Audio

Oprogramowanie i jakość dźwięku

przeczytasz w 3 min.

Parrot Audio Suite

Istnieją dwie podstawowe metody zarządzania głośnikiem Parrot Zikmu Solo. Pierwszą z nich jest mobilna aplikacja Parrot Audio Suite, a drugim sposobem jest połączenie przez przeglądarkę internetową (bez dodatkowej aplikacji na PC). Na razie skupimy się na pakiecie Audio Suite.

Aplikację pobrać możemy na urządzenia z systemem Android, iOS oraz Windows Phone. Wstępna konfiguracja połączenia między głośnikiem i routerem może przebiegać bezprzewodowo (przez WPS – Wi-Fi Protected Setup), albo przez bezpośrednie podpięcie Parrota za pomocą kabla ethernetowego. Wszystko zależy od tego czy router wspiera funkcję WPS. My wybraliśmy tę drugą metodę – podpięliśmy Zikmu Solo do routera przewodem i został on natychmiast rozpoznany przez smartfona, który połączony był z routerem przez Wi-Fi.

Ekran główny pakietu oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji, takich jak efekty dźwiękowe, korektor, mikser, prosty odtwarzacz, ustawienia i pomoc.

Efekty grają w przypadku tego głośnika bardzo ważną rolę. W ogólnym założeniu nie jesteśmy fanami ingerowania w dźwięk – wolimy by był jak najbardziej zbliżony do oryginału, ale tutaj (ku naszemu zdziwieniu) pomagały one w uzyskaniu poprawnego brzmienia. Na początku określić powinniśmy rozmiar pomieszczenia – od tego zależy charakterystyka pracy głośników.

Po drugie określamy w którym miejscu pomieszczenia będzie stał głośnik. Jest to kolejny ważny element efektów. Rzeczywistość jest taka, że zestaw ustawiony w kącie będzie brzmiał zupełnie inaczej niż gdybyśmy ustawili go na środku pokoju. Najważniejszą rolę gra tutaj odbiór dźwięku z subwoofera. Niskie tony dobiegające z narożnika pokoju będą zazwyczaj znacznie mocniejsze, a niekiedy bardziej dudniące, więc można je złagodzić w razie potrzeby.

Jeszcze inną opcję włączamy gdy głośnik stoi przy ścianie, ale z dala od narożnika pomieszczenia. Pamiętajmy aby ustawienia dobierać tak, aby subiektywne wrażenia dźwiękowe były lepsze. Jeśli więc głośnik ustawiony na środku pokoju brzmi dla kogoś lepiej przy efekcie „Corner” (narożnik), to nie powinniśmy bać się takiego eksperymentowania.

Mikser w praktyce wykorzystywany może być do zwiększania lub zmniejszania głośności poszczególnych źródeł dźwięku. Np. możemy osłabić sygnał z wejścia analogowego jeśli z jakiegoś powodu słychać zbyt wyraźne szumy lub dźwięk jest zbyt ostry.

Korektor dźwięku oferuje całkiem przydatny zestaw predefiniowanych ustawień, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, że możemy też wprowadzić ustawienia manualne.

Prosty interfejs odtwarzacza daje możliwość przełączania utworów, pauzowania i zmiany głośności. Oprócz tego wybierzemy też źródło dźwięku.

W ustawieniach aplikacji znajdziemy m.in. konfigurację dysków sieciowych oraz możliwość uruchomienia automatycznej aktualizacji oprogramowania głośnika. Jest to dość istotne, gdyż kolejne wersje mogą wprowadzać ważne poprawki lub dodatkowe funkcje.

Przez przeglądarkę

Dla wielu osób istotne będzie też to, że głośnikiem Parrot Zikmu Solo można bezprzewodowo zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze PC podłączonym do tej samej sieci Wi-Fi. Ilość opcji wcale nie jest mniejsza od tej oferowanej przez aplikację Audio Suite.

Wrażenia dźwiękowe

Parrot Zikmu Solo to w praktyce pojedyncza kolumna z głośnikami w układzie 2.1 (czyli po prostu stereo z subwooferem). Jedyną rzeczą do której tak naprawdę można się przyczepić jest przestrzenność dźwięku. Jak można się domyślić wszystkie głośniki umieszczone są stosunkowo blisko siebie, a więc dźwięk dobiega mniej więcej z jednego kierunku. Sam fakt, że dwa głośniki skierowane są na boki nie zmienia zbyt wiele w tej kwestii. Owszem dźwięk zyskuje na przestrzenności, ale wciąż nie są to dwa oddzielne głośniki, które dzieli rozsądna przestrzeń.

Jeśli chodzi o samą charakterystykę dźwięku, to w znacznej mierze zależy ona od umiejscowienia zestawu oraz wielkości pomieszczenia. Parrota jesteśmy w stanie śmiało polecić do zastosowania w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m2 (i nie wyższych niż ok. 2,5 m). W subiektywnym odczuciu uważamy też, że zestaw powinien stać w rogu pomieszczenia. Przy zachowaniu obu powyższych warunków mamy dużą szansę na to, że tony niskie będą mocne i miękkie, a tony średnie oraz soprany głośne i czyste. Boczne głośniki emitują też dźwięk w kierunku sąsiednich ścian, a ten odbijając się od nich jest efektywniej kierowany w głąb pomieszczenia.

Gdy Parrot stoi na środku pomieszczenia (lub po prostu z dala od ścian i narożników) to dźwięk jest czystszy, ale basy stają się przeciętne lub nawet słabe. Ogólną jakość dźwięku dostarczanego przez Bluetooth oceniamy w skali 1-5 na 4,0. Sygnał z wejścia analogowego zależy od odtwarzacza, ale w ogólnym rozliczeniu jest co najwyżej przeciętny (3,5/5), największe oczekiwania mogą mieć użytkownicy wysyłający sygnał drogą świetlną przez złącze optyczne (4,5/5).