Pamięć RAM

Kingston HyperX Blu 2 x 2GB 1600MHz

przeczytasz w 1 min.

 

Aluminiowe radiatory w znanym z serii HyperX niebieskim kolorze dobrze spełniają swoją rolę. Są to wciąż pamięci z segmentu dla entuzjastów, ale już nie dla tych najbardziej wymagających. W ofercie Kingstona znajdują się także oszczędne pamięci LoVo (LowVoltage), które umożliwiają pracę przy zasilaniu 1,35-1,5V. Za jakiś czas na naszych łamach pojawi się test sprawdzający, w  jaki sposób wartość zasilania RAM wpływa na energooszczędność całej platformy.

Testowane przez nas pamięci o oznaczeniu KHX1600C9D3B1K2/4GX nie są jedynymi zestawami Blu o tej wielkości i częstotliwości. Na stronie Kingstona można znaleźć identyczny zestaw pozbawiony jednak profilu XMP oraz wymagający zasilania 1,7-1,9V dla taktowania 1600 MHz (testowy zestaw wymagał zasilania 1,65V). Przy zakupie warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli posiadamy platformę opartą na procesorach Intel wykorzystujących mikroarchitekturę Nehalem - wtedy stosowanie pamięci o napięciu powyżej 1,65V może zniszczyć kontroler, a w konsekwencji cały procesor.

W SPD oprócz profilów JEDEC zapisano także XMP 1600 MHz. Obecność profilu - nawet jeśli z niego nie skorzystamy - pozwala łatwo sprawdzić wartości konfiguracyjne RAM. Pamięci HyperX zwykle podkręcają się naprawdę przyzwoicie, wygląda jednak na to, że ta zasada nie zawsze będzie się sprawdzać w przypadku pamięci Blu. Warto jednak pamiętać, że każdy zestaw podkręca się inaczej. Przy wykorzystaniu testowych modułow nie udało nam się osiągnąć rewelacyjnych wyników - więcej szczegółow znajdziecie na stronie poświęconej podkręcaniu.

W momencie przeprowadzania testów cena zestawu pamięci Kingston HyperX DDR3 2 x 2 GB 1600MHz CL9 wahała się od 240 do 330 zł.

 

 Kingston HyperX Blu 2 x 2GB 1600 MHz CL9
 plusy:
dobry stosunek ceny do możliwości
profil XMP
 minusy:
średni potencjał podkręcania
Średnia cena w momencie pisania artykułu: ok. 285 zł