Procesory

Intel Pentium Dual Core E5300

przeczytasz w 2 min.

 Procesor do biura, do 240 zł
 Procesor do komputera biurowego musi cechować niska cena i w miarę możliwości niski pobór energii. Układy dwurdzeniowe oferują wystarczającą wydajność. Nie bierzmy pod uwagę jednostek jednordzeniowych, ponieważ ich wydajność jest zbyt niska aby zapewnić komfortową pracę.
 Inne procesorz z tej kategorii

» Athlon II X2 250

Jeśli zdecydujemy się na procesr Intela, ze względu na przyjęte ramy cenowe wybór pada na przedstawiciela rodziny Pentium Dual Core - model E5300. Układ cechuje się przyzwoitą wydajnością w codziennych zastosowaniach. Podobnie jak konkurent, dysponuje dwoma rdzeniami oraz dwoma megabajtami pamięci podręcznej L2. Fabrycznie jest niżej taktowany niż zawodnik ze stajni AMD, jednak jako serce komputera biurowego nie sprawi to praktycznie żadnej różnicy.

Niewielki minus, czyli kompatybilność tylko z podstawką LGA 775 nie jest aż tak istotny, ponieważ komputery biurowe z reguły wymieniane są w całości, a ich modernizowanie nie jest powszechną praktyką. W skrócie, za tak niewielką kwotę układ Intela jest interesującym wyborem.

Pamiętajmy jednak, że od czasu podstawki 775 Intel zaprezentował już dwie kolejne generacje procesorów dla średniego segmentu. Jest to 1156 (Clarkdale/Lynnfield) oraz 1155 (Sandy Bridge). W tym wypadku niska cena wydaje się jednak ważniejsza niż nowsze technologie.

Dane techniczne

Producent Intel
NazwaIntel Pentium Dual Core
ModelE5300
Nazwa kodowaWolfdale
Typ gniazdaSocket 775
Technologia45 nm
Liczba rdzeni2
Taktowanie rdzenia2,6 GHz
Mnożnik13
Kontroler pamięciDDR2
Taktowanie magistrali800 MHz
Pamięć cache L12x32 KB
Pamięć cache L22048 KB
Pamięć cache L3Brak
TDP65W
Cena 240 zł

 

Plusy:Minusy:

Stosunek wydajność/cena
Bardzo dobry potencjał podkręcania
Niski pobór energii

Kompatybilny jedynie ze starą podstawką

 Opinie internautów

„Super procek za niską cenę. Działa u mnie na co dzień na 3,47Ghz na domyślnych napięciach i z włączonym trybem oszczędzania energii tak ja oryginalnie tyle że na FSB 267. Temperatury jakie osiąga to przy 2,6Ghz spoczynek 30-35 i w stresie do 53c natomiast po OC 3,47 to spoczynek 32-36 i w stresie 52-57C. Zastanawia mnie czemu jeden rdzeń jest zawsze cieplejszy o 3-5C od drugiego mimo pracy wielowątkowej? Procesor ma maks OC bez zmiany napięć 3,9Ghz. Chłodzenie intela jest w miarę ciche o tylko po OC np w grach trochę go słychać ale nie jest głośne. Co do wydajności po OC to jest dobry i niema co mu zarzucić; SP 1M 16sek Cinebench R10 single CPU 3670 a w xCPU 7053pkt. Jest to dobry procesor i mogę go śmiało polecić innym choć nie jest już najnowszy.”

„Moim zdaniem najlepsza propozycja na rynku w tym przedziale cenowym. Świetny do pracy biurowej, jaki i do "multimedialnego kombajnu", nadaje się też do gier. Na seryjnym chłodzeniu bez zmiany napięć kręci się do 3.0 GHz, przy zachowaniu niskich temperatur (50-55°C podczas długotrwałego obciążenia przy użyciu seryjnego chłodzenia- pod warunkiem że jest dobrze zainstalowane), po zwiększeniu napięć- u mnie 3,5 GHz- jednak to już zależy od innych czynników.” 

» Zobacz wyniki testów procesora Pentium Dual Core E5300