Komputery

Testy: gameplay z kilku popularnych gier

przeczytasz w 2 min.

ION nie jest komputerem do gier, jednak NVIDIA informuje, że radzi sobie z wieloma popularnymi tytułami. Dodatkowo koncern wspomina, że dostępne obecnie netbooki i nettopy kompletnie nie nadają się do gier, więc na tym polu ION ma wypaść jeszcze lepiej. Przetestowałem ION w kilku grach i zmierzyłem ilość klatek/s programem Fraps. Poniżej zrzuty ekranowe, na których widać ustawienia graficzne poszczególnych gier, jak również gameplay - krótkie filmy.

Devil May Cry 4

Ustawienia graficzne gry Devil May Cry 4

Spore

Ustawienia graficzne gry Spore

GRID: RaceDriver

Ustawienia graficzne gry GRID: RaceDriver

Fifa 2009

Ustawienia graficzne gry Fifa 2009

Okazuje się, że w rozdzielczości 1024 x 768 i bez szaleństw, jeśli chodzi o jakość grafiki, NVIDIA ION radzi sobie całkiem nieźle i możemy grać bez przeszkód w Devil May Cry 4 i Spore, którą uruchomiłem nawet w wyższym trybie - 1152 x 864. Na "granicy płynności" jest Fifa 2009 (często ilość klatek spada poniżej 25/s), natomiast GRID: RaceDriver to już za wysokie progi.

Wnioski: ION nadaje się do okazjonalnego grania, jeśli są to tytuły starsze i/lub cechujące się niezbyt wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Wówczas można grać w rozdzielczości 1024 x 768 i ustawieniami grafiki na minimum. Więcej klatek/s da się uzyskać gdy wybierzemy rozdzielczość 800 x 600 - udowodnił to choćby zagraniczny serwis Zol.com.cn. W testach zagranicznych, dla przykładu, Crysis osiągnął 22 klatki/s w trybie 1024 x 768 i 30 klatek/s w rozdzielczości 800 x 600. Oznacza to, że w 800 x 600 można grać w bardziej wymagające i popularne gry, zachowując przy tym płynność animacji.

Tak więc na NVIDIA ION można grać w gry, ale czy warto? Bez wątpienia jest to duża zaleta tej platformy, zwłaszcza że urządzenia dostępne do kupienia za podobne pieniądze nie oferują takiego przywileju. Jednak gry w trybie 1024 x 768 lub 800 x 600, w dodatku z ustawieniami grafiki na minimum, nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, zwłaszcza na dużym monitorze LCD, który pracuje w wyższej rozdzielczości nominalnej, jak i telewizorze HD. Dlatego sporadycznie, owszem, można pograć, ale głównym zastosowaniem dla ION są jednak filmy i pełnienie roli komputera typu Media PC.