Procesory

Pięć rzeczy, których nie wiedzieliście o Dual-Core

przeczytasz w 1 min.

To całkiem interesujący tekst, który na podstawie materiałów zebranych w sieci przetłumaczyli dla Was koledzy z translatornii. Czytelników, którzy nie władają biegle językiem angielskim i niewiele wie

tłumaczenie na podstawie materiałów TechWeb

Procesory dual core stały się takim przedmiotem szumu medialnego, że wyobrażenie technologii wydaje się przerastać rzeczywistość. Zarówno AMD jak i Intel utworzyły strony internetowe, na których wychwalają zalety swoich urządzeń dual-core. Ma to sens, ponieważ większość obserwatorów rynku twierdzi, że rok 2006 ma być rokiem dominacji dual-core.

Jednakże, pośród wielu nowych historii na ten temat, znaleźć też można zaskakujące i rzadko spotykane fakty. Tak więc, chcemy przedstawić Wam pięć rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiedzieliście na temat dual core.

Intel i AMD nie byli pierwszymi, którzy dostarczyli procesory dual-core

Szeroko uznawane założenie mówi, że pojedynek dual-core toczony jest jedynie na ziemi pecetów, gdzie AMD i Intel rywalizują o tytuł pierwszego na rynku. To prawda. W rzeczywistości, IBM pobił obie firmy wielordzeniowym uderzeniem, jednak nie za pomocą procesora serwerowego X86. Wydarzyło się to, gdy Big Blue przedstawił swój dual-core Power 4 chip w 2001, wykorzystany w serwerach RISC IBMa w 2001 roku.

AMD i Intel ogłosiły swoje plany dotyczące dual core w 2004 roku i rozpoczęły dostawy w 2005. (Tu dla AMD, a tu dla Intela)
Jednakże istnieje tak zawrotna liczba części dual-core - włącznie z serwerem Opteron dual-core i układami desktopowymi Athlon 64 od AMD, Pentiumami i Xeonami dual-core od Intela - że trudno nadążyć za burzą nowości z obu firm.
 
Na froncie urządzeńerPC 970FX, przedstawionym w 2005 roku. Jednak jest to produkt OEM, który nie jest dostępny dla przeciętnego użytkownika.  Nie jest także częścią x86.

mobilnych IBM jest także technicznym zwycięzcą wyścigu rynkowego dzięki układowi o niskim zapotrzebowaniu na energię Pow W świecie x86, Intel wygrał wyścig mobile dual-core, dzięki, przedstawionemu w styczniu Centrino Duo. Urządzenie mobilne zasila popularnego nowego iMaca, mimo faktu, że iMac jest desktopem.  (od środka zaprojektowany jest tak jak duży notebook upchany w tył panelu LCD, tak jak pokazuje to wnętrze) Nowy iMac jest także pierwszym komputerem Apple, który wykorzystuje procesor Intela.