Procesory

Pięć rzeczy, których nie wiedzieliście o Dual-Core

przeczytasz w 1 min.

To całkiem interesujący tekst, który na podstawie materiałów zebranych w sieci przetłumaczyli dla Was koledzy z translatornii. Czytelników, którzy nie władają biegle językiem angielskim i niewiele wie

tłumaczenie na podstawie materiałów TechWeb

Procesory dual core stały się takim przedmiotem szumu medialnego, że wyobrażenie technologii wydaje się przerastać rzeczywistość. Zarówno AMD jak i Intel utworzyły strony internetowe, na których wychwalają zalety swoich urządzeń dual-core. Ma to sens, ponieważ większość obserwatorów rynku twierdzi, że rok 2006 ma być rokiem dominacji dual-core.

Jednakże, pośród wielu nowych historii na ten temat, znaleźć też można zaskakujące i rzadko spotykane fakty. Tak więc, chcemy przedstawić Wam pięć rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiedzieliście na temat dual core.

Intel i AMD nie byli pierwszymi, którzy dostarczyli procesory dual-core

Szeroko uznawane założenie mówi, że pojedynek dual-core toczony jest jedynie na ziemi pecetów, gdzie AMD i Intel rywalizują o tytuł pierwszego na rynku. To prawda. W rzeczywistości, IBM pobił obie firmy wielordzeniowym uderzeniem, jednak nie za pomocą procesora serwerowego X86. Wydarzyło się to, gdy Big Blue przedstawił swój dual-core Power 4 chip w 2001, wykorzystany w serwerach RISC IBMa w 2001 roku.

AMD i Intel ogłosiły swoje plany dotyczące dual core w 2004 roku i rozpoczęły dostawy w 2005. (Tu dla AMD, a tu dla Intela)
Jednakże istnieje tak zawrotna liczba części dual-core - włącznie z serwerem Opteron dual-core i układami desktopowymi Athlon 64 od AMD, Pentiumami i Xeonami dual-core od Intela - że trudno nadążyć za burzą nowości z obu firm.
 
Na froncie urządzeńerPC 970FX, przedstawionym w 2005 roku. Jednak jest to produkt OEM, który nie jest dostępny dla przeciętnego użytkownika.  Nie jest także częścią x86.

mobilnych IBM jest także technicznym zwycięzcą wyścigu rynkowego dzięki układowi o niskim zapotrzebowaniu na energię Pow W świecie x86, Intel wygrał wyścig mobile dual-core, dzięki, przedstawionemu w styczniu Centrino Duo. Urządzenie mobilne zasila popularnego nowego iMaca, mimo faktu, że iMac jest desktopem.  (od środka zaprojektowany jest tak jak duży notebook upchany w tył panelu LCD, tak jak pokazuje to wnętrze) Nowy iMac jest także pierwszym komputerem Apple, który wykorzystuje procesor Intela.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login