Laptopy

Ekran LCD

przeczytasz w 1 min.

W notebooku zastosowano 15.4-calową, panoramiczną matrycę TN oraz odblaskowy ekran. Jedni  pokochają go z racji lepszej czystości i klarowności wyświetlanych kolorów, innych może irytować to, że odbija się w nim otoczenie. Tym niemniej moda na odblaskowe ekrany jest w pełni i trudno dziś znaleźć model z matową powierzchnią ekranu, a po przyzwyczajeniu się powierzchnia „glare” niekoniecznie musi przeszkadzać.

Sama matryca TN jest dobrej jakości. Ma niski czas reakcji, co przyda się podczas oglądania filmów, czy grania w dynamiczne gry. Kąty widzenia matrycy są natomiast przeciętne i nie odbiegają od tego, do czego zdążyli nas przyzwyczaić producenci notebooków.

Podczas regulacji jasności Asus wyświetla ciekawie wyglądające OSD

Wyniki testów kolorymetrem EyeOne.
Przy maksymalnej jasności luminancja matrycy wynosi 200 cd/m2

Jak widać na screenshocie z oprogramowania testującego dołączonego do kolorymetru, maksymalna jasność zastosowanej matrycy wynosi 203 cd/m2. To sporo, jak na notebooka. Na uwagę zasługuje również szeroki zakres jasności podświetlenia. Ekran może być bardzo jasny, w sam raz do oglądania filmów w słoneczny dzień, lub też podświetlony w bardzo niewielkim stopniu, co z przyda się np. do wieczornego czytania tekstów.

Gorzej prezentuje się wierność odwzorowania kolorów – na krzywej barw widać, że składowa niebieska jest zbyt mało nasycony. W codziennych zastosowaniach nie jest to jednak dostrzegalne. Temperatura kolorów wynosi 6700K, a więc jest zbliżona do optymalnej 6500K.