Monitory

Ciekawe funkcje i cechy

SmartControl

SmartControl

Pakiet oprogramowania o nazwie SmartControl pozwala w prosty sposób zarządzać ustawieniami monitora w czasie rzeczywistym wprost z Windows. Zmienić możemy właściwie wszystko, począwszy od jasności, kontrastu, proporcji obrazu, kolorów, gammy, ustawień SmartImage, a kończąc na opcjach oszczędzania energii, czułości działania PowerSensora i przezroczystości menu OSD. Wszystko to w kilku kliknięciach myszką. Do korzystania z tej funkcji konieczne jest podłączenie monitora do komputera przez kabel USB dołączony do zestawu.

SmartControl

PowerSensor

Power Sensor

Jest to czujnik wbudowany w monitor, którego nazwa jest nieco myląca. Nie wykrywa on bowiem mocy, tylko nią zarządza. Wykrywa jednak (i to bardzo skutecznie) obecność użytkownika przed monitorem. Dzięki temu w czasie jego nieobecności przełącza się w ekonomiczny tryb pracy, zmniejszając radykalnie moc podświetlenia. To funkcja pozwalająca zaoszczędzić pieniądze wydawane na rachunki za prąd. Po wykryciu ruchu czujnik błyskawicznie przywraca wcześniejszą moc podświetlenia, aby użytkownik mógł kontynuować pracę w komfortowych warunkach.

Podświetlenie LED i matryca AMVA

Podświetlenie LED-owe

Zastosowanie LED-ów to kolejny element systemu oszczędzania energii w monitorze Philipsa. Podświetlenie nie cechuje się dobrym rozkładem luminacji, ale jest za to oszczędne. Dokładne (zmierzone) wartości zużycia energii podamy w dalszej części artykułu.

Naturalnie zużycie energii nie jest tak niskie, jak w przypadku monitorów z matrycą TN, ale głównym winowajcą jest matryca AMVA, która oferuje lepszą jakość obrazu, szersze kąty widzenia, dużo wyższy kontrast - wszystko to kosztem zwiększonego zapotrzebowania na prąd.

Certyfikat EPEAT Gold

Certyfikat EPEAT Gold

Złoty certyfikat EPEAT gwarantuje, że oznaczony nim produkt cechuje się dużo niższą szkodliwością dla człowieka i środowiska naturalnego, niż urządzenia pozbawione tego certyfikatu. Aby uzyskać takie wyróżnienie monitor musiał spełnić wszystkie podstawowe kryteria oraz co najmniej 75% opcjonalnych.

SmartResponse

SmartResponse

Philips Brilliance 273P3 LPH to monitor, który sprawdzi się w grach komputerowych, podczas oglądania filmów oraz dynamicznych animacji. Urządzenie oferuje domyślną szybkość reakcji matrycy na poziomie 3,5 ms, ale można ją obniżyć do 2 ms, uruchamiając funkcję SmartResponse w menu OSD. Tak krótki czas reakcji zapewnia, że nie będziemy mieli do czynienia z tak zwanym efektem ducha (smużeniem).

SmartImage

SmartImage

Jest to system, który aktywnie analizuje charakterystykę wyświetlanego obrazu i dynamicznie dopasowuje ustawienia (kontrast, jasność, nasycenie, ostrość), aby użytkownik mógł cieszyć się możliwie jak najlepszą jakością obrazu.

Wbudowane głośniki stereo

Wbudowane głośniki stereo

Monitor oferuje możliwość skorzystania z wbudowanych głośników stereo. Po podłączeniu panelu np. do laptopa sygnał audio został automatycznie przekierowany przez złącze HDMI do monitora. Dwa 2-watowe głośniczki raczej nie sprawdzą się w grach, ale ich jakość pozwala na wykorzystanie w czasie rozmów telekonferencyjnych lub oglądania filmów na YouTube.