Karty graficzne

Niezła propozycja

przeczytasz w 2 min.

MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G

Wydajność

Dzięki fabrycznie podniesionym zegarom testowana karta MSI przekrojowo zapewnia o około 10% lepszą wydajność niż model referencyjny. Pozwaliło jej to również zbliżyć się do GTX 980 oraz Radeona R9 390X. W większości przypadków jednak delikatnie im ustępuje, a przewaga GTX 1060 6 GB jest zazwyczaj dość wyraźna.

Podkręcanie

Mając na uwadze, że karta została dość mocno (jak na Radeona RX 480) fabrycznie podkręcona to niestety pole manewru w przypadku chęci dalszego podbijania zegarów jest raczej niewielkie, szczególnie jeśli mowa o taktowaniu rdzenia, który udało nam się podkręcić o zaledwie kilkadziesiąt MHz. Dużo lepiej w tej kwestii wypadły pamięci, których taktowanie udało nam się podnieść o blisko 200 MHz. 

Kultura pracy

Najmocniejszą stroną karty MSI zdecydowanie jest efektywny i cichy system chłodzenia, który nie miał najmniejszych problemów ze schłodzeniem układu RX 480, a do tego nawet pod pełnym obciążeniem konstrukcja była ledwie słyszalna (37 dBA). Twin Frozr VI ponownie nas nie zawiódł.

Opłacalność

W momencie pisania tych słów testowany model można nabyć za około 1290 zł, co jak na wersję z 8 GB pamięci i solidnym systemem chłodzenia jest do przełknięcia. Kwestią otwartą pozostaje jednak czy nie lepiej kupić tańszą (o 100 zł), 4 GB wersje testowanego modelu. Na to pytanie musicie już sobie sami odpowiedzieć.

Dla kogo

MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G przeznaczony jest dla osób, które szukają karty zapewniającej wysoką wydajność w rozdzielczości FullHD, a często i całkiem rozsądną w QHD i to niezależnie od tytułu. Z pewnością jest to jedna z lepszych konstrukcji opartych na układzie RX 480. Trudno jej tak naprawdę cokolwiek zarzucić - jest świetnie wykonana i ma wydajny oraz cichy system chłodzenia. 

Wybór jednak wcale nie jest oczywisty bowiem konkurencja w tym segmencie wydajnościowym jest bardzo duża. Z jednej strony mamy wydajniejszego i nieco droższego GTX 1060 6 GB, a z drugiej tylko trochę wolniejszego Radeona RX 470, który jest za to wyraźnie tańszy. Zwyczajowo więc już zdecydują prywatne preferencje.

Ocena końcowa

 • dobra wydajność w grach DirectX 12 / Vulkan
 • fabrycznie podkręcona
 • solidnie wykonana
 • wydajny i cichy system chłodzenia
 • przyzwoita cena (jak na wersję z 8 GB pamięci)

 • wydajność poniżej oczekiwań w grach DirectX 11

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piwo1
  2
  do ilu udalo sie zbic napiecie podczas krecenia procka?
  • avatar
   elektronickimordulec
   2
   Powszechna praktyka która mąci w głowach mniej doświadczonym użytkownikom...taki GTX 970/980 dziś praktycznie nie występuje w wersji referencyjnej,a zdecydowana większość autorskich konstrukcji ma znacznie wyższe taktowania już po wyjęciu z pudełka.Jeśli jednak meteologia się nie zmieni to może warto do niej dodać wyniki autorskich konstrukcji.
   • avatar
    Blashix
    2
    Bedzie w komparatorze?
    • avatar
     mr_exclusive
     2
     Dwa tygodnie temu stałem przed dylematem czy kupić 4GB RX480 czy 8GB, jednak decyzja zapadła iż kupię 4GB wersję i jak na razie nie żałuję, 8Gb stoi po 1350zł ja zapłaciłem 1065zł za 4GB Sapphire Nitro + z backplate, który kręci się na 1390/7800 Bardzo solidna karta za rozsądną kwotę :)
     • avatar
      Komendator
      1
      W założeniu AMD RX 480 8GB miała być kartą przekrojowo lepszą od GTX 1060 6GB.....ale niestety tak się nie stało. Brak też na horyzoncie odświeżonego modelu "RX 485", który mógłby tę sytuację zmienić. Jestem obecnie w podobnej sytuacji Sharimsejn
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Na co mi informacje o monitorze, bądź myszce w platformie testowej?
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Powszechną i niezmienną praktyką na tej stronie jest ilość błędów w tekstach, która poraża. Czy poprawne napisanie kilku zdań to aż tak wielki wysiłek? Autorowi proponuję nie zapatrywać się na kolegów po fachu i przynajmniej raz przejrzeć taki tekst przed zamieszczeniem. Będzie to dobry i prosty sposób na wyróżnienie się oraz zapewnienie krótkiej lektury bez zgrzytów. Poniżej zamieszczam przykładowe zdania z babolami, jednocześnie zachęcając autora do poprawienia całego tekstu:
        - "Podstawą cechą wszystkich układów z serii 400 jest iż zostały one wykonane w nowym 14nm procesie technologicznym. Zapewniają więc one lepszą wydajność i niższy pobór energii względem modeli z poprzedniej generajcji".
        - "Radeon RX 480 skład się z 36 bloków CU, co przekłada się 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki teksturujące i 32 rasteryzujące".
        - "Testowana karta MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G ma fabrycznie podniesiony zegary, które wynoszą odpowiednia dla rdzenia i pamięci: 1316 oraz 2025 MHz".
        - "Jak już wspomnieliśmy karta została zostałą wyposażona w autorski system chłodzenia - Twin Frozr VI. Trudno wypowiadać się o nim inaczej niż w samym superlatywach".
        - "Fabrycznie podkręcona karta MSI wypadła bardzo dobrze w jedynym sysntetycznym benchmarku w naszym zestawieniu - 3D Mark Fire Strike. Podbite zegary pozwoliły jej osiągnąc praktycznie identyczne wyniki jak referencyjny Radeon R9 390X".
        - "W rozdzielczości FullHD nieco jej zabrakło do GTX 980 oraz R9 390X, ale po przeskoczeniu na QHD tą ostatnią wyprzedził, a z pierwsza się zrównał. Przewaga nad referencyjnym modele wynosi około 9-10%".
        - "Testowana konstrukcja MSI zapewnie w tym tytule o około 9-10% lepszą wydajność niż referencyjny RX 480, nadal jednak jest poziomo poniżej GTX 1060 or GTX 980".
        - "Pozwaliło jej to również zbliżyć się do GTX 980 oraz Radeona R9 390X".
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Jak ta karta sprawuje się w Wiedźminie 3? Stabilnie?
         • avatar
          mutissj
          0
          Te porównania kart autorskich OC do referentów, kto to wymyślił w ogóle ...
          • avatar
           Sharimsejn
           0
           Czekam do końca stycznia aż wyjdzie parę tytułów może na nowych architekturach i wtedy ocenię, a jeśli wyniki dalej będą takie jak teraz to biorę 1060. Ile można czekać na lepsze wyniki? To miała być karta, która będzie konkurować z 1060, a poza paroma grami. Ludzie mówią czekać na Vegę. No ok ale ja bym chciał już kupić grafikę od miesiąca czasu i co? i jak Vega wyjdzie to będzie można wreszcie mówić o konkurencji względem 1060? Po jakim czasie? Nie wspominam już nawet o 1070 czy 1080. Nie jestem fanem ani jednych ani drugich ale jak komuś sypie się karta, czekać z 1-2 miesiące na promocje, zmiany itp. a dalej niezbyt się wiele zmienia to bierze 1060 :C. Ostatnio miałem 7950 i byłem bardzo zadowolony
           • avatar
            mgtan
            0
            przyzwoity egzemplarz GTX 970 podkręcony na 1500/8100 jest wydajniejszy od tej karty nawet po podkręceniu.

            Jak ktoś trafił egzemplarz co lata 1540-50/ 8150-8200... nie ma po co zmieniać karty graficznej do grania w FHD a nawet w 2560 czasami. Jedynie 4GB czy tam jak niektórzy piszą 3,5+0,5 GB może z czasem być problemem przy wyższych rozdzielczościach.
            • avatar
             wasptak
             -1
             Vulcan taki przyszłościowy (wydany 1 tytuł ? do tego mocno średni...) i ta GIGANTYCZNA przewaga w DX12 rzędu 1 fps w porównaniu referent amd vs referent nvidia (na korzyść losowej ze stron, wynik rzędu błędu pomiaru) ... I potem czyta się:

             * dobra wydajność w grach DirectX 12 / Vulkan

             Śmiechłem :)
             • avatar
              karoli
              -1
              Na allegro ludzie już zwariowali sprzedają gtx 980 za 1300zł nie całe. Nie zastanawiałbym się tylko brać, GTX 980 każda sztuka niereferencyjna lata na 1500mhz gpu miazguje te nowe wynalazki.
              • avatar
               Ksionc
               0
               Widzę, że artykuł z grudnia, ale mam pytanie, posiadam R9 380x i mam możliwość zakupu karty graficznej na firmę, czy warto przesiadać się na RX 480 4 lub 8 czy lepoiej czekać na Vegę?