Bezpieczeństwo

Świadomość zagrożenia

przeczytasz w 2 min.

Na koniec naszej wizyty w laboratorium ESET połączyliśmy się z znajdującym się w San Diego oddziałem firmy. Dzięki temu mieliśmy możliwość porozmawiania z Aryehem Goretsky i Stephenem Cobbem o udziale ich placówki w budowaniu oprogramowania ESET, a także o ogólnych trendach i wydarzeniach w świecie zabezpieczeń. Dowiedzieliśmy się między innymi, że północno-amerykańska filia jest największą zaraz po centrum w Bratysławie.

Motywem przewodnim dyskusji był temat edukacji internautów i użytkowników komputerów o podstawowych zasadach zabezpieczeń. Wiele osób nie korzysta z żadnej ochrony antywirusowej, nawet darmowej. Naraża to ich nie tylko na infekcje, ale również na ataki phishingowe i inne, przed którymi można byłoby się łatwo ustrzec. Oprócz tego ważna jest świadomość tego, że cyberprzestępstwa stają się teraz po prostu zwykłymi przestępstwami. Komputery znajdują się obecnie wszędzie i bardzo łatwo jest nakłonić niedoświadczone osoby do ujawnienia prywatnych danych lub przekazania dostępu na przykład do kont bankowych.

Niektórzy czasem świadomie lekceważą swoją prywatność uważając, że kogo interesowały by jego dane. Jednak baza kilku tysięcy takich rekordów to potężne narzędzie. Inna sprawa to rosnąca liczba zagrożeń na telefonach komórkowych. Tutaj odsetek smartfonów z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym jest jeszcze niższy, a jest to miejsce, gdzie coraz częściej trzymamy najwięcej prywatnych danych, narzędzie wykorzystywane do autoryzacji różnych transakcji bankowych oraz oczywiście sprzęt z podpiętym własnym kontem operatora komórkowego, które łatwo można wyczyścić.

Na zakończenie wizyty w Bratysławie ESET wraz z polskim partnerem, firmą Dagma przygotowali nam wycieczkę ze zwiedzaniem miasta oraz pożegnalną kolację z ich przedstawicielami. Podczas pobytu dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje laboratorium antywirusowe, w jaki sposób przetwarzane są próbki, jak od wewnątrz wygląda praca producenta oprogramowania oraz czego możemy spodziewać się po najnowszych wersjach Smart Security i Mobile Security. Wszystkie te programy można pobrać w wersjach darmowych lub testowych, dlatego zapraszamy Was do samodzielnego ich sprawdzenia.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Wcześniej przez 5 lat używałem jedynie ESET'a Smart Security. Jednak w 2010 przez swoją niską wykrywalność, pozwolił sobie przepuścić kilka trojanów. Od tamtej pory zaprzestałem używania produktów tej firmy. A i cena rzędu ~170zł za roczną subskrypcję na 1 stanowisko to " lekka " przesada.. Do tego dochodziły problemy z odinstalowaniem produktu. Nie mniej jednak słyszę od znajomych że teraz stał się nieco lepszy i lżejszy dla komputerów. Nie wiem ile w tym prawdy ale.. zawsze jest jakieś ziarno :)
  • avatar
   chibi90
   1
   Używam Eset,a od wielu lat i jestem zadowolony, raz na miesiac dodatkowo skanuje malwarbytesem i nic nie znajduje :) Blokuje odpowiednie strony, ale czasem te czyste też blokuje co jest minusem. Czasami można kupić z rabatem nawet o 50 zł. Osobiście nie widze konkurenta.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    jakoś nie wydaje mi się, żeby banda górskich pastuchów, którzy przez kilkaset lat nie byli w stanie stworzyć własnego państwa będą w stanie zabezpieczyć mój komputer.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     pachnie mi tu reklama
     • avatar
      rambosz
      -2
      Eset to lipa, skonfigurowanie na nim drukarki sieciowej Brother w rozległej sieci jest niemożliwe - trzeba wyłaczyć firewalla, inne usługi - podobnie
      • avatar
       cubess
       0
       laboratorium srorum. gdzie jest moj klucz ja sie pytam?
       • avatar
        tanakov
        0
        Lobby zapowiadało niesamowicie fajnie designersko zaprojektowane biura a tu nuda
        • avatar
         erystr
         0
         Eset mobile security nie jest zły, ale wkurza trochę niemożliwość wyłączenia alertu o tym że w telefonie/tablecie jest włączona możliwość instalacji apek spoza marketu/GPlay...
         • avatar
          bleblebleble
          0
          Nie wiem na co wy wchodzicie ale ja codziennie wchodzę na strony porno i jakoś nic nie łapię a mam SmartSecurity od kilku lat.
          • avatar
           optimusprime
           0
           interesujący artykuł