Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 5 min.

Wydajność

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona OnePlus 3 znajdziecie w rankingu smartfonów.

3.0

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
29504
GFXBench T-Rex
59 kl/s
GFXBench Manhattan
47
AnTuTu 6
137873
JetStream
50
3DMark (Sling Shot)
2521
5.8

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2150 MHz
Pamięć RAM
6144 MB
Przekątna ekranu
5.5 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1920 px
Waga
158 g
5.6

Bateria

Bateria - rozmowy
1715 min.
Bateria - internet
709 min.
Bateria - filmy
1073 min.
9.3

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.5
Jakość zdjęć
5.5
Jakość wykonania
5.3

W kilku słowach

W OnePlus 3 moc obliczeniową dostarcza procesor Snapdragon 820. Jest on znany z bardzo dobrej wydajności, ale wiadomo – nie wszystko zależy od sprzętu. Do sprawnego działania konieczna jest też dobra optymalizacja systemu, która pozwoli wykorzystać pełną moc procesora. Tutaj sprawa wygląda wręcz doskonale.

Snapdragon 820 na pokładzie OnePlus 3 działa o wiele lepiej niż np. w LG G5. Możemy liczyć na błyskawiczne reakcje systemu i bardzo dobre działanie nawet najbardziej wymagających gier na wysokich ustawieniach graficznych. Dzięki dużej pojemności pamięci RAM nie ma też problemu z działaniem zaawansowanych programów.

OnePlus 3 - micro USB typu C

Czas pracy

Średni czas włączonego wyświetlacza czyli tak zwany Screen-On Time (SOT) w smartfonie OnePlus 3 jest dość mocno uzależniony od tego czy używamy go z dwiema kartami SIM czy z jedną.

  • SOT (2x SIM, sieć 4G LTE ): typowo 4,5 godziny, maks. 6 godzin
  • SOT (1x SIM, sieć 4G LTE): typowo 5,5 godziny, maks. 8,5 godziny

Warto dodać, że im bardziej intensywnie korzystałem ze smartfona, tym lepszy Screen-On Time otrzymywałem. Gdy OnePlus 3 był użytkowany łagodnie, to znaczną część energii marnował na działanie w tle (przy zablokowanym ekranie). Wtedy SOT oscylował w granicach 4-4,5 h. Gdy jednak używałem go co chwilę, to potrafił swobodnie przekroczyć 7, a nawet 8 godzin łącznego czasu włączonego wyświetlacza. Wszystko to w normalnym trybie działania, bez wymuszonego oszczędzania energii. Są to wyniki dobre. Typowy czas między ładowaniami docierał do 1,5 doby.

System i programy

Dlaczego OnePlus 3 jest tak lubianym smartfonem? Oprócz atrakcyjnej relacji ceny do specyfikacji bardzo ważną rolę gra też system operacyjny. Jest to OxygenOS w wersji 3.2.2 (najnowsza w czasie pisania recenzji).

Dziwna nazwa, ale w praktyce jest to Android 6.0.1 w niemal czystej postaci. Producent dołożył do niego kilka użytecznych smaczków, jednak nie obciążają one w żaden sposób smartfona. System działa płynnie i bardzo szybko reaguje na polecenia dotykowe.

Zdecydowana większość zainstalowanych fabrycznie aplikacji to klasyczny pakiet Google. Wiadomo – Gmail, Chrome, YouTube, Mapy, Dysk itp.

Producent dołożył do tego oddzielną „galerię” do zdjęć (szybsza i bardziej intuicyjna od Zdjęć Google), menadżer plików, odtwarzacz muzyki i to właściwie byłoby na tyle. Więcej dodatków znajdziemy bezpośrednio w ustawieniach systemowych, ale o tym za moment.

W opcjach pulpitu możemy włączyć lub wyłączyć ekran Shelf. Jest to dodatkowy pulpit (po lewej) wyświetlający pogodę, często używane aplikacje, osoby z którymi najczęściej się kontaktujemy, pasek do tworzenia szybkich notatek, odtwarzacz audio (gdy jest włączony) i kilka innych powiadomień.

Dostosowywanie wyglądu

Tryb ciemnego interfejsu

OnePlus 3 ma wyświetlacz AMOLED, dlatego producent zaoferował opcję przełączenia domyślnego, jasnego interfejsu, na ciemny. Ciemne tło na wyświetlaczach AMOLED zużywa o wiele mniej prądu (idealnie czarny kolor nie zużywa prądu wcale, bo dana grupa pikseli po prostu jest nieaktywna). Dlatego przełączenie kolorystyki na ciemną jest bardzo wskazane.

Opcję znajdziemy w: Ustawienia – Dostosowywanie - Ciemny tryb. Można przy okazji dobrać do tego kolor wiodący. Barwę tą będą miały niektóre grafiki w systemie.

Pasek stanu lub jak kto woli pasek powiadomień w Androidzie widoczny jest przy górnej krawędzi wyświetlacza. W OnePlus 3 możemy wybrać jakie ikony / piktogramy będą na nim widoczne. Jeśli np. nie chcemy by wyświetlała się ikonka Wi-Fi lub alarmu, to możemy je zablokować. Wystarczy wejść w: Ustawienia – Dostosowywanie – Pasek stanu.

Przyciski w ramce lub interfejsie

OP3 nie tylko daje wybór czy chcemy używać przycisków pojemnościowych w ramce pod wyświetlaczem, czy w interfejsie, ale pozwala wręcz zmienić ich kolejność. Przyciski w ramce nie są oznaczone ikonkami, tylko kropkami. Domyślnie lewa to Cofnij, a prawa kropka to Ostatnie aplikacje. Możemy jednak to odwrócić.

Bez problemu określimy też dodatkową akcję dla każdego przycisku (dwukrotne naciśnięcie lub długie naciśniecie).

Gesty

Bardzo przydatny jest gest z góry na dół po pulpicie. Powoduje wysunięcie górnego paska powiadomień. Przy czym nie trzeba sięgać aż do samego paska. Wystarczy wykonać ten gest np. w połowie wysokości ekranu. To bardzo przydatna funkcja praktycznie dla wszystkich osób, a szczególnie tych, które mają małe dłonie i nie są w stanie dosięgnąć do szczytu ekranu kciukiem.

Natomiast przesuwając palcem po pulpicie w górę włączymy szybkie wyszukiwanie Google.

Jest też gest podwójnego dotknięcia (double tap), którym włączymy wyświetlacz. Co ciekawe drugim podwójnym dotknięciem nie damy już rady zablokować go z powrotem (przynajmniej nie znalazłem takiej opcji).

Tryb „W kieszeni”

Smartfon rozpoznaje kiedy jest w kieszeni, dzięki czujnikom w górnej ramce. Dzięki temu wyświetlacz nie reaguje

Dual SIM

Oba sloty SIM obsługujęą szybką transmisję komórkową 4G LTE. Ważne jest by pamiętać, że realnie LTE mamy tylko na tym slocie, który wskazaliśmy do obsługi połączeń internetowych. Drugi można np. wykorzystać do rozmów telefonicznych i SMS’ów. Oczywiście w każdej chwili można odwrócić rolę.

Czytnik linii papilarnych

Działa bardzo dobrze. Jest niemal równie dobry jak czytniki stosowane w nowych smartfonach Huawei / Honor, a tam są one najlepsze. W OnePlus 3 też nie ma na co narzekać. Pomyłki skanera się zdarzają, ale jeśli poprawnie wykonamy wstępną konfigurację (pierwsze skanowanie), to 9/10 prób kończy się powodzeniem.

Klawiatura

W OnePlus 3 można wybrać domyślnie jedną z dwóch klawiatur. Nie będę ich opisywał, bo zapewne doskonale je znacie. Pierwsza to klawiatura Google, a druga to SwiftKey. Druga z nich oferuje więcej opcji konfiguracyjnych, ale wygoda ogólna jest zbliżona. Wyświetlacz jest duży, więc osoby z małymi dłońmi mogą mieć mały problem z wygodnym pisaniem jedną ręką.