Oprogramowanie

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

NEWTON Dictate 4 to potężne narzędzie do transkrypcji tekstu. Dzięki trzem wersjom programu z różnymi możliwościami i w trzech różnych segmentach cenowych, każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno indywidualni użytkownicy, mniejsze firmy, jak i duże, specjalistyczne przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie jest proste w obsłudze i nawet osoby średnio obeznane z komputerami nie będą mieli problemów z ich obsługą. Wedle producenta z NEWTON Dictate można tworzyć dokumenty nawet dwa razy szybciej. Program będzie sam dostosowywał się do Twojego głosu, a oprócz samego dyktowania możesz również głosem sterować samym programem. Do wersji START i BUSINESS dołączany jest zestaw słuchawkowy Senheisser, natomiast do wersji PROFESSIONAL - jak sama nazwa wskazuje - profesjonalny mikrofon Olympus. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać na przykład z mikrofonu bezprzewodowego, czy też transkrybować tekst nagrany wczesniej  na dyktafonie. Producent zapowiada już kolejną wersję PROFESSIONAL "Medycyna".

Ocena końcowa:

 • dyktowany tekst na bieżąco pojawia się na ekranie komputera
 • dyktowany tekst jest również nagrywany i można go odsłuchać
 • program automatycznie "uczy się" i dostosowuje działanie do twojego stylu wymowy oraz filtruje hałasy z tła
 • prosty sposób zapisu liczb, sum, symboli, tytułów, czy skrótów
 • automatyczne uzupełnianie przecinków i stosowanie reguł gramatycznych
 • możliwość tworzenia szablonów tekstowych
 • bogaty słownik z możliwością edycji
 • możliwość edycji wprowadzonego tekstu z edycją i formatowaniem tekstu za pomocą poleceń głosowych
 • transkrypcja nagrać z zewnętrznych źródeł (np. dyktafon)
 • trzy zróżnicowane wersje
 • w zestawie zestaw słuchawkowy Sennheiser PC7 USB (START i BUSINESS) lub profesjonalny mikrofon USB Olympus RecMic DR- 2200 (PROFESSIONAL)
 • nieco archaiczny interfejs

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Virtus
  5
  Bardzo drogi program. Przykład z życia: nagrywam wykład i w domu chcę użyć tego programu, więc muszę mieć wersję BUSINESS za 2000 zł. (nagranie audio z pliku). A przecież nie jestem żadnym biznesmenem.
  • avatar
   Marucins
   0
   Faja sprawa dla niedowidzących.
   • avatar
    Paweł S.
    0
    Wersja Newton Dictate 4 Start nie oferuje dyktowania do środowiska Windows, a zatem nie możesz dyktować do Worda, czy Outlooka. Dyktować można jedynie do interfejsu Newton Dictate 4 Start. Program kosztuje 299 zł, a przecież taką, a nawet lepszą funkcjonalność oferuje za darmo Google Docs w wersji PC i na Androida. Tam wprawdzie też jest dyktowanie jedynie do interfejsu Google Docs, ale za to darmowo i jest wiele języków do wyboru. Dodatkowym plusem Google Docs jest możliwość korygowania tekstu używając głosu. Jeżeli chcesz korygować tekst w Newton Dictate 4 Start musisz za każdym razem po skończeniu dyktowania wyłączyć „Dyktowanie”, ponieważ dopiero wtedy otrzymujesz możliwość korygowania tekstu za pomocą klawiatury. Podczas dyktowania możesz jedynie dyktować, nie możesz korygować. Trafność rozpoznawania w Newton Dictate 4 Start, Newton Dictate 5 Biznes (testowałem również ten program), czy Google Docs oceniam na bardzo zbliżonym poziomie.
    W Necie jest bardzo mało informacji na temat tego oprogramowania. Tu i tam wspomina się wprawdzie, ze możliwe jest dyktowanie do pakietu Office, ale brak jednoznacznej informacji, że taką opcję obsługuje jedynie wersja Biznes (koszt ok., 2000 zł) i Professional (jeszcze drożej). Licencja ważna jest jedynie na jeden komputer i to tyle. Programu odsprzedać się nie da.
    Na tle konkurencji obcojęzycznej, np. względem Nuance Dragon program Newton Dictate jest bardzo drogi. Np. wersja angielska Home 13 Nuance Dragon’a oferująca już opcję dyktowania do środowiska Windows (Word itd.) kosztuje na Amazonie 52 dolary, czyli na dzień dzisiejszy około 175 zł. Porównując do wersji Newton Dictate Biznes (cena 2000 zł) okazuje się, że Newton Dictate Biznes jest około 11 razy droższy.