Smartfony

LG G7 - aparat i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

LG G7 - jakość i opcje aparatu

Z tyłu mamy dwa aparaty. Oba sensory mają rozdzielczość 16 Mpx, ale różne obiektywy. Standardowy aparat szerokokątny ma jasność f/1.6 i obejmuje pole widzenia 71 stopni oraz wyposażony jest w efektywną stabilizację optyczną (OIS). Drugi aparat jest superszerokokątny, ma jasność f/1.9 i kąt widzenia 107 stopni, ale nie ma stabilizacji optycznej, bo przy tak szerokim kącie nie jest ona konieczna.

W ustawieniach aparatu znajdziemy sporo przydatnych opcji - zapis do formatu RAW, liczbę klatek na sekundę w czasie nagrywania wideo, bitrate (przepływność), rozdzielczość oraz kila trybów, w tym ustawienia ręczne.

Zdjęcia JPG vs RAW

Jakość zdjęć w formacie JPG jest niezła, ale nie najlepsza ze wszystkich smartfonów dostępnych na rynku. Czy jest to wina sensora czy oprogramowania? Przekonajmy się!


LG G7 - zdjęcie JPG


LG G7 - zdjęcie RAW wywołane do JPG

Otwórzcie oba powyższe zdjęcia i porównajcie je w pełnym powiększeniu (1:1 / 100%). W oczy natychmiast rzuca się duża różnica w szczegółowości. Standardowe zdjęcia JPG są silnie odszumione, przez co tracimy część detali. Zdjęcie RAW wywołane do JPG nie ma tej wady. Owszem widać na nim więcej szumu, ale też znacznie więcej szczegółów zarówno w miejscach ciemnych, jak i jasnych.

RAW’y można też zapisywać w czasie korzystania z aparatu superszerokokątnego. Porównajmy więc go ze zdjeciem JPG.


LG G7 - aparat superszerokokątny, JPG


LG G7 - aparat superszerokokątny, RAW wywołany do JPG

Ponownie ta sama sytuacja. Na zdjęciu wywołanym z RAW widać więcej szczegółów. Owszem kolory są mniej intensywne, a kontrast mniejszy, ale przecież można to skorygować w czasie wywoływania RAW’a w takim programie jak Adobe Lightroom. Jakość w formacie RAW (DNG) jest o wiele lepsza niż w JPG.

W skrócie: LG G7 ma bardzo dobre aparaty tylne. Odnośnie sensorów nie mam żadnych większych zastrzeżeń, ale algorytmy przetwarzające zdjęcia do JPG działają niezbyt dobrze. Poniżej oczekiwań. Innymi słowy problem leży po stronie oprogramowania aparatu, a nie po stronie sprzętu.

Inne zdjęcia z aparatów tylnych:

Aparat ma też funkcję AI dzięki której automatycznie rozpoznaje sceny. Np. gdy fotografujemy jedzenie dobierze odpowiednie nasycenie kolorów i kontrast.

Zdjęcia z aparatu przedniego 8 Mpx:

Filmy

Filmy możemy nagrywać w 4K UHD 30 kl./s. Jeśli wolimy lepszą płynność to musimy zejść do rozdzielczości Full HD 60 kl./s.

Mamy też tryb zwolnionego tempa: 8-krotne spowolnienie obrazu, 240 kl./s, rozdzielczość HD 1280x720 px.

Podsumowanie

LG G7 zrobił na mnie bardzo dobre pierwsze wrażenie przede wszystkim pod względem stylistyki, ergonomii, szybkości działania, funkcjonalności systemu i jakości wyświetlacza. Nieco gorzej wypadł pod względem jakości zdjęć JPG, ale za to jakość RAW (DNG) była bardzo wysoka (na poziomie najlepszych flagowców).

LG G7 - nowy smartfon flagowy

Czasem pracy na baterii i pomiarami wydajności podzielę się z Wami w pełnej recenzji.

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Tylko lg ma konkurencję w postaci lg v30 dla tego modelu w znacznie lepszej cenie :)
  • avatar
   Qpers
   0
   Dlaczego brak minusów? Choćby za idiotyczne proporcje ekranu 19,5:9 i ucięte rogi ekranu z każdej strony na domiar złego z jakimś wycięciem w górnej krawędzi na centymetr? Za niewygodne umiejscowienie czytnika linii papilarnych? Za wystający aparat, który porysuje się po miesiącu użytkowania? Za marną 3000 mAh baterię? Artykuł sponsorowany najwyraźniej....
   • avatar
    htm72
    -2
    Podobno ma wszystko inteligentne ale nie ty .
    • avatar
     misiek192
     -2
     Androida 9.0 to on dostanie w 2021 chyba
     • avatar
      cattani43
      0
      Cena? Stawiam na 3299 za 64GB i 3599 za 128 GB z 6GB RAM
      • avatar
       Cute Pony
       0
       Są lepsze więc piszę. Oneplus 6 jest lepszy za mniejsza kasę.
       • avatar
        ECRYGIGS
        0
        Jak dla mmnie bez szału i można powiedzieć, że poza podium flagowców konkurencji (no 4 miejsce).
        • avatar
         ahael
         0
         Jak to mówią : pupci nie urywa by nie napisać, że trochę się rozczarowałem po świetnym LG V30. Pozostaje poczekać do V35 moim zdaniem jeśli chodzi o tą markę. Lada dzień premiera Xiaomi Mi8 także tutaj zobaczymy wtedy zwłaszcza po SD845AIE, 3D face, ect.