kingstonem, a następnie w aplikacji mobilnej (sekcja „WiFi Network Connection”) wybiera się domową sieć Wi-Fi i wpisuje hasło do niej. MobileLite połączy się z nią i utworzy tak zwany mostek. Innymi słowy będzie pobierał internet z zewnętrznej sieci i przekazywał go do smartfona.

W tym samym czasie użytkownik może słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia lub odtwarzać film np. z pendrive'a podłączonego do Kingstona. Brzmi dość skomplikowanie, ale konfiguracja jest naprawdę prosta i trwa nie więcej niż kilkanaście-kilkadziesiąt sekund.