Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

LG 24MK400H-B to dość tani monitor przeznaczony do grania i typowej obsługi komputera (domowej i biurowej). W praktyce więc znacznie większe znaczenie ma czas reakcji i jakość kolorów, niż kąty widzenia. W końcu raczej nie będziemy na takim sprzęcie wykonywać prac graficznych i innych profesjonalnych zadań.

Mamy tutaj prostą matrycę TN, więc kąty widzenia nie będą tak dobre jak np. na panelach IPS czy MVA. Patrząc na wprost i pod lekkim kątem do około 20 stopni w dowolną stronę jest dobrze. Większe odchylenie w poziomie zaczyna już powodować zmian kolorów na cieplejsze, a w pionie powoduje zmiany jasności i kontrastu. Jest to standardowe zjawisko właściwie we wszystkich matrycach LCD TN.

LG 24MK400H-B

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistence Analyzer i testu Streaky Pictures.

Pierwsze, minimalne symptomy smużenia były widoczne już przy poziomie 4, ale absolutnie nie przeszkadzały one w odbiorze grafiki. Dopiero powyżej poziomu 8 obraz zaczynał się mocniej rozmywać. Oznacza to, że monitor oferuje średni (przeciętny) czas odświeżania. Czy ma to duże przełożenie na gry? W pewnym stopniu tak, ale realne granie i tak było przyjemne.

W dodatku czas reakcji można lekko poprawić wchodząc w Menu - Obraz - Regulacja Gra - Czas odpowiedzi.

Pobór energii

Pracując z optymalną jasnością (120 cd/m2) monitor LG 24MK400H-B zużywa zaledwie 13,4 W energii elektrycznej. To bardzo dobra wiadomość, bo nie dość, że panel jest tani w zakupie, to również tani w utrzymaniu. Przy maksymalnej jasności zużycie energii podskoczyło do 23,2 W, ale to wciąż niewiele. W trybie czuwania pobór spadał do ułamka wata (około 0,2 W).

LG 24MK400H-B - tani monitor dla graczy

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

LG 24MK400H-B jest tanim, ale przy tym całkiem dobrym monitorem. Teoretycznie jest on kierowany do graczy, ale w praktyce jest to monitor do użytku ogólnego. W pełni uniwersalny, nadający się również do pracy biurowej i oglądania filmów. Owszem, oferuje matrycę LCD TN, ale dzięki temu otrzymujemy szybki czas reakcji, co jest ważne w dynamicznych grach. Ma HDMI oraz D-sub, a także wyjście słuchawkowe. Jego stylistyka jest prosta, ale wykonany jest z matowych, odpornych na zarysowania materiałów, redukujących odblaski. Największą wadą jest brak możliwości regulacji wysokości oraz obrotu w poziomie. Za 500 zł - warto.

 • krótki czas reakcji 1 ms (ważna zaleta w grach)
 • niska cena
 • dobra ogólna jakość obrazu
 • niskie zużycie energii
 • łatwe sterowanie menu OSD
 • przewód HDMI w komplecie
 • wejście HDMI i D-sub oraz wyjście słuchawkowe
   
 • brak regulacji wysokości i obrotu
 • brak bezpośredniego dostępu do zmiany ustawień obrazu (trzeba wchodzić w menu)

80%

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Doctor
  Moim zdaniem lepsza TN-ka z 90% pokryciem palety RGB niż IPS z połową tego... A w tym przedziale cenowym tak właśnie to wygląda.
  2
 • avatar
  hideo
  nie lubię TN
  2
 • avatar
  pawluto
  16:9 - jestem na NIE
  60 Hz - jestem na NIE
  1 ms - zmierzony ? Bo zapewne jest większy...
  Brak display port - jestem na NIE.

  Do starszego kompa - ok

  Do nowego wole iiyame 16:10 i 75 Hz conajmniej - rewelacja.
  1
 • avatar
  majster klepka
  Dla mnie w czasach gdy można podłączyć karty nvidii aby mieć Freesync, brak podłączenia przewodem DP jest totalnym nieporozumieniem. Cena jaka by go ratowała moim zdaniem max 400 zł. I nie zgodzę się że wszystkie TN-ki. to dno. Sam posiadam 27 cal AOC na matrycy TN ale zapłaciłem za niego 800 zł i już mam porównanie po wcześniejszym korzystaniu z monitora na matrycy IPS od LG ( wytrzymał 6 lat i w sumie był droższym monitorem od nowego ).
 • avatar
  Konto usunięte
  Zaleta - krótki czas reakcji 1 ms (ważna zaleta w grach)
  Test - przeprowadzanie subiektywnego testu programem typu "ufo" i mówienie, że przy prędkości 4 już smuży.
  https://imgur.com/a/VXul4Y0
  -1
 • avatar
  rulax
  Leżą jakieś Manty stertami w marketowych koszach, może i ten LG :) Przeszkadza komuś następny elektro-śmieć? na komunie jak znalazł :)))
  -1
 • avatar
  kokosnh
  "Monitor do gie"r, a tu zwykła TN-ka FullHD 60Hz, do tego nawet bez dużej ergonomii.
  -5
 • avatar
  vandal454
  Matryca TN w tych czasach to rak.
  -7
 • avatar
  GhasuONE
  Monitor który nie posiada matrycy z minimum 120Hz odświeżaniem, nie ma prawa być jakkolwiek nazywanym monitorem do gier... W życiu nie przesiądę się spowrotem na 60-75Hz.
  -9
 • avatar
  dariozata
  Przedpotopowa rozdzielczosc Full HD wiec nie dziwmy sie ze 500 zl! Ale Janusze jak zwykle sie uciesza i beda na wsi szpanowac jaki to maja wypasiony monitor!
  A tymczasem normalni gracze siedza juz od dawna na minimum 1440p 144 Hz lub nawet 4K!
  -11
 • avatar
  zeniu
  Po co DSUB? W kartach graficznych jeszcze się czasem przydaje jak ktoś ma stary monitor. Ale w monitorach?