Sieci

Podsumowanie

Opzoon PT-2960-28P jest świetnym przykładem przełącznika uniwersalnego, który znajdzie zastosowanie zarówno jako główny switch jak i rozwiązanie dla urządzeń klienckich. Możliwości warstwy L2 zostały wzbogacone o elementy routingu warstwy trzeciej.

Obsługa zarówno PoE jak i PoE+ to ogromny atut rozwiązania, które kosztuje tyle samo co przełączniki konkurencji pozbawione tej technologii. Opzoona charakteryzuje wysoka konfigurowalność i ogromne możliwości związane nie tylko z optymalnym wykorzystaniem jego przepustowości ale również funkcjami bezpieczeństwa.

Ocena końcowa:

 • PoE i PoE+ w cenie klasycznego przełącznika
 • 4 porty SFP
 • Współpraca z wkładkami SFP firm trzecich
 • Możliwość pracy w klastrze
 • Bardzo dobra wydajność sieciowa
   
 • Brak możlwiosci łączenia przełącznika w stos

90%

 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  digitmaster
  Panie Autorze... trochę przesadzone jest określenie ze ten switch będzie dobrym rozwiązaniem jako switch szkieletowy/główny. Dobrym switchem będzie 5400zl od HP.

  W tej cenie opisywany opzoon jest co najwyżej średnim rozwiązaniem. W cenie ok 3500zł można mieć już standardowe rozwiązania z pełnym wsparciem warstwy L3. Najlepszym przykładem będzie choćby HP 2530, który ponadto ma o wiele wyższe przepustowości. Dodatkowo w sprzęcie sieciowym najważniejsze są kwestie gwarancyjne. Ostatnio wymieniłem HP 3500 (kupione w 2008 roku) i mimo tego że gwarancja od dostawcy minęła 5 lat temu, to HP wymieniło bez słowa na nowego 2530.
  Ponadto pisanie, że zaletą switcha jest to, że współpracuje z wkładkami różnych producentów to totalne nieporozumienie albo brak wiedzy/doświadczenia. Każdy switch pracuje z każdym mini gbic'iem pod warunkiem, że jest zachowany standard (od switcha głownego, przez przełącznicę światłowodową/patchpanel po switcha docelowego). Są 3 standardy: A,B i C. Z każdej strony muszą być kompatybilne se switchem oraz ze sobą gbic'i żeby wszystko chodziło po bożemu (w innych przypadkach może działać, ale nie musi. Zazwyczaj nie działa)/
  3
 • avatar
  jarkko
  Ciekawe jak z supportem z...Chin : )
  A tak na poważnie to switche kupuje się Cisco ewentualnie Extreme Network.
  Swoja drogą kto to w ogóle wymyślił "przełącznik"?
 • avatar
  yankee74
  Witam,
  Szkoda że autor nie przeprowadził testów spanning-tree (szczególnie RSTP i MSTP). Bardzo ciekawym testem byłby również loop-protect.
  W HP różnie to działało.
  Dobrze by było również sprawdzić jak ów przełącznik poradziłby sobie z arp inspection, mac flooding itp.
 • avatar
  hupatek
  A ja przestrzegam przed optymizmem, najlepiej zagwarantowac sobie skuteczna mozliwosc zwrotu po wykryciu nieusuwalnych problemow.
  Mielismy w testach (niestety zbyt szybkich) model 48x10GE+4x40GE i potem po wsadzeniu w DC zaczal sie wieszac co 10-15 dni. Powedrowal na polke, a dostawca sie wije i nie wierzy.
 • avatar
  Marecki_CLF
  Z definicji każdy przełącznik (switch) jest warstwy drugiej...
  Opisany tu switch posiada funkcje takie jak server DHCP i routing statyczny - to kwalifikuje go raczej jako przełącznik warstwy trzeciej.
 • avatar
  BeeDead
  Przy switch'ach Cisco problemy z nieobsługiwaniem nieautoryzowanych wkładek można wyeliminowac odpowiednią komendą z CLI włączajcą obsługę niesprawdzonych modułów ( os wywala wtedy komendę, o utracie gwarancji i takie tam...jak ktoś lubi ryzykowac to można).
 • avatar
  Konto usunięte
  Według mnie powinien być test pod obciążeniem pełnym. Nie wiem jak wy, ale jeden komputer obsłuży zwykły rooter:P