SSD

Cena pozostawia wiele do życzenia

przeczytasz w 1 min.

Plextor S2C z założenia miał być ekonomiczną propozycją, który pozwoli niskim kosztem wymienić tradycyjny dysk HDD na nowy SSD i tym samym zwiększyć komfort użytkowania komputera lub laptopa. Rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo, bo obecnie cena nośnika jest po prostu zbyt wysoka w stosunku do tego co oferuje.

Plextor S2C 256 GB

Producent postawił na konstrukcję opartą na kościach pamięci TLC NAND, co odbiło się na wydajności samego nośnika. O ile przy operacjach sekwencyjnych oferuje on naprawdę bardzo dobre osiągi, to w pozostałych zastosowaniach wypada już słabo – zwłaszcza jeżeli chodzi o testy rzeczywiste, które najwięcej mówią o realnej wydajności danego modelu. Wprawdzie komputer nawet z takim nośnikiem zapewni lepszy komfort pracy niż tradycyjny dysk talerzowy, ale chyba jednak spodziewaliśmy się czegoś więcej.

Na pochwałę na pewno zasługuje pełna pojemność, która nie została ograniczona sztywno przydzielonym buforem. Oznacza to zatem, że w porównaniu do innych modeli z niższej półki otrzymamy ciut więcej miejsca na dane (256 vs 250/240 GB). Oprócz tego możemy skorzystać z autorskich technologii, takich jak PlexCompressor czy PlexVault.

Plextor S2C zaoferuje lepszy komfort pracy niż tradycyjny dysk talerzowy, ale w tej cenie jednak można znaleźć bardziej opłacalne propozycje

Całe wrażenie psuje zbyt wysoka cena – testowana przez nas wersja o pojemności 256 GB kosztuje około 380 złotych, a więc porównywalnie już do dysków ze średniego segmentu z kośćmi MLC NAND (za przykład można tutaj podać chociażby model Plextor M6S Plus). S2C mógłby być dobrą propozycją do modernizacji komputera, ale jeżeli kosztowałby nie więcej niż 270-280 złotych. Liczymy więc na przeceny – te najprawdopodobniej nastąpią dopiero, gdy z magazynów zostaną wyprzedane starsze modele M7V.

Ocena końcowa

 • bardzo dobra wydajność przy operacjach sekwencyjnych
 • dodatkowe oprogramowanie PlexCompressor, PlexVault
 • jeden z nielicznych dysków z kośćmi TLC NAND z pełną pojemnością (tj. 256 GB)
   
 • słaba wydajność w testach rzeczywistych
 • słaba wydajność przy operacjach losowych
 • nienajlepsza wydajność w teście długotrwałego obciążenia
 • cena nieadekwatna do możliwości

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Tytuł jest całkowicie sprzeczny z wynikami testu.
  • avatar
   dysan112
   2
   TLC. Dziękujemy i tyle w temacie
   • avatar
    dareksz25
    1
    A dlaczego w zestawieniu wyników brakuje choćby jednego Goodrama?
    • avatar
     mrocznysedes
     0
     Na szczęście można jeszcze kupić Plextora M6S+. ;-)
     • avatar
      maroo
      0
      Mam pytanie do obcykanych w temacie - szukać SSD czy jednak skusić się na SSHD? Nie zależy mi na mega kopie - siedzę na lapku z 5400obr HDD i żyję :). Czy SSHD dają w miarę realny i wyraźny wzrost wydajności? Za mniej niż 200zł można mieć 500GB i więcej, więc spora różnica do SSD. Jednak pojemność też ma znaczenie szczególnie gdy mam tylko 1 miejsce na nośnik. Zresztą czy warto w starego lapka ładować SSD? Mam C2D 2.4Ghz, 3GB DDR3.