Nawigacja GPS

Wartość dodana. Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Oprócz nawigacji satelitarnej nüvi oferuje kilka dodatkowych funkcji. Z grubsza można je podzielić na użytkowe i rozrywkowe. Do tych pierwszych zaliczyć można przelicznik walut, kalkulator, przelicznik jednostek miar i słownik. Ten ostatni, to tak naprawdę demo zachęcające do wydania dodatkowych pieniędzy. Do rozrywkowych - przeglądarkę plików JPG i odtwarzacz audio obsługujący format .MP3. Producent dodał kilka przykładowych audiobooków co - biorąc pod uwagę niezłą jakość odtwarzanego dźwięku - może urozmaicić długą podróż. Jest obraz, jest dźwięk - aż prosi się o odtwarzacz filmów. Niestety, Garmin albo nie pomyślał, albo uznał, że byłby to już zbytek luksusu. A szkoda.

Program do nawigacji oferuje trzy tryby pracy: "samochód", "rower", "pieszy". Nie testowałem go na rowerze, ale jako krokomierz spisuje się rewelacyjnie. Tyle, że w kieszeni, duży ekran, brak klawiszy - (to co jest zaletą w samochodzie) wręcz przeszkadza podczas wędrówki pieszej, dotyczy to także niemożności przełączenia ekranu w tryb "portret" - jak to można zrobić z palmtopami. A więc tryb "rower" i "pieszy" są mało przydatnymi wodotryskami. Ciekawą funkcją jest możliwość sprzężenia Garmina z telefonem komórkowym pod warunkiem, że telefon posiada złącze Bluetooth. Możemy go wtedy obsługiwać wspomnianą wyżej bardzo wygodną klawiaturą ekranową.


AC-piorun-DC

Garmin zasilany jest z litowo-jonowej baterii, której niestety nie można wymienić - jeżeli urządzenie (czytaj: bateria) nie było należycie traktowane grozi nam, że nüvi będzie działać tylko w samochodzie, albo w ogóle. Pociechą może być funkcja wygaszania ekranu w czasie, gdy zablokujemy ekran dotykowy wyłącznikiem.


IBM PC compatible

Nüvi wyposażony jest w złącze mini USB. Po co? Po pierwsze pecet może służyć jako, hmm... bardzo wyszukana ładowarka (Garmin nie oferuje ładowarki z gniazda 230V w zestawie, ale można ją sobie dokupić ekstra). Po drugie, nüvi widoczny jest przez PC jako dysk wymienny - umożliwia to wgrywanie do niego multimediów (także na karty SD, których czytnik posiada) i zgrywanie zrzutów ekranu.

Możliwa również jest aktualizacja map (jeżeli mamy wykupioną odpowiednią subskrypcję). Na tym niestety funkcjonalność złącza USB się kończy: można zapomnieć o używaniu tego modelu jako zewnętrzny odbiornik GPS dla np. OziExplorera zainstalowanego na notebooku.


Podsumowanie

Garmin nüvi 760 GP, to dobre urządzenie dla kogoś, komu zależy na szybkim dotarciu do celu samochodem. Producent nie umieścił w nim, często niepotrzebnych dodatków, które mogą dodatkowo obciążać oprogramowanie i spowolniać pracę urządzenia. Garmin nüvi 760 GP, jak zdecydowana większość urządzeń nawigacyjnych, osługuje system komunikacji TMC, który informuje użytkowników o wszystkich przejściowych problemach na drodze, takie jak korki, objazdy. Niestety system ten nie został jeszcze uruchomiony w  Polsce, przez co ta funkcjonalność niestety nie działa. Nie jest to wina producenta, tylko braku systemu TMC w Polsce.

 

Moja ocena:
 
Jakość wykonania:
Funkcjonalność:
Ergonomia/wygoda:
Wydajność/moc GPS:
Wyposażenie:
Ogólna ocena:
  

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ocena 3 bo sporo pominiętych możliwości użadzenia
  np:
  - funkcja automatycznego zapamiętywania miejsca zaparkowania pojazdu (przy wyjęciu z auta Nüvi z zapamiętuje to miejsce i umożliwia powrót do pojazdu np. z pieszej wycieczki po nieznanym mieście)
  - nadajnik FM, dzięki któremu wszystkie dźwięki generowane przez urządzenie, mogą być odsłuchiwane poprzez system car-audio zainstalowany w pojeździe. Wystarczy jedynie odnaleźć wolną częstotliwość (ręcznie lub automatycznie), a odtwarzana muzyka z plików mp3, czy też komunikaty nawigacyjne słyszalne będą poprzez głośniki zainstalowane w samochodzie. Do automatycznego wyszukiwania wolnych częstotliwości urządzenie wykorzystuje odbiornik komunikatów drogowych, a następnie sugeruje częstotliwość jaką należy wybrać w radioodbiorniku zainstalowanym w pojeździe.
  -oduł Bluetooth, zapewniający łączność z kompatybilnym telefonem komórkowym, dzięki czemu urządzenie przejąć może rolę zestawu głośnomówiącego. Z poziomu Nüvi możliwe jest wówczas przeglądanie spisu telefonów, list połączeń odebranych, nieodebranych i ostatnio wykonanych, czy też nawiązanie połączenia telefonicznego z obiektem znalezionym w bazie punktów POI (np. hotelem) bezpośrednio z ekranu Nüvi. Urządzenie zapewnia również możliwość obsługi komunikacji SMS.
  -urządzenie prowadzi kierowcę zakręt po zakręcie, wspierając go graficznymi instrukcjami wyświetlanymi na mapie (płaskiej lub w perspektywie) oraz za --pomocą komunikatów głosowych--
  i inne
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Z tych pominiętych w artykule możliwości urządzenia korzystam codziennie, więc nie mogę się zgodzić np. ze stwierdzeniem "A więc tryb "rower" i "pieszy" są mało przydatnymi wodotryskami."

   "Niemałą w związku z tym konfuzję wywołał we mnie "kulinarny" komunikat "zjedz z ronda drugim zjazdem"" - Musiałeś być bardzo głodny :) - zawsze możesz włączyć komunikaty głosowe których nie omówiłeś.