Sieci

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Opzoon PT-2960-28P jest świetnym przykładem przełącznika uniwersalnego, który znajdzie zastosowanie zarówno jako główny switch jak i rozwiązanie dla urządzeń klienckich. Możliwości warstwy L2 zostały wzbogacone o elementy routingu warstwy trzeciej.

Obsługa zarówno PoE jak i PoE+ to ogromny atut rozwiązania, które kosztuje tyle samo co przełączniki konkurencji pozbawione tej technologii. Opzoona charakteryzuje wysoka konfigurowalność i ogromne możliwości związane nie tylko z optymalnym wykorzystaniem jego przepustowości ale również funkcjami bezpieczeństwa.

Ocena końcowa:

  • PoE i PoE+ w cenie klasycznego przełącznika
  • 4 porty SFP
  • Współpraca z wkładkami SFP firm trzecich
  • Możliwość pracy w klastrze
  • Bardzo dobra wydajność sieciowa
     
  • Brak możlwiosci łączenia przełącznika w stos

90%

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    digitmaster
    3
    Panie Autorze... trochę przesadzone jest określenie ze ten switch będzie dobrym rozwiązaniem jako switch szkieletowy/główny. Dobrym switchem będzie 5400zl od HP.

    W tej cenie opisywany opzoon jest co najwyżej średnim rozwiązaniem. W cenie ok 3500zł można mieć już standardowe rozwiązania z pełnym wsparciem warstwy L3. Najlepszym przykładem będzie choćby HP 2530, który ponadto ma o wiele wyższe przepustowości. Dodatkowo w sprzęcie sieciowym najważniejsze są kwestie gwarancyjne. Ostatnio wymieniłem HP 3500 (kupione w 2008 roku) i mimo tego że gwarancja od dostawcy minęła 5 lat temu, to HP wymieniło bez słowa na nowego 2530.
    Ponadto pisanie, że zaletą switcha jest to, że współpracuje z wkładkami różnych producentów to totalne nieporozumienie albo brak wiedzy/doświadczenia. Każdy switch pracuje z każdym mini gbic'iem pod warunkiem, że jest zachowany standard (od switcha głownego, przez przełącznicę światłowodową/patchpanel po switcha docelowego). Są 3 standardy: A,B i C. Z każdej strony muszą być kompatybilne se switchem oraz ze sobą gbic'i żeby wszystko chodziło po bożemu (w innych przypadkach może działać, ale nie musi. Zazwyczaj nie działa)/
    • avatar
      jarkko
      0
      Ciekawe jak z supportem z...Chin : )
      A tak na poważnie to switche kupuje się Cisco ewentualnie Extreme Network.
      Swoja drogą kto to w ogóle wymyślił "przełącznik"?
      • avatar
        yankee74
        0
        Witam,
        Szkoda że autor nie przeprowadził testów spanning-tree (szczególnie RSTP i MSTP). Bardzo ciekawym testem byłby również loop-protect.
        W HP różnie to działało.
        Dobrze by było również sprawdzić jak ów przełącznik poradziłby sobie z arp inspection, mac flooding itp.
        • avatar
          hupatek
          0
          A ja przestrzegam przed optymizmem, najlepiej zagwarantowac sobie skuteczna mozliwosc zwrotu po wykryciu nieusuwalnych problemow.
          Mielismy w testach (niestety zbyt szybkich) model 48x10GE+4x40GE i potem po wsadzeniu w DC zaczal sie wieszac co 10-15 dni. Powedrowal na polke, a dostawca sie wije i nie wierzy.
          • avatar
            Marecki_CLF
            0
            Z definicji każdy przełącznik (switch) jest warstwy drugiej...
            Opisany tu switch posiada funkcje takie jak server DHCP i routing statyczny - to kwalifikuje go raczej jako przełącznik warstwy trzeciej.
            • avatar
              BeeDead
              0
              Przy switch'ach Cisco problemy z nieobsługiwaniem nieautoryzowanych wkładek można wyeliminowac odpowiednią komendą z CLI włączajcą obsługę niesprawdzonych modułów ( os wywala wtedy komendę, o utracie gwarancji i takie tam...jak ktoś lubi ryzykowac to można).
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Według mnie powinien być test pod obciążeniem pełnym. Nie wiem jak wy, ale jeden komputer obsłuży zwykły rooter:P