Odtwarzacze

Obsługa

przeczytasz w 2 min.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych przez nas urządzeń KiSS, menu zaprojektowano w bardzo logiczny i intuicyjny sposób. Szybki dostęp do mediów audio, wideo, plików graficznych z ich wyraźnym pogrupowaniem, gwarantuje nam, że bez większych problemów zawsze odnajdziemy to co chcemy.

kanały TV można poukładać wedle uznania, jak w każdym normalnym telewizorze

Ogromną zaletą menu jest wyświetlanie długich nazw plików. Często zdarza się, że w konkurencyjnych urządzeniach menu pozwala na podgląd tylko pierwszych 16-tu znaków nazwy pliku. W praktyce zdarza się, że to zbyt mało aby wygodnie i szybko odszukać właściwy plik.

W głównym menu do dyspozycji mamy szybki dostęp do funkcji cyfrowej nagrywarki, danych zgromadzonych na dysku twardym lub płycie DVD/CD. Ponadto usługi sieciowe. Na poziomie lokalnym jest to dostęp do serwera PC Link lub FTP.

Z kolei na poziomie zdalnym, usługi On-line, m.in. KiSS Online, KiSS WebRadio, KiSS TV Guide. Te ostatnie oczywiście wymagają dostępu do Internetu, który możemy uzyskać poprzez podpięcie DP-558 do domowego routera z modemem lub PC-ta.

DVD-Video / CD-Audio

Producenci sprzętu audio-wideo opanowali już do tego stopnia sztukę składania odtwarzaczy DVD, że aż z trudem przychodzi nam wyszukiwanie mankamentów. W trakcie redakcyjnej przerwy na film - węgierskich "Kontrolerów" - nie zauważyliśmy jakichkolwiek problemów z odczytem. Podstawowe funkcje odtwarzania, przewijania, dostępu do menu, wybranych scen, działały bez zarzutu. Jednym zastrzeżeniem jakie mamy wobec urządzenia jest nieco głośna praca napędu, choć w tym przypadku nie jest jeszcze tak źle.

Na pierwszy rzut oka - a także ucha - bardzo dobrze sprawdza się również kwestia odczytu płyt CD Audio. Zdecydowanie dobrym pomysłem okazuje się podpięcie DP-558 do sieci. Dzięki temu od razu po włożeniu płyty system łączy się z internetową bazą danych (freedb) skąd pobiera informacje dot. artysty, nazwy płyty i utworów. Dużym niedociągnięciem - również dotyczącym innych modeli KiSS - jest wyraźnie dokuczająca praca napędu. W przypadku płyt CD Audio jest ona na tyle głośna, że trudno przemilczeć ten fakt.

DivX

Mogłoby się wydawać, że kodeki DivX i XviD nie stanowią już tak dużego problemu dla producentów multimedialnego hardware'u. Niestety, DP-558 pomimo wgrania nowego firmware'u miewał niemałe problemy z odtworzeniem starszych wersji kodeku DivX (np. 3.11). Porwane klatki, błędy w dekodowaniu, to na pewno nie to czego pragnie szanujący się użytkownik wydający na taki sprzęt ponad 1000zł. Odpadają również wszelkie filmy kodowane przy użyciu algorytmu QPEL, o czym KiSS informuje z wyprzedzeniem, tak więc przynajmniej w tej kwestii nie ma niemiłej niespodzianki. Niezbyt ciekawie ma się sprawa filmów z dwiema ścieżkami audio. Niekiedy film po prostu wiesza się i jedynym ratunkiem jest wyłączenie odtwarzacza.

zdarzają się problemy z polskimi znakami w napisach

Na całe szczęście, z nowszymi wersjami kodeków sprzęt radzi sobie znacznie lepiej. Na dodatek bez większych problemów wyświetla napisy przechowywane m.in. w postaci plików TXT. Co istotne, na samym początku musimy wybrać odpowiednią stronę kodową, tak aby polskie ogonki nie zamieniły się w bliżej niezrozumiałe znaki.

Dość ciekawą opcją jest możliwość szybkiego przeniesienia filmu DivX z płyty na dysk twardy. Po kilku minutach kopiowania możemy uruchomić film z dysku, dzięki czemu pozbywamy się problemu szumiącego napędu - dysk działa znacznie ciszej, choć dla wprawnego ucha, nie jest bezgłośny.