Ultrabooki

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Nasza opinia o Lenovo IdeaPad S540 wyposażonym w AMD Ryzen 5 i Vega 8

Lenovo zdaje się dostrzegło potencjał, jaki niosą ze sobą najnowsze procesory AMD Ryzen. Co prawda wydajność nie wzrosła jakoś drastycznie, ale za to laptop znacznie dłużej jest w stanie pracować na zasilaniu z baterii! Jeżeli dołożymy do tego realnie niższą cenę, to w zasadzie pozostaje tylko polecić zakup osobom szukającym takiego typu narzędzi do pracy.

Lenovo IdeaPad S540 - Prezentacja

A za co należy się szczególna pochwała poza procesorem i wynikającą z niego długością pracy na baterii? W sumie do zasług procesora można jeszcze dopisać niskie temperatury osiągane w czasie pracy. A brak migotania matrycy był dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Zdecydowanie należy też docenić ulokowanie głośników „na wierzchu”, dzięki czemu dźwięk jest znacznie czystszy, niż gdy wydobywa się spod laptopa.

Lenovo IdeaPad S540 - Prezentacja

Ostatecznie otrzymujemy bardzo solidnie wykonany (za co wyróżniamy go znaczkiem Super Jakości), zgrabny i potrafiący długo pracować laptop w cenie obecnie oscylującej w okolicy 2500 zł (z systemem operacyjnym). Jeżeli oczywiście nie zależy nam na graniu albo nie wymagamy płynności od gier, to może to być idealny kompan na uczelni albo w podróży.

Zalety i wady Lenovo IdeaPad S540 z AMD Ryzen 5

 • bardzo dobry czas pracy na akumulatorze
 • relatywnie cichy i zdecydowanie chłodny pod obciążeniem
 • brak migotania matrycy
 • całkiem dobre głośniki
 • wysoka wydajność CPU w stosunku do ceny
   
 • jednak wydajność GPU nieco rozczarowuje
 • tylko 54% pokrycia sRGB!
 • nieco niska jasność maksymalna
 • krótki skok klawiszy i konieczność używania przycisku fn w celu dostępu do klawiszy F1-F12
 • brak zasilania z USB-C

90% 4,5/5

Dobry Produkt benchmark.plSuper Jakość benchmark.pl

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  1
  Fajny laptop ale brak karty sieciowej całkowicie go dyskwalifikuje !!!
  • avatar
   dawidpis12
   0
   Fajna maszynka dla studenta, któremu na zajęciach nie chce się słuchać wykładowcy, tylko pograć w coś na szybkości albo obejrzeć jakiś film. Bateria trzyma nieźle, pracuje cicho, nie pali blatów, na których stoi. Tyle dobrego i aż tyle. Ciężko w takich pieniądzach kupić sprzęt gamingowy. Jak widać za darmo nic nie ma. Brak karty dedykowanej robi swoje.
   Ciekawy sprzęt dla tych, dla których granie jest tylko dodatkiem do lapka.
   • avatar
    Tommaso
    -1
    ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ?! Poważnie? Czy moglibyście chociaż próbować zachować pozory dziennikarstwa?
    • avatar
     BelbedonHD
     0
     Kupiłem ten komputer i niestety dwa dni później go zwróciłem. Z większością komentarzy się zgadzam, jest to obiecujący sprzęt, w testach pominięto jednak bardzo istotną cechę laptopa - szczególnie takiego, który nie ma złącza RJ45 - układ łączności Wi-Fi w wersji S540-14API jest wadliwie zaprojektowany - te karty Realtek (1x1!) mają bardzo słabą wydajność. Porównując z moim 6-letnim Thinkpadem którego chciałem zastąpić, odległość od routera 1,5m bez ścian: S540 wyciąga 40-45 Mbps, gdzie Thinkpad wyciąga 100-120 Mbps (co na moim łączu jest max, wg umowy UPC mam 100 Mbps). Oddalając się od routera na jakieś 8m i dwie ściany uzyskana prędkość połączenia to 3-4 Mbps! Thinkpad wciąż osiąga ok 50 Mbps. Tak więc, jeśli nie siedzisz zaraz przy routerze, przemyśl dobrze ten zakup a najlepiej przetestuj czy w Twoich warunkach będzie się sprawdzał. Odnośnie pozostałych zalet i wad z podsumowania: jest chłodny faktycznie, natomiast czy jest cichy - wszystko zależy od punktu odniesienia. Wentylator nie jest strasznie uciążliwy ale jest włączony praktycznie cały czas (przy wyszystkich trybach FN+Q) podczas gdy mój stary Thinkpad 90% czasu nie włącza wentylatora wcale a nawet jak się włącza jest cichszy niż S540 w IDLE. Używanie klawiszy funkcyjnych bez FN - jeśli dobrze pamiętam da się zmienić w BIOSie? (teraz już nie sprawdzę, ale wydaje mi się że to zmieniałem). Jasność maksymalna może i faktycznie jest stosunkowo niska, ale czytając wcześniej testy nastawiałem się, że będzie gorzej (dramatu nie ma).
     • avatar
      mich64
      0
      Jaki jest sens testowania tej maszynki w grach? Nie rozumiem, bo przeznaczenie laptopa jest zupełnie inne. Szkoda, że nie posiada karty sieciowej, ale cena w stosunku do wydajności a szczególnie czasu pracy na baterii, wyglądają bardzo przyzwoicie.