Procesory

AMD Phenom II X6 1075T

przeczytasz w 2 min.

 Domowa stacja robocza, do 750 zł
 Domowa stacja robocza powinna być wyposażona w jednostkę, która oferuje: możliwie największą liczbę rdzeni, możliwie najwyższe taktowanie, możliwie największą ilość pamięci podręcznej drugiego i trzeciego poziomu. Innymi słowy im szybszy (i  niestety również droższy) procesor, tym lepiej.
 Inne procesorz z tej kategorii

» Core i7 2600K
»
Core i7 960
» Core i7 980X

Phenom 1075T stoi pośrodku stawki sześciordzeniowców AMD dostępnych na rynku. Jego domyślne taktowanie 3 GHz to raczej standard, lecz trzeba mieć na uwadze jedną rzecz, a mianowicie technologię Turbo CORE. Gdy aplikacja wykorzystuje 3 rdzenie lub mniej, procesor zwiększa taktowanie owych rdzeni nawet do 3,5 GHz. Świetna opcja w przypadku gier i aplikacji, które nie korzystają z więcej niż 2 rdzeni. Pomimo tego, że ów procesor potrafi nieźle sprawdzić się w grach,  zakup sześciordzeniowca do platformy powinny raczej rozważyć osoby składające domową stację roboczą. Układy te nieźle się podkręcają, 4 GHz z reguły nie stanowi problemu, a 6 fizycznych rdzeni tak taktowanych dostarczy przyjemnych wrażeń w obcowaniu z komputerem nawet w  stresowych sytuacjach. Phenom II X6 to bardzo dobra konstrukcja, mogąca stanąć w szranki nawet z przedstawicielami serii Core i7. Jest to sensowny i przyszłościowy wybór za rozsądną cenę.

Dane techniczne

Producent AMD
NazwaPhenom II X6
Model1075T
Nazwa kodowaThuban
Typ gniazdaAM3
Technologia45nm
Liczba rdzeni6
Taktowanie rdzenia3 GHz
Mnożnik15
Kontroler pamięciDDR3, DDR2
Taktowanie magistrali4000 MHz
Pamięć cache L16 x 128 KB
Pamięć cache L26 x 512 KB
Pamięć cache L36 MB
TDP125 W
Cena690 zł

 

Plusy:Minusy:

Stosunek wydajność/cena
6 fizycznych rdzeni
Funkcja Turbo Core
Niezła podatność na podkręcanie

Brak

 Opinie internautów

„Wielki cache, szybki, chłodny nawet na box-owym wiatraku, szybki, ogromny wzrost wydajności w obróbce video w porównaniu z moim poprzednim X4 920, czy wspominałem że jest szybki?”

„3.0 GHz na ustawieniach domyślnych, działa przyzwoicie. Podkręcony działa stabilnie na 3.5 GHz na napięciu 1.44V. Turbo zdaje się przyspieszać do 4.0 GHz ale nie przekłada się na wyniki w benchmarkach.”

» Zobacz wyniki testów procesora Phenom II X6 1075T