Obudowy

Komputer w Asus Vento

przeczytasz w 2 min.

Złożyliśmy na szybko bardzo zgrabny i tani zestawik, aby całość sprawdzić w praktyce. Podstawę stanowiła fajna, mała płyta główna MSI, do tego Sempron i 1GB pamięci RAM.

Płyta główna

MSI K9N6SGM-V

Procesor

AMD Sempron 3000+ AM2

Pamięć RAM

DDR2 2x512 MB 800 MHz

Dysk twardy

160 GB SATA

Napęd DVD

DVD+/-RW DRW

W sumie daje to kwotę ~770 zł. Doliczamy oczywiście obudowę Vento za 197 zł i wychodzi nam poniżej 1000 zł za kompletny, nowoczesny i szybki komputer biurowo-multimedialny.

Zainstalowaliśmy Windows XP i komplet najnowszych sterowników ze strony producenta. Zauważmy, że zintegrowana karta graficzna to GF 6100, czyli jej wydajność nie powinna być tak całkiem dołująca, ale o odpalaniu nowych gier i tak nie ma co marzyć. Dla graczy jest do dyspozycji wolny slot PCI-E, który tylko czeka na dobrą kartę graficzną.

Nie włączaliśmy dodatkowych wentylatorów obudowy - przydadzą się w przypadku mocniejszej konfiguracji, niż użyta przez nas do testów. Temperatura procesora, który był najcieplejszym podzespołem w obudowie, ustabilizowała się po godzinie pracy na poziomie 38 - 40 stopni Celsjusza. Zwykłe czynności typu przeglądanie stron internetowych, edycja tekstu itp. nie rozgrzewają wnętrza Asus Vento. Włączyliśmy więc 100-procentowe obciążenie CPU oraz jednocześnie zapętlony test 3DMark05 - zrobiło się cieplej. Po 45 minutach mieliśmy już stabilne 51 stopni, co w dalszym ciągu nie jest zbyt wysoką wartością. Widać już jednak, że dodatkowa karta graficzna i wymagająca gra potrzebować będą włączenia dodatkowej wentylacji.

W celu zobrazowania wydajności takiego taniego komputerka zrobiliśmy kilka testów. Na początek biurowy PCMark w wersji 05.

Wyniki można sobie porównać choćby do opisywanego przez nas niedawno komputera Sensilo MX-210. Widać wyraźnie, że droższy Sensilo jest o wiele wydajniejszy, głównie za sprawą świetnego CPU, ale w codziennym użytkowaniu również i Sempron spokojnie daje sobie radę.
3DMark05 udowodnił, że GF 6100 nie jest grafiką do nowych gier - polecamy zainteresowanie się starym, ale jarym Quake III i grami zrobionymi na jego silniku graficznym.

3DMark05, rozdzielczość 800x600, ustawienia domyślne

Zrobiliśmy też test w grze Prey, ale wynik na poziomie 12 fps w rozdzielczości 800x600 nie nastraja optymistycznie...

Wiemy już z całą pewnością, że nasz mały komputer bez dodatkowej karty graficznej do gier się nie nadaje, ale świetnie sobie radzi w pozostałych zastosowaniach - łącznie z obróbką dużych plików graficznych (w tym RAW) w Photoshopie. Ale czy pozostawiony na noc w celu ściągnięcia z sieci dużej ilości danych nie zje nam za dużo prądu?
Przeprowadziliśmy pomiary miernikiem energii, badając apetyt samego komputera - bez monitora i dodatkowej grafiki. Podczas typowej pracy pod niewielkim obciążeniem miernik pokazywał wartości od 65 do 80W, czyli bardzo niewiele. Obciążenie maksymalne karty graficznej i procesora podniosło zużycie energii do około 90W - nadal umiarkowanie.

Taki komputer może wyświetlać obraz na nowoczesnym telewizorze LCD za pomocą kabla D-Sub, można podłączyć do niego dobry zestaw głośnikowy, bezprzewodową klawiaturę i myszkę, robiąc sobie w ten sposób bardzo tani zestaw typu Media Center. Obudowa Asus Vento sprawdza się świetnie w tej roli - jest ładna, ma mocny i w miarę cichy zasilacz, można w niej montować karty PCI-E o pełnej szerokości. Jak na cenę poniżej 200 zł wad nie znaleźliśmy, z czystym sumieniem możemy ją Wam polecić.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login