Myszki

To co tyGRYsy lubią najbardziej!

przeczytasz w 4 min.

Razer Copperhead jest pierwszą laserową myszą Razera, która obsługuje rozdzielczość 2000 dpi przy jednoczesnej częstotliwości działania do 1000 Hz oraz bardzo krótkim czasie reakcji - 1 ms. Faktycznie nie są to ccze przechwałki producenta, o czym przekonałem się testując myszkę podczas bardzo intensywnej rozgrywki w Battlefielda 2, emocjonującej gry w Codename Panazers Faza Druga czy porywającej zabawy przy World of Warcraft.

Zacząłem od popularnego ostatnio Battlefield 2. Wiedziałem, że przy tej rozgrywce nie będe sie nudził :-) No i miałem rację - to co miało miejsce na ekranie spowodowało, że zupełnie zapomniałem w jakim celu właściwie usiadłem do gry. Grało się po prostu wybornie. Szybkie i krótkie ruchy mojej dłoni były natychmiast 'odczytywane'przez myszkę. Zero oporów i opóźnień przy jednoczesnym zachowaniu pełnej precyzji. Ponownie jak przy G7 - 2000 dpi pokazało swoją przewagę zapewniając mi to czego w tamtej chwili potrzebowałem - szybkość i dokładność.

Rolka, o której wspominałem powyżej sprawdziła się tak jak myślałem. Jej wyczuwalny skok był bardzo pomocny, a wypustki przydały się, gdy po kilku godzinach gry dłoń lekko się spociła. W tym też momencie pomocny okazał się matowy materiał, z którego Copperhead został wykonany, gdyż dzięki niemu dłoń nie ślizgała się na myszce.
Niestety, podczas rozgrywki w Battlefield 2 oprócz zalet ujawniły się też wady nowego Razer'a. Jest nim przede wszystkim budowa myszki i wspomniany przeze mnie na wstępie fakt przesunięcia środka ciężkości ku nadgarstkowi co powoduje większe niż zazwyczaj jego obciążenie. W moim przypadku długotrwała gra spowodowała ból nadgarstka. Oczywiście - taki efekt może nie pojawić się u osób o mniejszych dłoniach, w momencie gdy większa część dłoni spoczywa na myszce. Powtarzam jednak - może, ale nie musi.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze innej przypadłości myszki. Otóż podczas gry odniosłem wrażenie, że Copperhead jest troszkę za lekka jak na taką nowoczesną konstrukcję. Sprawa jest o tyle dziwna, że we wszelkich oficjalnych reklamowkach myszy pojawia się zapis o możliwości dostosowania wagi myszki do indywidualnych preferencji. Ja jednak nigdzie takiej opcji nie znalazłem. Po przeszukaniu zasobów internetu dowiedziałem się, że problem małej wagi myszy, podnoszony jest na licznych forach. Otóż Razer wymyślił sobie (chyba jeszcze przed oficjalną premierą myszy) osobny zestaw Pro-Tool do dociążania myszy wg własnych preferencji (w tej chwili jest on niedostępny). Być może kwestia osobistego dociążania gryzonia Razer'a pojawiła się dopiero, gdy Logitech podał do wiadomości specyfikacje techniczną swojej G5. Szkoda jednak, że tak dobra mysz jak Copperhead nie ma tegoż zestawu wliczonego w cenę i trzeba go dokupić osobno. A to już jest minus.

Wracając jednak do testów nowego Razer'a w grach. Po tak intensywnych doznaniach jakie zapewnił mi Battlefield 2 postanowiłem zagrać w coś spokojniejszego i poznać zachowania myszy w strategiach RTS. Mój wybór padł na grę Codename Panzers Faza Druga. W tego typu grach nie liczy się szybkość, a dokładność i dobry ślizg myszy. I cóż mogę powiedzieć - grało mi się bardzo przyjemnie. Mysz sprawdzała się nawet w momentach gdy trzeba było przewijać całą plansze w poszukiwaniu wrogich jednostek, a więc wykonywać dłuższe ruchy myszy niż poprzednio. Spokojna rozgrywka dała też ukojenie mojemu nadgarstkowi, który przy wolniejszej grze nie miał już takich problemów. Mogę więc spokojnie powiedzieć, że ten test został zaliczony na piątkę.

Na koniec przeskoczyłem do gry World of Warcraft i w tym momencie zapomniałem o bożym świecie - zresztą jak zwykle :-) Wrażenia super naturalne. Zero zmęczenia dłoni (nie wiem, może już się przezwyczaiłem ;). Rewelacyjna szybkość reakcji myszy, niesamowita dokładność oraz duży komfort dla palców leżących na przyciskach. Ogólnie czułem się tak jakbym korzystał z mojej MX 518, z leciutkim zaznaczeniem lepszego komfortu pracy palców. Tym samym test gier uważam za zaliczony.

Podsumowanie

Razer Copperhead to naprawdę świetna myszka o wielkiej precyzji i szybkim czasie reakcji. Dużym jej plusem jest też możliwość używania przez leworęcznych graczy dzięki pełnej symetrii konstrukcji i dowolnej konfiguracji przycisków myszki. Jest to prawdziwa mysz dla graczy.
Niestety nie jest pozbawiona wad. Podstawowymi są: budowa myszki powodująca nie w pełni komfortowe ułożenie dłoni na myszce, niezbyt przemyślane ułożenie przycisków funkcyjnych oraz fakt, iż jest ona troche za lekka.

Czy warto więc wydać pieniądze na zakup tejże myszki? Sądze, że tak. Pomimo tych kilku wad jest to bowiem produkt naprawdę dobry o niesamowitym wręcz projekcie (konstrukcja i podświetlenie), świetnej precyzji i rewelacyjnej szybkości działania. Jeśli tylko w czasie gry nie korzystasz zbyt wiele z przycisków funkcyjnych to zakupu w żadnym razie nie pożałujesz.

Moja ocena jest subiektywna. Osoby dotychczas korzystające z myszek Razer'a oraz grające przede wszystkim w gry FPS mogą spokojnie dodać do tej oceny brakujący punkt.

Z ostatniej chwili

Jak poinformował nas polski dystrybutor myszki Razer Copperhead - firma Multimedia Vision - najprawdopodobnie w listopadzie Razer wypuści specjalny zestaw Pro-Tools z dodatkami do Copperheada. Jednym z nich będą specjalne ciężarki do zainstalowania wewnątrz myszki. Odbywać się to ma poprzez odkrecenie śrubki znajdującej się pod dużym ślizgaczem.

Rozwiązanie, które proponuje Razer poprzedzone zostało ponoć szerszymi badaniami wśród graczy, których wynik wskazał, iż spora część hardcorowych graczy rozkręca myszki w celu ich samodzielnego dociążenia lub nawet z czystej ciekawości. Oczywiście w tym momencie zwyczajowo traci się gwarancję, dlatego też prawdopodobnie firma zaproponuje jakieś rozszerzenie gwarancji, które zezwalać będzie na taką ingerencję w produkt.
W chwili obecnej nie jest znana cena zestawiku Pro-Tool, ani też co dokładnie wchodzi w jego skład.

PODSUMOWANIE
Kształt i wykonanie
2/3
Ergonomia przycisków
3/3
Ergonomia rolki
2/2
Precyzja
4/4
Ogólna ocena :
(cena/możliwości)
(10/12)

 

Razer Copperhead
pierwsza laserowa mysz Razera
dla wyczynowych graczy

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!