Monitory

Kąty widzenia, czas reakcji, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

Kąty widzenia i czas reakcji

Philips Momentum 436M6VBPAB to zaawansowany monitor, który wykorzystuje wysokiej jakości komponenty. Ma matrycę MVA, która realnie zapewnia bardzo dobre kąty widzenia. Nawet gdy oglądamy film lub gramy pod kątem jakość kolorów pozostaje bardzo dobra. Jedyną widoczną zmianą jest głębia czerni - na wprost jest bardzo dobra jak na panel LCD, ale pod kątem czerń zmienia się w ciemną szarość (czyli pogarsza się). Widoczne jest to tylko gdy oglądamy obraz w ciemnym pomieszczeniu. Ogólnie jednak barwy prezentują się świetnie - nie widać znaczących przyciemnień, ani przekłamań.

Philips 436M6VBPAB - kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms (szary do szarego). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistence Analyzer i testu Streaky Pictures.

Jak się okazuje nie ma powodów do narzekania. Nawet przy szybkim tempie powyżej 10 nie było widać wyraźnego smużenia. Czas reakcji można dodatkowo poprawić w ustawieniach (menu OSD), ale zauważyłem, że im mocniejsze "poprawianie", tym gorszy efekt. Widać zniekształcenia obrazu za ruszającymi się obiektami (wyglądem przypominają artefakty powodowane przez kompresję). Funkcję przyspieszania czasu reakcji radzę wyłączyć zupełnie. Wtedy obraz jest najbardziej naturalny.

Pobór energii

Testowany monitor ma prawie 43 cale, 4K, HDR i do tego bardzo wysoką jasność na poziomie 670 cd/m2. Nie ma się co łudzić, że nie będzie to miało wpływu na zużycie energii. Przy ustawieniach optymalnych wskazanych na drugiej stronie recenzji zużycie energii jest utrzymane na rozsądnym poziomie około 51 W. Natomiast jeśli faktycznie ustawicie jasność na maksimum to pobór energii podskoczy aż do 156 W.

Innymi słowy jeśli używacie monitora Philips Momentum 436M6VBPAB do pracy, obsługi systemu itp, to w zasadzie nie musicie przejmować się nadmiernym zużyciem energii. Tylko w trybie maksymalnej jasności (np. w jasny, słoneczny dzień, gdy światło pada na wyświetlacz) faktycznie trzeba będzie liczyć się z podwyższonymi kosztami.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Philips Momentum 436M6VBPAB - czy warto kupić monitor HDR
źródło: www.philips.pl

Podsumowanie

Co sądzę o monitorze Philips Momentum 436M6VBPAB po zakończeniu testów? Otóż uważam, że jest on wprost fantastyczny do grania na konsoli i oglądania filmów HDR. Obraz jest nasycony, szczegółowy, input lag jest mały, smużenie niewielkie, a jasność prawie 700 cd/m2 określiłbym jako fenomenalną (jak na uniwersalny monitor). Zaimponował mi też jakością kolorów i uważam, że spisze się bardzo dobrze w czasie obróbki fotografii, grafiki lub filmów.

Z pewnością nadaje się do rozrywki, ale czy do pracy również? W zasadzie tak, tylko pamiętajmy, że jest to kawał wyświetlacza, więc raczej nie postawimy go na normalne biurko, kilkadziesiąt centymetrów od twarzy. Dla mnie optymalną odległością od niego były niecałe 2 metry. Wtedy granie i oglądanie filmów było najprzyjemniejsze. Ustawieniami można sterować za pomocą pilota - odległość w tym nie przeszkadza.

Philips Momentum 436M6VBPAB oferuje imponujący obraz w dużym formacie, ale oczywiście kosztem podwyższonego zużycia energii elektrycznej. Cena w chwili pisania recenzji to około 2700 zł. Czy warto? Ujmę to tak: jeśli Was stać, to będziecie zadowoleni.

 • znakomita jakość kolorów i wysoki kontrast
 • bardzo wysoka jasność
 • dobra głębia czerni
 • dobre kąty widzenia
 • kilka wejść obrazu - HDMI, DisplayPort, USB-C
 • aktywne kolorowe oświetlenie Ambiglow (LED)
 • dość dobra jakość głośników
 • pilot w komplecie
 • funkcja PIP / PBP
 • niski input lag (opóźnienie wejścia)
   
 • winietowanie przy krawędziach bocznych i górnej
 • brak możliwości obrotu monitora w poziomie
 • dość wysokie zużycie energii (wynikające z bardzo wysokiej jasności)

Dobry ProduktSuper Jakość

94%

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Z gigantyczną nierównomiernością podświetlania...uff ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Poczytajcie sobie opinie w necie na temat tego monitora. Dużo ludzi zwraca po zakupie właśnie z powodu podświetlania, a raczej niedoświetlania matrycy tam, gdzie w testach jest poniżej 100% wartości podświetlania.
   • avatar
    azgan
    1
    Witam. Ja kupiłem i czekam na kuriera. Jest to bardzo dobra propozycja dla osób które lubią większe ekrany i szukają czegoś z dobrym HDR oraz wysokim kontrastem. Podziękowania dla Redakcji za Test tego monitora.
    • avatar
     klosz007
     1
     Równomierność podświetlenia poniżej wszelkiej krytyki. Zapewne podświetlona jest tylko dolna krawędź, jak w matrycach najtańszych laptopów.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Kilka razy w teście pada stwierdzenie "◦niski input lag (opóźnienie wejścia)", ale nie wiem czy ja jestem ślepy czy czytam nieuważnie, bo jakoś nigdzie nie widzę pomiarów tej wartości.
      • avatar
       piotrekov
       1
       Kupiłem ten monitor końcem grudnia 2018, po nowym roku zwróciłem go do sklepu.

       Minusy:
       - Podświetlenie bardzo kiepskiej jakości, prześwietlone krawędzie ekranu.
       - Matryca wbrew specyfikacji technicznej jest zbyt wolna.
       - Za mało złączy HDMI (1, WTF Philips!?)
       - 0,5s opóźnienie Ambient Light, 8 kiepsko widocznych lampek LED

       Plusy:
       - Możliwość podpięcia komputera przez port USB-C
       - Monitor posiada nie najgorsze nagłośnienie.
       - Brak wbudowanego odbiornika DVB
       - Pilot

       Mieszkam na terenie Austrii, nie oglądam TV ani nie słucham radia. Posiadanie TV łączy się z opłacaniem abonamentu ratio-telewizyjnego, więc chcąc podpiąć komputer do czegoś większego, ten Philips jest jedną z niewielu dostępnych opcji (TV Podobnych), których cena jest w miarę normalna.. no i nie wymaga opłacania abonamentu..
       • avatar
        Ciekawski_
        1
        Dzięki za test. Czegoś takiego właśnie szukam :)
        • avatar
         meteor robochłop alkoholik
         0
         Tyle nowych i ciekawych monitorów wchodzi na rynek(Acer, AOC, Aorus, Asus,LG, Samsung, MSI) a Wy musicie jakieś paści testować. Kto to kupi? Do czego to się właściwie nadaje? Chyba za psem rzucić.
         • avatar
          Kropeczka
          0
          Kara za głupotę musi być Philips dawno sprzedał swoje logo w TV chińczykom. Kto teraz produkuje te "philipsy" nie wie nawet chiński wywiad ;P

          A Wy po tych wynalazkach jakości oczekujecie ?
          • avatar
           q3aki
           0
           43calowy monitor.. uff ;)
           • avatar
            Wenezo
            0
            Juz widze te spartolone podświetlanie krąwędzi
            To przecież tv w cenie monitora.