Monitory

Kąty widzenia, czas reakcji, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

Kąty widzenia

Jednym z atutów matryc typu IPS, oprócz najczęściej dobrego odwzorowania kolorów, są szerokie kąty widzenia. Ten aspekt ma duże znaczenie dla komfortu korzystania z monitora, pozwalając na swobodne oglądanie wyświetlanych treści, bez względu na to, czy znajdujemy się dokładnie na wprost monitora, czy też patrzymy na wyświetlacz pod kątem. W środowisku biurowym ułatwia to także np. wspólną pracę nad wspólnym projektem.

NEC MultiSync EA271U kąty widzenia

Chociaż zdjęcie nie zawsze jest w stanie oddać rzeczywisty efekt, to gwarantuję, że obraz wyświetlany na monitorze nie traci na jakości zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Nie ma więc znaczenia, czy odchylimy monitor do przodu, do tyłu, na bok, czy obrócimy go do pionu - kolory, kontrast i jasność nie ulegną zaburzeniu.

Czas reakcji i odświeżanie matrycy

NEC MultiSync EA271U nie jest oczywiście sprzętem stworzonym z myślą o graczach, ale nie oznacza, to że nie można go do tego wykorzystać. Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 5 ms (Gray-to-gray), a matryca odświeżana jest z częstotliwością 60 Hz.

Okazało się, że NEC całkiem dobrze radzi sobie z wyświetlaniem dynamicznych, szybko zmieniających się scen. W teście UFO monitor uzyskał średnik wynik 13 ms MPRT, co jak na charakterystykę i przeznaczenie tego modelu, jest wynikiem w pełni akceptowalnym. W menu można włączyć dodatkowo funkcję Response Improve, który w teorii ma poprawić czas reakcji, ale nie polecam tego robić, gdyż powoduje ona powstawanie widocznych zakłóceń w obrazie. Lepiej pozostawić ją nieaktywną.

W teście ruchomej fotografii widoczny jest efekt smużenia, ale również jest on na poziomie, który można zaakceptować.

Pobór energii NEC MultiSync EA271U

Monitor NEC MultiSync EA271U cechuje się niewielkim apetytem na energię. Pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 26,5 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 44,8 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W.

Podsumowanie

Po spędzeniu dłuższego czasu z tym monitorem, nie mam żadnych wątpliwości, że jest to doskonały sprzęt. Wyceniony jest wprawdzie wysoko (cztery tysiące złotych to przecież naprawdę spory wydatek), ale w sytuacji, kiedy przed ekranem spędza się po kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie, taka kwota przestaje być wydatkiem, a staje się inwestycją.

Z tego samego powodu trudno by mi było go polecić osobie, która korzystałaby z niego sporadycznie. W tej sytuacji jego zakup byłby mało racjonalny. W sytuacji jednak kiedy pieniądze nie stanowią problemu, to NEC MultiSync EA271U jest urządzeniem, które będzie nam służyć przez lata (nie bez znaczenia jest też 3-letnia gwarancja producenta z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata). Przełoży się to na spokój i komfort pracy, a to już ma swoją wymierną wartość.

NEC MultiSync EA271U

Tak jak wspomniałem na samym początku tego artykułu, diabeł tkwi w szczegółach.

Po prostu w nich NEC EA271U błyszczy i ma to coś, co sprawia, że chce się go mieć. Może jest to jakość obrazu z bardzo dobrze odwzorowanymi kolorami, może świetna ergonomia z pełną regulacją pozycji ekranu, może dodatkowe funkcje, których próżno szukać gdzie indziej (czujnik obecności użytkownika przed ekranem, czy sprzętowa kalibracja).

Najprawdopodobniej jest to natomiast całość, w jaką te wszystkie elementy się łączą. Sprzęt zdecydowanie godny polecenia.

NEC MultiSync EA271U - ocena:

 • świetna jakość obrazu + możliwość sprzętowej kalibracji
 • pełny zakres regulacji pozycji ekranu
 • dodatkowe funkcjonalności (np. czujnik obecności użytkownika)
 • energooszczędność
 • duża liczba złączy (w tym USB typu C)
 • 3 lata gwarancji producenta
   
 • wysoka cena
 • tylko 70 procent pokrycia palety Adobe RGB
 • równomierność podświetlenia mogłaby być lepsza

90% 4,5/5

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  flash44
  0
  4k do pracy u mnie się zupełnie nie sprawdził, a miałem większy monitor. Ja piszę, mam mnóstwo terminali, zrezygnowałem z 4k po 6 miesiącach, bo było to niewygodne. Stara jest fotografem, odmówiła 4k do retuszu zdjęć po tym co widziała na moim biurku. Ktoś może napisać po co mu taka rozdziałka? I to jeszcze przy tak małej przekątnej?
  • avatar
   Jarrod
   0
   Szkoda że nie 16:10.
   • avatar
    Tom01
    0
    Tester dostał monitor EA271U ColorTuned i uwaga: "Pierwszy pomiar wykonuję po przywróceniu monitora do ustawień fabrycznych". W tej sposób usunął kalibrację i dziwi się, że wychodzą mu mało normatywne wyniki.
    Debil.