Laptopy

Chłodzenie, temperatury. Czas pracy na bateriii

przeczytasz w 2 min.


Powietrze w Asusie F3S wciągane jest od dołu i wywiewane przez znajdujące się na tylnym boku laptopa otwory wentylacyjne.

Temperatury procesora i GPU w idle

 

Temperatury procesora i GPU przy 10-minutowym obciążeniu programem FurMark

Obudowa laptopa przez cały czas pozostaje chłodna, bez względu na poziom obciążenia procesora i karty graficznej. Przy wysokim obciążeniu włącza się wiatrak, który w szybkim tempie schładza rozgrzane podzespoły. W efekcie, trzymając komputer np. na kolanach, ani przez chwilę nie poczujemy, że jest gorący – chyba, że skierujemy na siebie ciepłe powietrze wywiewane przez tylne otwory wentylacyjne.

Podczas spokojnej pracy w systemie, wentylatory chłodzące są wyłączone, a jedyny dźwięk dobiegający z komputera to szum twardego dysku. Niestety zastosowany HDD firmy Western Digital nie jest najcichszy i wyraźnie słychać generowane przez niego dźwięki obracających się talerzy.

Wentylator, który uaktywnia się pod obciążeniem, nie daje się we znaki przesadną głośnością. Do tego jest na tyle efektywny, że wyłącza się od razu po zmniejszeniu obciążenia procesora lub karty graficznej.

Czas pracy na baterii

Na F3S można ustawić jeden z trzech trybów oszczędzania energii: Power4Gear Entertainment, Power4Gear Battery Saving lub Power4Gear High Performance. W trybie Battery Saving dostajemy ostrzeżenie, że wydajność komputera może być obniżona. I rzeczywiście – taktowanie zegara procesora nie wzrasta wówczas powyżej 1 GHz (procesor ma nominalnie 2 GHz).

Wyniki testów  poszczególnych trybów oszczędzania energii:

Jak widać, przy bardzo niewielkim obciążeniu i wyłączonym WiFi, w najbardziej oszczędnym trybie, notebook wytrzymuje 2,5 godziny. To przyzwoity rezultat. Z kolei korzystając w pełni z jego mocy i mając aktywną bezprzewodową kartę sieciową, możemy liczyć co najwyżej na 90 minut pracy na baterii. Z kolei naładowanie wyczerpanego akumulatora do pełna trwa około 1h45m – przeciętnie.

Dołączony do notebooka zasilacz to standardowe czarne pudełko wykonane z tworzywa sztucznego. Znajdująca się na nim zielona dioda informuje użytkownika o tym, że zasilacz jest podłączony do prądu.