Tablety

Oprogramowanie

przeczytasz w 4 min.

Android 4.2 z autorskim interfejsem graficznym przypomina ten ze smartfona LG G2. Jedną z najciekawszych funkcji jakie zauważyliśmy jest QPair. W założeniu ma ona sprawiać, że tablet staje się przedłużeniem smartfona. Jest to szczególnie zauważalne w chwili gdy oba urządzenia pochodzą od LG, ale jak się okazuje nie jest to konieczne!

My aplikację QPair postanowiliśmy zainstalować na jednym z popularniejszych smartfonów na rynku – Samsungu Galaxy S3. Czy funkcja zadziałała z urządzeniem konkurencji?

Odpowiedź brzmi: tak. Finalnie wszystko jednak zależy od tego jakich programów używamy. Byliśmy w stanie bez problemu sprawdzić kto dzwoni i odrzucić połączenie (odebrać się nie da), ale po zainstalowaniu Hangouts'ów zamiast klasycznej aplikacji do SMS'ów powiadomienia nie były przekazywane na pokład tabletu. Być może kompatybilność byłaby wyższa w chwili gdy łączylibyśmy G Pada ze smartfonem LG G2.

Do tworzenia notatek służyć mogą przynajmniej dwa programy: Notatnik i Notatki. Ich nazwy są podobne, ale pod względem funkcjonalności obie aplikacje różnią się wyraźnie. Pierwsza z nich jest zdecydowanie bardziej rozbudowana i pozwala wygodnie pisać za pomocą piórka do ekranów pojemnościowych (lub po prostu palca). Posłużyć możemy się kilkoma przyborami piśmienniczymi i zestawem kolorów.

Druga aplikacja jest prostsza i nadaje się głównie do pisania za pomocą klawiatury ekranowej. Do notatek można dodawać np. zdjęcia lub inne grafiki.

Ciekawsze jest to, że dzięki funkcji QSlide można aplikację przekształcić do postaci małego okna „pływającego” na pulpicie, ponad innymi otwartymi programami. Bez problemu dopasujemy przezroczystość takiego okna jeśli zależy nam na tym, aby kontrolować to co dzieje się pod nim.

Filmy nagrane G Padem lub inne klipy zapisane w pamięci możemy w prosty sposób połączyć za pomocą programu Edytor wideo. Bez problemu dodamy jeden z kilku predefiniowanych motywów graficznych oraz napisy.

LG G Pad wyposażony został domyślnie w skaner antywirusowy Ahnlab V3 Mobile 2.0 Standard. Pakiet pomoże w walce ze szkodliwym oprogramowaniem, które pojawia się coraz częściej na urządzeniach mobilnych. Oferuje funkcję skanowania w tle i automatycznej aktualizacji.

Za aktualizację systemu operacyjnego Android oraz podstawowych aplikacji i funkcji odpowiada Centrum aktualizacji. Pozwala ono przeprowadzić cały proces szybko i bezproblemowo – część programów aktualizuje się automatycznie, a resztę zaktualizować można dosłownie dwoma dotknięciami ekranu.

QRemote zmienia tablet w uniwersalnego pilota zdalnego sterowania. Wszystko to dzięki wbudowanemu w górną krawędź obudowy nadajnikowi IR. Funkcja na szczęście działa nie tylko ze sprzętem LG. My testowaliśmy ją w połączeniu z telewizorem Samsung i nie spotkaliśmy się z żadnymi problemami. Pilot działa też z dekoderami STB.

Dzięki aplikacji DioDict możemy szybko przetłumaczyć wybrane słowo na język obcy. Domyślnie dostępne są trzy języki – angielski, koreański i chiński. Nie udało nam się znaleźć polskiego w serwisie LG SmartWorld z którym aplikacja się łączy.

Po przytrzymaniu palca na przycisku HOME (środkowy na dolnym pasku) otworzy się klasyczny menadżer aplikacji działających w tle. W prawym dolnym rogu pojawia się też przycisk od managera zadań w którym za pomocą jednego dotknięcia możemy zatrzymać niepożądane procesy zajmujące pamioęć RAM.

Interfejs systemowy jest dostatecznie intuicyjny i przejrzysty. W większości przypadków działa też wystarczająco płynnie, choć zdarzały się też sytuacje (np. w czasie edycji filmów wideo), że pamięci RAM brakowało, a lagi były wyraźnie odczuwalne.

Po rozwinięciu górnego paska powiadomień zyskujemy dostęp nie tylko do informacji systemowych, ale również do podstawowych ustawień, kontrolek i skrótów. Denerwuje zbyt mały klawisz skrótu do menu Ustawień,. który widoczny jest obok daty.

Funkcja QMemo pozwala wykonywać szybkie notatki bezpośrednio na pulpicie.

Przesunięcie trzema palcami w bok zamyka aktywną aplikację.

W zakładce Akcesoria znajdziemy m.in. opcję pozwalającą blokować ekran za pomocą specjalnych etui (Quick Cover) wyposażonych w magnes.

LG wyposażyło też tablet G Pad w aplikację do wykonywania i przywracania kopii zapasowych. Obejmują one programy, dane osobiste, multimedia, tapety i ustawienia. Kopia może być wykonywana ręcznie lub automatycznie.

Część użytkowników doceni z pewnością pełną wersję pakietu do edycji dokumentów biurowych – Polaris Office 5.

Jakość dźwięku zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. tablet dysponuje dość silnym jak na tę klasę sprzętu wzmacniaczem, który jest w stanie „zasilić” nawet duże, wymagające słuchawki. My dźwięk testowaliśmy na słuchawkach Denon AH-D2000.