Procesory

Intel Pentium Dual Core E6700

przeczytasz w 2 min.

 Komputer HTPC, do 300 zł
 

Jednostka centralna komputera HTPC musi być w miarę wydajna, energooszczędna i chłodna. Ilość rdzeni jaką powinien charakteryzować się układ to dwa bądź trzy, jednak nie należy wybierać najtańszych rozwiązań typu dwurdzeniowy Sempron lub Celeron. Pożądane taktowanie procesora to okolice 3 GHz.

 Inne procesorz z tej kategorii

» Athlon II X3 455

W przedziale do 300 zł Intel nie ma za wiele do zaoferowania. Opłacalnym zakupem jest procesor Pentium Dual Core E6700. Z zegarem równym 3.2 GHz procesor oferuje wydajność i można liczyć na bezproblemową obsługę multimediów. Jeśli nie obciążymy komputera zbyt wieloma wymagającymi aplikacjami, układ Intela okaże się w zupełności wystarczający do komputera typu HTPC. Jako alternatywę można wybrać nieco tańszy i wolniejszy model np. E6300 i później go podkręcić. Osoby niezainteresowane podnoszeniem częstotliwości mogą śmiało wziąć opisywany model tym bardziej, że różnica w cenie nie jest znacząca. Użytkownicy poszukujący większej wydajności zmuszeni będą rozejrzeć się za czymś innym.

Pamiętajmy, że podstawka 775 pomimo swojej atrakcyjnej ceny, nie jest rozwojowa. Intel przedstawił już dwie kolejne podstawki dla komputerów klasy średniej (1156 i 1155). Nowe procesory charakteryzują się większą energooszczędnością i paroma  technologiami, ktorych nie uświadczymy w starszych modelach. Procesory Clarkdale i Sandy Bridge mają również zintegrowany układ graficzny, co znacząco wpływa na zmniejszenie poboru energii.

Dane techniczne

Producent Intel
NazwaPentium Dual Core
ModelE6700
Nazwa kodowaWolfdale
Typ gniazdaSocket 775
Technologia45 nm
Liczba rdzeni2
Taktowanie rdzenia3,2 GHz
Mnożnik12
Kontroler pamięciDDR2
Taktowanie magistrali1066 MHz
Pamięć cache L12x32 KB
Pamięć cache L22048 KB
Pamięć cache L3Brak
TDP65 W
Cena300 zł

 

Plusy:Minusy:

Stosunek wydajność/cena
Bardzo dobry potencjał podkręcania
Niski pobór energii

Kompatybilny jedynie ze starą podstawką

 Opinie internautów

„proc super, to jest ten sam rdzeń Wolfdale który siedzi w e8400 i kręci się bez zmiany napięć do 4ghz (więcej nie sprawdzałem bo nie mam takiej potrzeby) na co dzień chodzi na 3,5ghz 11x318mhz, w spoczynku i przy małym użyciu proca (firefox, gg, programy biurowe) sam sobie obniża mnożnik do 6x318 (1,9ghz) co moim zdaniem jest genialnym rozwiązaniem, wydajności w porównaniu z e8400 bez oc jest na poziomie 5% a można go dostać o POŁOWĘ TANIEJ OD e8400 dlatego daję pełną dychę, proc udało mi się odpalić na wysłużonym mobo abit IP35-e który mimo że nie od dawna aktualnego biosu poradził sobie bez problemu (niestety stary bios nie radzi sobie z nowymi czujnikami intela ale nie przeszkadza mi to gdyż leży na nim przeszło kilogram miedzianego scythe i nawet go godzinach męczenia na 100% obciążeniu finy nie grzeją się zbyt mocno)”