Oprogramowanie

Instalacja i działanie

przeczytasz w 2 min.

W nasze ręce trafiła cyfrowa wersja NEWTON Dictate wraz z zestawem słuchawkowym Sennheiser który jest używany w edycjach START i BUSINESS oraz mikrofonem Olympus RecMic z edycji PROFESSIONAL. Mogliśmy więc przetestować obie metody wprowadzania tekstu.

Instalacja oprogramowania jest banalna i ogranicza się do aktywacji (w zależności od wersji za pomocą klucza USB, kodu z pudełka, lub przez Internet).

Bardziej wymagający użytkownicy mogą zajrzeć jeszcze do ustawień, gdzie znalazły się między innymi opcje dotyczące dyktowania (np. sterowanie głosem, czy adaptacja profilu głosowego na bieżąco), wykorzystywanych czcionek, schowka, zapisywania, licencji, wersji mini, czy języku programu oraz języka rozpoznawania. Można również tworzyć różne profile rozpoznawania mowy, dla wielu użytkowników - to bardzo istotne, by program "uczył się" jednego użytkownika na jednym profilu.

Po instalacji i podłączeniu zestawu słuchawkowego (lub mikrofonu) program jest praktycznie gotowy do pracy. Należy się tylko upewnić, czy wybrany został właściwy słownik oraz mikrofon (istotne jeśli korzystasz również z innych mikrofonów, np. w kamerce internetowej). W zależności od posiadanej wersji można kliknąć przycisk "Początek dyktowania" lub też nacisnąć przycisk Record na mikrofonie Olympus. Następnie dyktujesz tekst, a treść transkrypcji zapisawana jest na bieżąco na ekranie komputera. Gotowy projekt można zapisać w zakładce "plik" w formacie rozpoznawalnym dla wcześniejszych wersji programu. Menu "Narzędzia główne" pozwalają na edycję wprowadzonego tekstu, podobnie jak w edytorach (zmiana czcionki, kolorowanie, kursywa itp.). NEWTON Dictate jest nieskomplikowany w obsłudze i już po krótkiej chwili wiemy dokładnie gdzie znajdziemy daną opcję.

Nie należy oczekiwać, że już za pierwszym razem rozpoznawanie mowy będzie działało ze wspomnianą 98% procentową skutecznością, ale trzeba przyznać, że jest ona bardzo wysoka. Podstawy poprawnego dyktowania są szczegółowo opisane w instrukcji programu - znajdziecie tam zalecenia dotyczące ustawień mikrofonu, wymowy i wprawdzania wyrazów do słownika. Program pozwala również na odtwarzanie nagranego tekstu, transkrybowanie plików audio (nagranych za pomocą innego sprzętu), czy opcję dyktafonu. Oprócz wymowy nauczyć się również trzeba wykorzystania komend specjalnych jak "nowa linia", "przecinek", "zamknij nawias",  "duża litera", "spacja" czy "cudzysłów otwierający". Nie są to rzeczy trudne do przyswojenia.

W zależności od potrzeby program możemy uruchomić również w wersji mini, tak by nie przeszkadzał nam w innej pracy i oferował dostęp do podstawowych narzędzi.

Obsługa przy pomocy zestawu słuchawkowego nie wymaga większego opisu, jednak w przypadku wersji PROFESSIONAL wraz z programem otrzymujemy również profesjonalny mikrofon Olympus, podłączany do komputera za pomocą kabla USB.

Jest to w zasadzie przewodowy "pilot" do komputera wyposażony w rolkę i przyciski, które zastępują myszkę, możliwość nagrywania, przewijania, czy zmiany głośności. Dodatkowo został wyposażony w cztery przyciski funkcyjne, pod które możemy podpiąć różne zadania. Jest to bardzo wygodne narzędzie do dyktowania notatek, ale jak wcześniej wspomnieliśmy, jest ono dołączane jedynie do pakietu PROFESSIONAL.