Ultrabooki

Testy użytkowe

przeczytasz w 2 min.

Zacznijmy od matrycy, która to mimo małego rozmiaru 14,0” oferuje nadal rozdzielczość FHD, co przekłada się na zagęszczenie pikseli odpowiadające znanej z Apple „Retinie” (157ppi). Jest to panel typu IPS, co przekłada się na zarówno wyśmienite kąty widzenia, jak i dosyć dobrą głębię kolorów. Matrycę osadzono w obudowie, która może uchodzić za bezbramkową (zwłaszcza po bokach). Realnie zmierzyliśmy następujące parametry działania matrycy:

Lenovo Legion Y530-15ICH - specyfikacja

Jasność maksymalna:253 cd/m2
Jasność 66%: 141 cd/m2 
Jasność  66% - iluminancja czerni:0,144 cd/m2
Kontrast:1:980
Średnia deltaC:10,5%
Barwa bieli:7731 K
Maksymalna deltaE bieli:2,67 (dół środek)
Średnia deltaE bieli:1,4
Przybliżona gamma:2,2
Pokrycie gamutu sRGB:53,1%

Jak widać, jednolitość podświetlenia, jak i temperatury kolorów jest na bardzo wysokim poziomie, czego należało oczekiwać od małej matrycy. Sama temperatura kolorów jest dosyć chłodna, jak na gammę 2.2. Maksymalna jasność spokojnie wystarczy w słoneczne dni – dzięki matowej powierzchni matrycy. Wytknąć natomiast musimy pokrycie gamutu kolorów – ledwie ponad 50 % pokrycia sRGB to niezbyt ciekawy wynik, jak na IPS (i to już po kalibracji).

Obraz bardzo ostry, jednak nieco chłodny i wyprany z kolorów

Sprawdziliśmy też, czy aby na pewno ekran jest pozbawiony efektu migotania. Zarówno przy minimalnym podświetleniu (tzn. nie najniższym, gdyż obniżenie go do 0 wyłącza je całkowicie), jak i maksymalnym, nie odnotowaliśmy żadnego migotania. Nieco natomiast gorzej ma się sprawa z czasem reakcji piksela. Pomiar czasu GtG wykazał okolice 19 ms, co przy odświeżaniu 60 Hz oznacza niestety delikatne smużenie obrazu przy szybszych animacjach.

Jeżeli brak dedykowanej karty nie podpowiedział Wam, że nie jest to maszyna do grania, to matryca z 19 ms czasu reakcji powinna tę prawdę przed Wami obnażyć

Skoro już tak pastwimy się nad ekranem, to przejdźmy do kamery, która jest nad nim zamontowana.

Lenovo IdeaPad S540 - prezentacja

Wyposażono ją w fizyczną przesłonę gwarantującą prywatność. Jak już ją odpalimy, to ukazuje nam się typowy dla kamer HD obraz, choć przyznamy, że widywaliśmy dużo gorsze modele. Obraz nie jest mocno zaszumiony, nawet przy gorszym oświetleniu. Nie było też problemów z płynnością.

Lenovo IdeaPad S540 - Wbudowana kamera

Idąc dalej możemy chwilę poświęcić na omówienie głośników. Jest to układ stereo firmy Harman z przetwornikami pełnozakresowymi o mocy 2 W każdy.

Lenovo IdeaPad S540 - prezentacja

Realnie zmierzone pasmo przenoszenia (+/- 6dB) to 350-17 000 Hz – wynik ten raczej stawia je ponad średnią w laptopach. Wyższe pasma są nieco bardziej podbite, a maksymalna głośność wystarczy do prowadzenia konferencji przez Skype. Całkiem przyjemnie można też słuchać muzyki czy filmów.

Laptopa raczej nie da się otworzyć jedną ręką, ze względu na sztywność zawiasów oraz masę podstawy

O ile głośniki potrafią zagrać głośno, tak sam laptop nawet pod obciążeniem głośny nie jest. Choć musimy zaznaczyć, że nawet w typowej pracy biurowej nie jest on również bezgłośny. W każdym razie maksymalny wynik 46 dB na poziomie uszu użytkownika uznajemy za bardzo przyzwoity. A jako że głośny nie jest, to łatwo się też domyślić że ciepła także nie emituje zbyt wiele.

Lenovo IdeaPad S540 - temperatura pod obciążeniem i w spoczynku

Lenovo IdeaPad S540 - temperatury pod obciązeniem

I faktycznie nawet pod obciążeniem trudno mówić, abyśmy przekroczyli jakoś wyraźnie 35°C od spodu, a przy klawiaturze nawet do tych 30°C stopni nie dobijamy. W spoczynku temperatury tylko o kilka stopni przewyższają temperaturę otoczenia.

Lenovo S540 z Ryzenem na pokładzie nie ogrzeje wam kolan w zimowe dni ;)

Powoli przechodząc do testów wydajności, jeszcze na tej stronie opiszemy wydajność akumulatora. Jest to jednostka zapewniająca 45 Wh. Poniżej wyniki testów jego obciążenia.

Lenovo IdeaPad S540 - test baterii

Praca z tekstem offline
(20% podświetlenia):
11 godzin i 32 minity
Oglądanie filmów na YT (66% podświetlenie/40% głośność):6 godzin i 48 minut 
Granie w CS:GO3 godziny i 34 miniuty

Czasy są dosłownie zaskakująco długie – widać, że 15 W jednostki AMD postawiły wysoko poprzeczkę dla Intela. Zapraszamy teraz na kolejną stronę, gdzie przedstawimy wyniki różnych testów wydajności.