Monitory

Testy matrycy

przeczytasz w 3 min.

Procedura testowa

Monitor przed wszystkimi testami został rozgrzany pracując przynajmniej dwie godziny w przeróżny sposób (głównie grając w NFS Heat, gdzie sprawdza się wyśmienicie!). Testy wykonaliśmy przy użyciu kolorymetru X-Rite i1display Pro w połączeniu z aplikacją DisplayCal. Karta graficzna użyta do testów to Nvidia RTX 2070 oraz na potrzeby FreeSync - AMD RX 5700. Do komunikacji użyliśmy dołączony z monitorem przewód DisplayPort (oraz USB). Monitor w systemie został ustawiony na 10-bitową przestrzeń barw RGB. Poniżej ustawienia domyślne, z jakimi pracuje monitor zaraz po wyjęciu z opakowania.

LG 27GL850-B ustawienia domyślne

Jasność:100
Kontrast:75
Ostrość:50
Profil:Gracz 1
Czas reakcji:Szybki
Stabilizacja czerni:50
Profil gamma:profil 2
DFC:wyłączone

Pomiary przed kalibracją

Pierwsze, co zmierzyliśmy, to parametry matrycy przed dodatkową kalibracją, ponieważ zakładamy, że raczej nie każdy ma w domu sprzęt do jej przeprowadzenia, zatem wartości „out of box" są równie ważne jak te najlepsze, jakie uda się z monitora wycisnąć. Warto nadmienić, że producent rzekomo kalibruje te monitory indywidualnie i otrzymaliśmy nawet (kserokopię) certyfikat takiej kalibracji podający, iż deltaE nie przekracza 1.0, barwa bieli oscyluje w okolicy 6550, a gamma wynosi 2,2.

LG 27GL850-B – pomiar przed kalibracją

Jasność maksymalna:361 cd/m2
Luminacja czerni:0,3958 cd/m2
Kontrast:906:1
Gamma:1.98
Punkt bieli:7203 K
Średnia deltaE:2,78

Cóż, z pewnością nie potwierdziły się dane z dokumentu kalibracji, ale same wyniki też nie są złe. Monitor jest fabrycznie dosyć chłodny w odbiorze i czerń jest nieco prześwietlona (choć nasz model i tak wykazał się fabrycznie wysokim kontrastem, jak na IPS). DeltaE na poziomie nieco poniżej 3 już trochę zawodzi, ale nadal mieści się w normach (te przewidują wartość deltaE maksymalnie na poziomie 4). Kolejne, co sprawdziliśmy, to pokrycie różnych gamutów kolorów:

LG 27GL850-B – fabryczne pokrycie gamutów

Legenda Pokrycie gamutu
Objętość gamutu
sRGB 99,6%
139,1%
Adobe RGB 81,3%
96,7%
DCI-P3 92,6%
99,5%

Tutaj również nieco zabrakło do obiecanych 98% pokrycia DCI-P3 w specyfikacji producenta. Ostatni test, jaki wykonaliśmy przed kalibracją to równomierność podświetlenia (i tak pozostaje niezmienna bez względu na kalibrację). Tradycyjnie zachęcamy do powiększenia obrazka poniżej, aby zwiększyć jego czytelność.

LG UltraGear 27GL850-B - test równomierności podświetlenia
kliknij grafikę, aby powiększyć

Podświetlenie jest dosyć równomierne, choć wyraźnie słabnie wraz z oddalaniem się od środka matrycy w stronę bocznych jej krawędzi. Przy samych krawędziach zmierzyliśmy aż około 20% mniej natężenia podświetlenia, niż w środkowej części. Przejścia są jednak dosyć gładkie i jedynie jeden narożnik przekroczył wartość 4 deltaC. Z pozytywów warto też tutaj zaznaczyć, że efekt „IPS Glow” jest bardzo znikomy w przypadku testowanego monitora. Czas zatem na wyniki kalibracji!

Testy na skalibrowanym monitorze

LG 27GL850-B – pomiary po kalibracji

Jasność maksymalna:358 cd/m2
Luminacja czerni:0,3491 cd/m2
Kontrast:1025:1
Gamma:2.1
Punkt bieli:6501 K
Średnia deltaE:0,69

Udało się osiągnąć nie tylko obiecane 1000:1 kontrastu, ale też drastycznie obniżyć deltaE (co wprawione oko wychwyci nawet bez aparatury pomiarowej). Temperatura bieli również spadła do przyjemniejszych 6500 K. A jak odbiło się to na pokryciu gamutów kolorów?

LG 27GL850-B – pokrycie gamutów po kalibracji

Legenda Pokrycie gamutu
Objętość gamutu
sRGB 99,9%
142,5%
Adobe RGB 86,9%
98,5%
DCI-P3 96,1%
102,7%

Tutaj wyniki nawet przed kalibracją były bardzo dobre, zatem poprawa nie jest jakaś ogromna – nie mniej zbliżyliśmy się faktycznie do pokrycia 100% przestrzeni kinowej palety barw DCI-P3! Poniżej znajdziecie wizualizacje pokrycia 4 popularnych gamutów.

LG UltraGear 27GL850-B - Pokrycie z gamutem sRGB
Pokrycie z gamutem sRGB
 
LG UltraGear 27GL850-B - Pokrycie z gamutem Adobe RGB
Pokrycie z gamutem Adobe RGB
 
LG UltraGear 27GL850-B - Pokrycie z gamutem Apple RGB
Pokrycie z gamutem Apple RGB
LG UltraGear 27GL850-B - Pokrycie z gamutem DCI-P3
Pokrycie z gamutem DCI-P3

Testy szybkości matrycy

Nie samymi kolorami jednak człowiek żyje – testowany LG UltraGear uchodzić ma przecież za złoty środek pomiędzy szybkością, barwą i ceną. Jak zatem wypada kwestia szybkości matrycy? Testy rozpoczęliśmy od zmierzenia czasu reakcji pikseli – producent podaje 1 ms, ale ile w tym prawdy?

LG 27GL850-B – testy czasu reakcji

Legenda: średni czas reakcji piksela
 średni błąd (over/undershot)
Overdrive wyłączony: 5,8 ms
0,4%
Overdrive normalny: 4,7 ms
0,6%
Overdrive szybki: 4,0 ms
2,4%
Overdrive szybszy: 1,74 ms
73,2%

Interpretację powyższych wyników zacznijmy od tego, że domyślnie (bez overdrive) większość paneli IPS może się pochwalić wynikiem zdecydowanie powyżej 10 ms. Dwa pierwsze poziomy przyspieszenia sprowadzają czas reakcji aż do realnych 4 ms, co jest w praktyce zarezerwowane dla paneli VA… Mimo tak niesamowitego osiągnięcia LG postanowiło faktycznie sięgnąć po te mityczne 1 ms czasu reakcji w trybie „szybszym” i można powiedzieć, że się udało, z jednak jakim kosztem? Powidok obrazu oraz ogólne wrażenia z użytkowania monitora w tym trybie wykluczają jego stosowanie "na codzień".

LG udało się stworzyć matrycę IPS, która jest w stanie realnie zbliżyć się do szybkości matryc TN – imponujące!

Kolejne, co zmierzyliśmy, to tak zwany „input lag”, czyli opóźnienia generowane przez proces przetwarzania obrazu oraz samo odświeżanie monitora. Tutaj wyniki są co najmniej równie imponujące jak na 144 Hz – 4,33 ms opóźnienia to lepszy czas niż niejedna „TNka” z 240 Hz odświeżania! Realnie na palcach jednej ręki możemy policzyć modele innych producentów mogące pochwalić się lepszym „input lagiem”. Jeżeli dodatkowo zestawimy to z wcześniej zmierzonym bardzo niskim czasem reakcji pikseli, może się okazać, że 8,34 ms całkowitego czasu reakcji (od kliknięcia myszką do pełnej zmiany piksela) plasuje ten monitor w ścisłej czołówce monitorów dla graczy (z panelami TN włącznie!).

Pozostałe testy

Żebyście jednak nie rozpłynęli się całkowicie w naszym zachwycie, to musimy do tej beczki miodu dorzucić łyżeczkę dziegciu – a w sumie już drugą po kwestii równomierności podświetlenia. I tak naprawdę ponownie sprawa o podświetlenie się rozbija. Producent podaje, że testowany monitor jest zgodny z HDR10. Co uważniejszym czytelnikom zapaliła się pewnie ostrzegawcza lampka w głowie już w momencie, gdy przeczytali, że maksymalna jasność to tylko niespełna 360 nit. Zgadza się – o ile tryb HDR jest wykrywany przez gry i system, tak realnie nie ma z niego praktycznie żadnego pożytku. Potwierdza to brak chociażby certyfikatu HDR400.

Obecność HDR10 wymuszona została zapewne przez certyfikat FreeSync Premium, ponieważ jasność poniżej 400 nit ciężko określić jako gotowość do obsługi HDR

To, co natomiast działało bez zarzutu, to obie techniki adaptacyjnej synchronizacji wraz z kompensacją niskich klatek. W przypadku G-sync nie dopatrzyliśmy się absolutnie żadnych problemów z działaniem synchronizacji, czy też artefaktów w wyświetlanym obrazie.

Ostatnie, co zmierzyliśmy, to już nieco bardziej przyziemna sprawa – pobór energii.

LG 27GL850-B Pobór energii

Spoczynek:<0,5 W
Jasność 0%:12 W
Jasność 70%:30 W
Jasność 100%:38 W

Zapraszamy teraz na ostatnią stronę, gdzie podsumujemy naszą opinię na temat LG 27GL850-B.