LG 24MK400H-B - tani monitor do gier
Monitory

LG 24MK400H-B - tani monitor do gier

przeczytasz w 3 min.

Jeśli szukasz taniego i dobrego monitora do grania za około 500 zł, to LG 24MK400H-B może być dla Ciebie interesującą propozycją. Oferuje dobrą jakość obrazu, szybki czas reakcji, łatwą obsługę, wejście HDMI i analogowe D-sub oraz 24-calową matrycę,a to wszystko za 500 zł.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- krótki czas reakcji 1 ms (ważna zaleta w grach),; - niska cena,; - dobra ogólna jakość obrazu,; - niskie zużycie energii,; - łatwe sterowanie menu OSD,; - przewód HDMI w komplecie,; - wejście HDMI i D-sub oraz wyjście słuchawkowe.

Minusy

- brak regulacji wysokości i obrotu,; - brak bezpośredniego dostępu do zmiany ustawień obrazu (trzeba wchodzić w menu).

LG 24MK400H-B - recenzja taniego monitora do gier

Wiele osób, które od czasu do czasu kupują sprzęt dla graczy jest świadoma tego, że bywa on wyceniony wyżej niż sugerowałaby jego specyfikacja. Na szczęście w przypadku panelu LG 24MK400H-B tak nie jest. Kosztuje on około 500 zł i stanowi atrakcyjną propozycję, dla osób, które w niskim budżecie chcą kupić całkiem dobry wyświetlacz do gier. Jeśli więc szukasz taniego monitora do 500 zł lub wydałeś fortunę na dobrą kartę graficzną, procesor i pamięć, ale dopiero na końcu przypomniało Ci się, że do grania potrzebny jest jakiś wyświetlacz, to zapraszam do recenzji!

LG 24MK400H-B - test i recenzja taniego monitora do gier

Specyfikacja LG 24MK400H-B:

ModelLG 24MK400H-B
Przekątna ekranu23,8"
Rozdzielczość1920 x 1080 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji1 ms
Częstotliwość odświeżania75 Hz
Rodzaj matrycyTN LCD
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieW-LED
Jasność i kontrast250 cd/m2, 1000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
170º/160º
ZłączaHDMI, D-sub
Złącza audiowyjście słuchawkowe
Dodatkowe złączabrak
Dodatkowe funkcjonalnościVESA 75x75, AMD Radeon FreeSync
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 15 stopni
Zasilaczzewnętrzny
Akcesoria w zestawiezasilacz, przewód HDMI, instrukcja
Wymiary555 x 420 x 182 mm (z podstawką), 555 x 331 x 38 mm (bez podstawki)
Waga2,8 kg
Sugerowana cenaok. 500 zł

 

Obudowa

Pod tym względem nie znajdziemy tutaj żadnych "wodotrysków". LG 24MK400H-B to prosta konstrukcja, która nie przykuwa uwagi, ale też nie razi żadnymi poważnymi zaniedbaniami. Kupując monitor za 500 zł musimy mieć świadomość tego, że dostajemy urządzenie efektywne, a nie efektowne. Tak właśnie jest w tym przypadku. 

Obudowa w stu procentach wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, z twardą, matową powierzchnią, która jest odporna na typowe zarysowania. Ocierające o nią przewody lub zwykłe przecieranie ściereczką nie pozostawiają na niej żadnych śladów (w przeciwieństwie do niektórych monitorów z błyszczącego plastiku).

Sam wyświetlacz Full HD LCD TN o krótkim czasie reakcji 1 ms też ma warstwę przeciwodblaskową. Zaleta jest oczywista - mniej refleksów oznacza wyższy komfort grania, oglądania filmów i pracy w jasnym pomieszczeniu.

Warto zaznaczyć, że powierzchnia wyświetlacza jest lekko cofnięta w stosunku do ramki. Ma to wpływ na estetykę, ale nie na wartość użytkową. Ramki niewystające poza płaszczyznę panelu wyglądają nowocześniej, ale... za 500 zł to naprawdę nie jest najważniejsza kwestia. Ich szerokość waha się od około 16 do 19 mm.

LG 24MK400H-B - tył

Również podstawka wraz z nóżką są plastikowe. Pod spodem umieszczono cztery małe, ale miękkie podkładki przeciwpoślizgowe, które spełniają bardzo dobrze swoje zadanie.

LG 24MK400H-B - tył

Ergonomia

Ergonomia to nie jest najmocniejsza strona LG 24MK400H-B. Naturalnie wśród monitorów za 500 zł trudno jest znaleźć takie, które będą oferowały wszystko - dobry obraz, mnóstwo złączy i jeszcze pełną ergonomię. W tej klasie cenowej zawsze będzie czegoś brakowało.

Monitor można tylko pochylać w pionie i to w zasadzie wszystko. Wyświetlacz nie obraca się (chyba, że razem z podstawką), nie można regulować jego wysokości, ani wykonać tak zwanego pivotu (obrotu z orientacji poziomej do pionowej).

LG 24MK400H-B - bok

Zaletą jest zastosowanie z tyłu czterech otworów montażowych systemu VESA 75x75 mm.

Złącza

Złącza obrazu są dwa - najważniejsze, cyfrowe HDMI oraz analogowy D-sub. To podstawa w tańszych monitorach. Większości osób wystarcza samo HDMI, bo w obecnych czasach jest najbardziej uniwersalne. Do tego LG dokłada jeszcze wyjście słuchawkowe, szkoda tylko, że umieszczone z tyłu, a nie na krawędzi bocznej lub dolnej.

LG 24MK400H-B - HDMI i D-sub

Menu OSD

Sterowanie ustawieniami monitora umieszczono centralnie pod dolną ramką. Ma postać pojedynczego trzyosiowego "dżojstika". Ruch w boki wyreguluje głośność, wciśnięcie wyświetli menu wstępne, a ruch w pionie standardowo nie daje żadnej użytecznej funkcji. Na szczęście można to zmienić pobierając ze strony producenta (lub instalując z dołączonej płyty) program On Screen Control. Wtedy mamy bardzo wygodny dostęp do ustawień - wybieramy je po prostu myszką.

LG 24MK400H-B - menu OSD

Po wciśnięciu i wejściu w menu wstępne możemy wykonać kolejne ruchy. W górę - wyłączanie monitora, w lewo - źródło obrazu, w dół profile obrazu, a w prawo ustawienia szczegółowe.

Dopiero w menu szczegółowym znajdziemy pełną listę dostępnych opcji. Większosć z nich jest klasyczna (jasność, kontrast, kolory itp.), ale znajdzie się też kilka nietypowych, takich jak np. oddzielna kontrola czerni, w której możemy np. rozjaśnić tylko miejsca ciemne i uzyskać w ten sposób coś na kształt delikatnego efektu HDR. Bywa to przydatne w niektórych grach - będziemy w stanie lepiej dostrzec detale w cieniu, a przy tym miejsca jasne nie będą nas oślepiać.

LG 24MK400H-B - menu ustawień

Ciekawostką jest opcja Super Resolution+, w której możemy zwiększyć czytelność obrazu, ale nie ma ona nic wspólnego z realnym zwiększaniem rozdzielczości. Efekt osiągany jest przez włączenie kolejnych poziomów wyostrzania obrazu.

Kolejną rzeczą, która może się przydać jest opcja Crosshair, czyli możliwość nałożenia na centralny punkt wyświetlacza celownika (krzyżyka lub kropki). Dzięki temu możemy np., wyłączyć celownik w grze i używać zawsze tego samego "wbudowanego" w monitor.