Jakość nagrań

przeczytasz w 3 min.

Dotarliśmy do punktu, w którym przekonamy się jak naprawdę wygląda jakość nagrań i zdjęć z wideorejestratora Mio MiVue 658 WIFI.

Filmy

Już sama specyfikacja testowanego modelu zapowiadała całkiem niezłą jakość obrazu. Zaawansowany, szerokokątny obiektyw o polu widzenia 150 stopni oraz przesłonie f1.8 w połączeniu z 4 megapikselowym sensorem już na papierze powinien zagwarantować dobrą jakość nagrań jak na kamerkę samochodową co potwierdziło się w praktyce.


Film nagrany w trybie 1296p 30 fps

Nagrania dzienne z kamerki są dobrej jakości. W każdym z możliwych trybów cechuje je wysoki poziom szczegółów oraz całkiem niezły kontrast. Nie są zaszumione, ani nie widać na nich nadmiernej kompresji. Można jedynie dostrzec nałożone filtry wyostrzające.


Film nagrany w trybie Full HD 30 fps HDR


Film nagrany w trybie Full HD 45 fps

Tryb 720p 60 fps gwarantuje bardzo płynne nagrania, ale ustępuje pozostałym opcjom pod względem szczegółowości. Z kolei nagrywanie w rozdzielczości 1296p pozwala uzyskać najlepszy  poziom szczegółowości, ale różnica w stosunku do klasycznego Full HD nie jest bardzo wyraźna. W niektórych przypadkach numery tablic mogą być bardziej czytelne.


Film nagrany w trybie 720p 60 fps

Jeśli miałbym wybrać ustawienie, którego używałbym na co dzień z całą pewnością byłby to tryb Full HD 30 fps HDR. Dlaczego? Najlepiej ze wszystkich możliwości radzi sobie z niedogodnymi warunkami oświetleniowymi takimi jak noc czy nagrywanie pod słońce, przy czym oferuje rozsądny poziom detali obrazu.

Pomimo tego, że pole widzenia kamerki wynosi 150 stopni, obraz nie jest znacząco zdeformowany na krańcach kadru. Ograniczenie efektu „rybiego oka” sprawiło, że filmy wydają się o wiele naturalniejsze.

Dźwięk w nagraniach trudno jest nazwać czystym. Jest on dość cichy i nieco zniekształcony, a przy wjeździe na wyboje z wnętrza urządzenia potrafi dobiec delikatne stukanie. Sądzę jednak, że w kamerce samochodowej dźwięk jest kwestią drugoplanową, dlatego nie zaliczam tego do poważnych wad.


Film nagrany w trybie full hd 30 fps hdr w nocy


Film nagrany w trybie full hd 45 fps w nocy

Nagrania nocne wykonywane przez MiVue 658 dzięki przesłonie f/1.8 są na tyle jasne, że można z nich odczytać co było na znakach drogowych oraz w większości przypadków sprawdzić numery rejestracyjne mijanych aut. Bardziej dociekliwi z całą pewnością zauważą większą ziarnistość obrazu oraz liczne „artefakty”, jednak ich występowanie jest znacznie subtelniejsze niż w tańszych wideorejestratorach.

Przykładowe klatki z filmów nagranych rejestratorem Mio


Full HD dzień


HD dzień


Full HD noc

Zdjęcia

Kamerką możemy wykonać także zdjęcia o rozdzielczości 4 Mpx. Przeciętny użytkownik zapewne nie będzie wykorzystywał jej do tego celu, ale jeśli przytrafi się taka potrzeba z całą pewnością nie będzie miał powodów do narzekania. Jakość jest zupełnie wystarczająca.

Podsumowanie

Mio MiVue 658 WIFI to z całą pewnością przydatny towarzysz podróży, który może nieraz sprawdzić się w roli „naocznego świadka”. Zarówno funkcjonalność tej kamerki, jak i jakość filmów przez nią wykonywanych są na tyle dobre, że z czystym sumieniem mogę polecić ją osobom zmotoryzowanym, których nie przeraża cena tego urządzenia (800-900 zł). Niezależnie od tego czy poruszacie się najczęściej po mieście, czy w trasie taki rejestrator może być na wagę złota.

Kwota jest dość spora jak na niewielką, samochodową „czarną skrzynkę”, lecz otrzymujemy za nią dopracowane urządzenie o szerokim wachlarzu funkcji. Mi osobiście najbardziej przydała się łączność Wi-Fi, dzięki której łatwo mogłem zarządzać nagranymi materiałami. Dobrą opcją jest także tryb parkingowy, który zamieni pod naszą nieobecność MiVue w coś na kształt dozorcy auta.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobra jakość nagrań dziennych;
 • dość jasne i szczegółowe nagrania nocne;
 • wyświetlacz dotykowy;
 • obiektyw obejmuje szerokie pole widzenia;
 • zminimalizowany efekt „rybiego oka”;
 • długi 4-metrowy kabel od ładowarki samochodowej;
 • dedykowana aplikacja na smartfony, PC i Mac;
 • synchronizacja z telefonem przez Wi-Fi;
 • wgrana baza fotoradarów z dożywotnią aktualizacją;
 • tryb parkingowy;
 • automatyczne włączanie i wyłączanie po przekręceniu kluczyka;
 • automatyczne przejście do trybu parkowania;
   
 • kabel od zasilania bywa widoczny w kadrze;
 • słabe kąty widzenia ekranu w pionie;
 • wysoka cena;

80%

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  4
  kompresja YT na filmach jest strasznie duża i trudno jest się wypowiedzieć na temat jakości, nie udało mi się odczytać żadnej rejestracji.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Szkoda, że autor nie wspomniał o jeszcze jednym mankamencie. Włączenie trybu nagrywania wyższego niż Full HD 30 fps HDR (czyli 1080p 45 fps i 1296p 30 fps) wyłącza opcję Wi-Fi.
   • avatar
    Himoto
    2
    Autor testu chyba pierwszy raz robił test tego typu urządzenia, gdyż powinien dla realnego odbioru wyciąć kilka klatek z nie kompresowanej wersji filmu i wrzucić tu jako screenshoty dla oglądu sytuacji jak wygląda kwestia ostrości obrazu, czy tablice są czytelne i w dzień i w nocy i czy rozmazanie jest winą kompresji do Youtuba czy samego nagrania.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Artykuł fajny tylko szukam informacji o kartach pamięci z którymi ten rejestrator współpracuje.
     Pamiętam, że ktoś gdzieś pisał o kartach dedykowanych dla tego rejestratora.
     Przy zastosowaniu karty firmy innej niż dedykowana podobno rejestrator zawiesza się itp.
     W związku z tym czy ktoś mi może pomóc?
     Mam zamiar kupić kartę 64GB i szkoda byłoby "wywalić" tyle kasy na w tym przypadku "badziewie".
     Sam rejestrator MIO MIVUE 658 WIFI bardzo mi odpowiada.
     Proszę o pomoc, w razie czego na mój adres: [email protected]
     Dziękuję. Janusz