Gry komputerowe

100 najlepszych gier XX wieku cz. 3

przeczytasz w 1 min.

Miłe wspomnienia wracają. Ostatnia część z cyklu zawiera takie hity jak Planescape: Torment, Resident Evil 2, Starcraft, Quake II czy Unreal.

Zapraszamy do lektury trzeciej i ostatniej części artykułu z serii "100 gier XX wieku". Tym razem prezentujemy ostatnie 34 pozycje, skłaniając się tym samym ku pewnemu podsumowaniu. Zanim to jednak nastąpi kilka słów tytułem wstępu.

W zestawieniu wyselekcjonowaliśmy gry wyjątkowe - podstawowym kryterium była jakość, ale pamiętaliśmy także o aspekcie rewolucyjności, wpływu na branżę, gatunek, popkulturę. Staraliśmy się zebrać ciekawostki i anegdotki związane nie tylko z samą rozgrywką, ale też procesem produkcji czy etapem "marketingowym". Są naprawdę interesujące.

Jak już dwukrotnie podkreślaliśmy - w zestawieniu znalazły się gry XX wieku, a więc - gwoli formalności - wydane od 1 stycznia 1901 roku do 31 grudnia 2000. Tym samym, zgodnie z sugestiami niektórych czytelników, nie mogliśmy wspomnieć o takich produkcjach jak Assassin's Creed czy Call of Duty i zapewniamy, że nie jest to efekt niedbałości tudzież braku gustu wśród grającej części redakcji.

W ostatnim odcinku serwujemy gry alfabetycznie przyporządkowane literkom od P (poza Pac-Manem i Pirates!, które zaprezentowaliśmy już w drugiej części artykułu) do Z. Tym razem jakby nieco mniej gier akcji, natomiast znalazły się "zagubione" RTS-y czy wreszcie - liczne platformówki, na których tak wielu z nas kilkanaście lat temu się wychowywało.

Zapraszamy do uzupełniania zaprezentowanej listy gier o własne propozycje. Co bawiło was najlepiej w minionym stuleciu? Czekamy na komentarze, a tymczasem: dobrej lektury, miłej zabawy!