Laptopy

Ekran, oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Przekątna ekranu LCD to 8,9” i jak już wspomniano, jest to ekran dotykowy. W większości przypadków do jego obsługi wystarczą palce. Sytuacje w których nieuzbrojoną ręką poradzić sobie nie można, pojawiają się raczej rzadko i to nie z powodu nieczułości samego ekranu, a raczej zbyt dużej rozdzielczości wyświetlanego obrazu w stosunku do grubości palca.

Dla wielu użytkowników rozdzielczość umożliwiająca wyświetlenie 1280 linii w pionie jest zbyt duża nawet w przypadku 17” monitora LCD. Tu mamy do czynienia z ekranem 2x mniejszym, więc przy standardowych ustawieniach najmniejsza wada wzroku uniemożliwia korzystanie z komputerka.
W Windows Vista można co prawda łatwo zmieniać wielkość ikon oraz podstawowy rozmiar czcionki systemowej, jest to jednak rozwiązanie nie do końca dopracowane. Często dochodzi wówczas do sytuacji, gdy nieprawidłowo przeskalowane okienka nie mieszczą się na pulpicie. Można zawsze zmienić podstawową rozdzielczość ekranu na mniejszą, ale wtedy wyświetlany obraz wygląda okropnie.

Po kilku godzinach pracy udało mi się dobrać w miarę sensowne ustawienia rozmiaru czcionek systemu Windows oraz optymalny stopień powiększenia w przeglądarce Firefox, ale poważnie się zastanawiam, czy nabycie wersji oferującej mniejsza rozdzielczość ekranu (1024x600) nie byłoby rozwiązaniem lepszym.
Zastosowana matryca wyświetla bardzo ładnie i umożliwia patrzenie na ekran pod dużym bocznym kątem, ale niestety dosyć szybko przekłamuje kolory przy odchyleniach góra-dół.
Tak się składa, że przy korzystaniu z netbooka w trybie tabletu, te właśnie kąty patrzenia są ważne, bo gdy np. leżymy sobie wygodnie w łóżku, konieczność trzymania ekranu pod kątem prostym w stosunku do naszych oczu może być męcząca.
Pewnie niektórzy czytelnicy zastanawiają się, czy netbooka można wykorzystać jako część systemu nawigacji samochodowej. Zapewne można, ale uczciwie trzeba przyznać, że przy dużym nasłonecznieniu wyświetlacz radzi sobie gorzej niż taki zastosowany w dobrej klasy urządzeniu dedykowanemu nawigacji.

Oprogramowanie

Laptop trafił do mnie z zainstalowanym systemem Window Vista Basic. Producent nie przesadził z ilością zainstalowanego oprogramowania i ograniczył się jedynie do programu antywirusowego (Pakiet Norton Internet Security) oraz aplikacji MainManu ułatwiającej zarządzanie ustawieniami oraz włączanie programów przy wykorzystaniu ekranu dotykowego.

Wersja netbooka, którego dane mi było testować, nie jest ostateczną, jaka ma ukazać się w sprzedaży i załączone oprogramowanie nie działało do końca prawidłowo.  Mniejsza o MainMenu, ale nie udało mi się również uruchomić aplikacji odpowiedzialnej za przywracanie systemu do stanu ustawień fabrycznych (a służy ku temu znana użytkownikom płyt głównych Gigabyte aplikacja XpressRecovery). Liczę jednak na to, że te usterki te są na tyle duże, że zostać poprawione.