SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

Poszerzyliśmy naszą procedurę testową o jeszcze jeden interesujący test – mierzący wydajność przy długotrwałym obciążeniu dysku. W tym celu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter, która sprawdza liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, testowała liczbę IOPS przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Oczywiście w tradycyjnych zastosowaniach rzadko kiedy dysk pracuje przez tak długi czas, ale test ten sprawdza się przy zobrazowaniu realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Na początku pomiaru dysk uzyskuje około 83 000 IOPS, ale z biegiem czasu wydajność drastycznie spada – ostatecznie jego osiągi stabilizują się w okolicy 5200 IOPS. Nie jest to dobry wynik. Dla porównania, teoretycznie wolniejszy dysk AMD Radeon R7 SSD zaczyna od teoretycznie gorszego wyniku 65 000 IOPS, ale ostatecznie jego wydajność stabilizuje się przy 19 000 IOPS.