Projektory

Optoma HD140X - projektor w praktyce

przeczytasz w 3 min.

Teoretyczna prezentacja Optoma HD140X utwierdza w przekonaniu, że dostajemy bardzo podobny do HD142X projektor, w którym producent nie oszczędzał na najważniejszych elementach. Mamy wysoką jak na projektor z takiej półki cenowej jasność, gwarancję doskonałych kolorów i poręczną obudowę (nam taki kształt się podoba, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że nie każdemu musi przypaść do gustu). Nikt jednak nie zaprzeczy, że przy wadze niespełna 2,4 kilograma i zajmowanej powierzchni nie większej niż kartka papieru A4, to co proponuje Optoma HD140X jest warte ceny.

Zobaczmy teraz jak sprawdza się ten projektor w praktyce.

Optoma HD140X widok tył

Głośność i temperatura

Otwarta konstrukcja - w projektorze mamy sporo prześwitów, które poprawiają wentylację, może być odpowiedzialna za odgłosy, które towarzyszą pracy projektora. Ponieważ Optoma HD140X to prawie taka sama konstrukcja jak HD142X nie jest zaskoczeniem, że odczucia podczas użytkowania są identyczne.

A więc projektor choć nie supercichy (czytaj słyszalny) w trakcie użytkowania staje się urządzeniem, które zapewnia całkiem spory komfort. Ponownie tryb Eco pomaga w wyciszeniu, a jeśli zdecydujemy się użytkować HD140X w słabiej oświetlonych miejscach (przy oglądaniu filmów, ale też przy graniu), będzie to tryb po który chętnie sięgniemy.

Praca i pozycja obrazu

Tak jak inne projektory Optoma dostępne w podobnej co HD140X cenie, także w tym przypadku możemy liczyć na całkiem sporą zwinność podczas włączania i wyłączania. Zresztą HD140X będzie raczej wykorzystywany w pomieszczeniach, ustawiony na stałe, gdzie kilkanaście-kilkadziesiąt sekund zwłoki to nie problem. Niewielkie rozmiary mogą zachęcać do zabrania go w teren (warto wtedy zadbać o zabezpieczenie przedniej soczewki, którego w standardzie brak) - wymagane będzie również zasilanie.

Optoma HD140X ekran pozycja

Optoma HD140X to bardzo dobra alternatywa dla telewizora w sytuacji gdy chcemy osiągnąć sporą przekątną, a zarazem nie przesadzić z wydatkami. W przypadku przekątnej 55 cali zysk nie jest może jeszcze tak dostrzegalny (jednak miłośnicy obrazu wyświetlanego i tak przedłożą projektor nad telewizor), ale już w przypadku wyższych przekątnych osiągniemy ewidentne korzyści.

Optoma HD140X to projektor o standardowym rzucie. Zoom w projektorze ma krotność 1,1x. To niewiele, daje jednak pewną swobodę przy ustawianiu projektora przed ekranem. Poniżej przykładowe rozmiary obrazu i odległości rzutowania dla ustawień zoomu minimalnego i maksymalnego:

 • przekątna 55” z odległości od 1,8 m do 1,97 m
 • przekątna 84” z odległości od 2,75 m do 3 m
 • przekątna 120” z odległości od 3,93 do 4,3 m
 • przekątna 200” z odległości od 6,55 do 7,17 m

W menu opcji regulacji zniekształceń obrazu mamy niewiele. Z jednej strony to dobrze, bo ustawiając projektor na wprost przed ekranem wykorzystamy w pełni zalety rozdzielczości FullHD. W razie potrzeby ratują trzy regulowane nóżki w postawie oraz korekta Keystone w zakresie +/- 40 stopni - jednak tylko w pionie.

Optoma HD140X nóżki

Dźwięk

Tak jak w innych projektorach Optoma w podobnej cenie, tak i w HD140X dostajemy monofoniczny głośnik o mocy 10W. Jest on w stanie nagłośnić nawet spory pokój (ok. 20 metrów kwadratowych), ale to jest jego największa zaleta. Gdy brak nam innego nagłośnienia poratuje nas, gdy mamy coś dodatkowego, lepiej zrobić użytek ze złącza wyjścia dźwięku na tylnej ściance.

Kolory kontrast i jasność

Pod tym względem wszystkie testowane przez nas wcześniej modele (HD141X i HD142X oraz mniejszej rozdzielczości H183X) wyróżniały się bardzo dobrymi kolorami biorąc pod uwagę cenę sprzętu. Nie inaczej jest w Optomie HD140X. Jego użytkownicy nie powinni mieć żadnych powodów do narzekania.

Kolorów nie brakuje, są dobrze nasycone i soczyste a jednocześnie realne (oczywiście zalecamy oglądanie w co najwyżej średnio oświetlonym pomieszczeniu), a rozdzielczość FullHD robi swoje. Przy przekątnych mniejszych niż 120 cali, a raczej takimi będzie operował posiadacz HD140X, to rozdzielczość w pełni zadowalająca.

Optoma HD140X Dynamic Black

Zaletą Optomy HD140X jest to, że nie wymaga ona grzebania w ustawieniach by cieszyć nas dobrym obrazem. W przypadku filmów wystarczy przestawić się na tryb Kino lub Referencyjny, gdy będziemy oglądać w ciemnym pomieszczeniu (nie nadaje się on do pomieszczeń jasnych, gdzie w naturalny sposób należy sięgnąć po tryb Jasny). W trybie Referencyjnym możemy też liczyć na najlepszą jakość czerni - choć model ten na pewno nie będzie oferował takich czerni jak drogie modele do kina domowego.

W trybie maksymalnej jasności, a także w trybie Gra, projektor jest zauważalnie jasny jak na swoje rozmiary i cenę - osiąga jasność około 2200-2400 lumenów.

Czytelność obrazu i 3D

Rozdzielczość FullHD w przypadku Optomy HD140X w pełni nas zadowala. Obraz jest ostry i szczegółowy, o miękkich przejściach pomiędzy kolorami. Projektor spełni dobrze swoje zadanie jako uniwersalne urządzenie do wyświetlania filmów, zdjęć i grania.

Warto tutaj zwrócić uwagę na tryb 3D. Choć producenci telewizorów nie traktują już tej technologii priorytetowo, to w projektorach obsługa 3D to nadal istotna część specyfikacji. Pod tym względem Optoma HD140X wypada bardzo dobrze - można powiedzieć, że w cenie 2300 zł to jedno z najlepszych urządzeń do 3D, na korzyść działa tu spora jasność projektora.

Optoma HD140X widok bok

Podsumowanie

Zdarza się, że w salach do prezentacji widzę projektory Optoma z serii HD14xX. I co ciekawe radzą sobie one nawet dobrze w zastanych warunkach. To znak, że jest to seria produktów uniwersalnych o dobrym stosunku jakość-cena, który pozwala je wykorzystać w różnych warunkach.

Optoma HD140X to również taki uniwersalny projektor FullHD w atrakcyjnej cenie. Niemniej jego podstawowym przeznaczeniem jest rozrywka w domu - filmy i gry, tudzież wyświetlanie obrazu z komputera (o ile możemy dokonać połączenia poprzez złącze HDMI).

Jeśli szukacie projektora, który zastąpi wam telewizor o dużej przekątnej obrazu i macie ograniczony budżet, a zarazem nie chcecie zbyt wiele oszczędzać - mam tu na myśli ostrość obrazu, kolory, ale też przyzwoitą jasność, to Optoma HD140X jest godnym polecenia produktem. Jeszcze tańsza niż Optoma HD142X, a ewentualne różnice w jakości obrazu w większości przypadków nie będą dostrzegalne.

 • rozdzielczość FullHD
 • szeroki zakres jasności otoczenia w których może pracować
 • ostry obraz
 • wsparcie dla przestrzeni barw REC.709
 • niewielkie wymiary
 • prosta obsługa
 • atrakcyjna cena
   
 • przy wysokiej jasności mógłby być cichszy
 • mógłby oferować trochę lepsze cienie

88%

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  0
  czy są widoczne bolączki DLP, choćby efekt tęczy?
  trochę mało info w tym tekście, mam nadzieję że nie została jakaś wada przemilczana, wtedy byłaby to świetna propozycja w tej cenie dla kogoś akceptującego technologię DLP
  • avatar
   mirkles
   0
   Mam ten projektor. Efekt tęczy jest nieco mocniejszy niż się spodziewałem, tzn są projektory DLP w których go praktycznie nie widać.