Czytniki e-booków

Oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

Na wstępie warto zaznaczyć wyraźnie, że poniższe zrzuty ekranowe nie odzwierciedlają szczegółowości, ani jakości widocznej realnie na ekranie. Nie da się wyświetlić sygnału na ekranie LCD i E Ink w sposób identyczny.

Interfejs systemowy i płynność działania

Jedną z charakterystycznych cech czytników z monochromatycznymi ekranami jest bardzo prosty, wręcz minimalistyczny interfejs użytkownika. Zasada działania i technologia wykonania tych paneli sprawia, że interfejs systemu i zainstalowanych w nim programów nie może być dynamiczny, ani zbyt zaawansowany graficznie.

Ikonki pozbawione są gradientu, a ich brzegi są gładkie i ostre (pozbawione rozmyć). Przypominają pod tym względem prymitywne piktogramy, ale jest to z całą pewnością ich duża zaleta, a nie wada. Proste, czarne grafiki są bardzo czytelne i łatwe do rozpoznania. Wyświetlacze E Ink radzą sobie znakomicie z wyświetlaniem małych ikonek - prezentują się one znacznie lepiej, niż na ekranach LCD o takiej samej rozdzielczości. Dokładnie to samo dotyczy małych czcionek.

PocketBook interfejs

W dolnej części na ekranie głównym widzimy rozsuwane menu z podstawowymi funkcjami - książki, księgarnia, notatki, muzyka, słownik, aplikacje, szukaj, ustawienia. Jeszcze niżej, przy samej krawędzi ekranu mamy dostęp m.in. do regulacji jasności i multitaskingu. Dotykając symbolu zachodzących na siebie prostokątów wyświetlimy w dodatkowym okienku listę aplikacji działających w tle. Możemy się między nimi przełączać bardzo sprawnie.

PocketBook system

Odnośnie jakości obrazu nie mamy więc najmniejszych zastrzeżeń, ale niestety nie możemy tego samego napisać o płynności działania. W tym momencie warto wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to wyłącznie problem tego modelu i tego producenta. Mieliśmy możliwość bezpośredniego porównania opisywanego PocketBooka z głównym konkurentem - Kindle Paperwhite. Czy działał on lepiej? Otóż nie! Płynność działania była właściwie identyczna, jak w przypadku PocketBooka. W niektórych przypadkach ten drugi okazywał się nawet odrobinę lepszy.

Zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej wyświetlacze typu E Ink cechują się bardzo długim czasem reakcji w porównaniu do typowych ekranów LCD. Samo urządzenie działa pod kontrolą zmodyfikowanego systemu Linux, który spisuje się świetnie, ale ze względu na bardzo ograniczoną moc obliczeniową procesora Freescale (800MHz) nie możemy oczekiwać płynności działania na poziomie współczesnego, wielordzeniowego tabletu. Ekran jest czuły na dotyk, ale reakcje systemu są dość opieszałe. Ponownie przypominamy jednak, że identycznie (albo gorzej) zachowuje się większość urządzeń konkurencyjnych. Ot, taka jest po prostu specyfika elektronicznych czytników.

E Ink

Czytanie książek to czysta przyjemność. Nie licząc samej obsługi systemu, która siłą rzeczy wymaga krótkiego przyzwyczajenia samo czytanie książek jest równie proste i intuicyjne jak w przypadku wydania papierowego. Aby zmienić stronę dotykamy palcem prawej lub lewej krawędzi ekranu. Opcjonalnie możemy też przeciągnąć palcem po powierzchni z prawej strony na lewą lub odwrotnie.

Z kolei dotykając ekranu w centralnej jego części wyświetlimy dodatkowy interfejs czytnika. W górnej jego części odnajdziemy wyszukiwarkę, przycisk umożliwiający dodanie zakładki oraz menu opcji zaawansowanych. Wśród nich znajdziemy ustawienia, obrót interfejsu, możliwość odczytania tekstu na głos, notatki oraz słownik.

E Ink E InkE Ink

Obrót nie nastąpi automatycznie ze względu na brak odpowiedniego sensora sprzętowego.

auto rotate

Konwersja tekstu na mowę jest dostępna w każdej chwili, ale w praktyce nie możemy z niej skorzystać dopóki nie podłączymy słuchawek (PocketBook nie ma głośnika). Polskie głosy (generowane przez system IVONA) możemy ściągnąć bez problemu ze strony producenta i wrzucić do pamięci urządzenia skąd je zainstalujemy. Głosy nie brzmią całkiem naturalnie, ale można z nich skorzystać w szczególnych sytuacjach (np. w czasie jazdy samochodem lub podczas lotu).

pocketbook book text to speech

Nieznane słowa sprawdzić możemy w słowniku.

pocketbook słownik

Na dolnym pasku podczas czytania książek znajdziemy kolejne menu. Tym razem prowadzi ono czytelnika do sekcji (rozdziałów), zakładek oraz notatek.

pocketbook sekcjepocketbook book bookmarkspocketbook book notes

Jeśli chcemy ocenić książkę, napisać krótką recenzję i ewentualnie polecić ją znajomym możemy użyć funkcji ReadRate (wcześniej należy się zalogować do wspomnianej usługi lub jednego z portali społecznościowych).

ReadRate

Ilość formatów tekstowych wspieranych przez czytnik jest w zupełności zadowalająca. Jednym z najbardziej popularnych i powszechnie dostępnych jest EPUB.

Obsługiwane formaty plików tekstowychObsługiwane formaty plików graficznychObsługiwane formaty audio
 • PDF, PDF (DRM)
 • EPUB, EPUB (DRM)
 • DJVU
 • FB2, FB2.ZIP
 • DOC
 • DOCX
 • RTF
 • PRC
 • TCR
 • TXT
 • CHM
 • HTM
 • HTML
 • JPEG
 • BMP
 • PNG
 • TIFF
 • MP3

Klawiatura ekranowa jest minimalistyczna, ale bardzo czytelna. Korzysta się z niej wystarczająco przyjemnie. Pola znaków są duże, ale niekiedy zdarza się, że system źle rozpoznaje miejsce w którym dotknęliśmy ekranu i aktywuje znak znajdujący się obok. W teorii do dyspozycji mamy polskie znaki, ale w praktyce zestaw nie jest pełen - jakimś cudem producent zapomniał o literce „ń”.

pocketbook book keyboard

Książki elektroniczne kupować możemy wprost z poziomu czytnika w sklepie Book Store, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić je w dowolnej księgarni internetowej i ściągnąć w postaci cyfrowej na komputer, a następnie zapisać w pamięci PocketBooka. Nie trzeba nawet podłączać samego urządzenia - wystarczy wszystkie dane przenieść na karcie microSD.

pocketbook book storepocketbook book store

W pamięci urządzenia zapisanych było już kilkaset książek, większość z nich to klasyka. W zestawie umieszczony był też kod rabatowy do czytelni bezkartek.pl.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login