Smartfony

Jakość zdjęć i nagrań

przeczytasz w 2 min.

Współczesne Nokie Lumie znane są z tego, że potrafią rejestrować naprawdę udane zdjęcia. Niestety dotyczy to wyłącznie modeli z górnej półki cenowej. Dobrym przykładem może być Lumia 925 oraz Lumia 1020. Modele klasy ekonomicznej raczej nie mogą poszczycić się tak dobrą jakością ze względu m.in. na mniejsze sensory światłoczułe, gorszą (tańszą) optykę i mniej dopracowane przetwarzanie sygnału. Cóż, jak zwykle nie możemy mieć wszystkiego na raz.

Widać to wyraźnie w przypadku Nokii Limii 625. Mamy tutaj do czynienia z aparatem głównym o rozdzielczości 2592x1936 px, co w sumie daje ok. 5,02 Mpx. Jakość silnie uzależniona jest od warunków oświetleniowych. Jeśli fotografowana scena jest oświetlona silnym światłem słonecznym możemy liczyć na całkiem dobrą jakość finalnych zdjęć. Ostrość obrazu będzie wystarczająca, a algorytmy odszumiające będą działały z niską intensywnością nie likwidując nadmiernej ilości drobnych detali.


Zdjęcia wykonane tylnym aparatem w nocy

Wystarczy jednak, że intensywność światła spadnie (np. pochmurny dzień), a jakość spada zauważalnie. Widać to dobrze na naszych zdjęciach testowych, które w większości wykonywane były właśnie w pochmurne dni lub nocą. Sytuacja nie wygląda jednak źle, więc jeśli nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwać w stosunku do aparatu, to Lumia 625 powinna wystarczyć. W przeciwnym razie radzimy zwrócić uwagę na modele wyższej klasy (np. wspomniana Lumia 925, 1020 lub phablet 1520).


Zdjęcie wykonane przednim aparatem

Zdjęcia przednie są maleńkie (640x480 px) i oferują raczej podstawową jakość. Nadają się na przykład do wstawiania do listy kontaktów.

Filmy tylne mają rozdzielczość Full HD i dość wysoką przepływność 19-20 Mb/s – to z pewnością cieszy. Ich szczegółowość i jakość kolorów nie jest wybitna, ale większości osób powinna wystarczyć. Niestety jednym z podstawowych mankamentów jest słabe działanie autofokusa. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacjami w których AF zwyczajnie się gubił. Zdarzało się to szczególnie w chwili, gdy obiekt filmowany znajdował się blisko obiektywu (np. 1-2 m), ale nie tylko. Autofokus działał również słabo w warunkach nocnych (to jednak zdarza się w wielu smartfonach – również tych drogich).

Filmy przednie mają taki sam rozmiar jak zdjęcia, czyli 640x480 px. Przepływność w tym przypadku wynosiła średnio 1,6-1,7 Mb/s. Jakość tego modułu wystarcza do prowadzenia wideokonferencji, ale do nagrywania filmów jej nie polecamy.