Drukarki i skanery

Poradnik: jak wybrać drukarkę

przeczytasz w 2 min.

Z naszego poradnika dowiesz się na co zwracać uwagę. Przygotowaliśmy ogólne informacje o drukarkach, staramy się rozwiać wszelkie dylematy.

Polecamy nowszą aktualizację: Jak wybrać drukarkę.

Wynalazek Gutenberga umożliwił tanie rozpowszechnianie informacji w postaci drukowanej. Choć dzisiaj podstawowym medium wykorzystywanym do tego celu staje się Internet, to nadal bardzo wiele dokumentów nadal ma postać papierową. Spadek cen urządzeń drukujących spowodował, że każdy może mieć w domu drukarkę bez rujnowania domowego budżetu. Ogromny wybór sprzętu sprawia jednak, że wybór tego najlepszego urządzenia nie jest prosty.

Drukarki ze względu na typ tworzonych materiałów można podzielić na urządzenia dedykowane:

 • do druku tekstu
 • do druku fotografii

Oczywiście na rynku mało jest modeli o tak silnie ukierunkowanych możliwościach, większość jest mniej lub bardziej uniwersalna.

Ze względu na miejsce wykorzystania sprzętu, drukarki dzielimy na te kierowane:

 • do użytkowników domowych
 • do zastosowań biurowych.

W tym drugim wypadku wymagania stawiane przed sprzętem są znacząco wyższe.

Biorąc pod uwagę technologię tworzenia wydruków urządzenia dzielimy na:

 • Atramentowe- druk tworzony jest z mikroskopijnych kropel atramentu natryskiwanych na papier
   
 • Laserowe– obraz tworzony jest przez wtopienie w papier kolorowego proszku – tonera, który wstępnie nanoszony jest na papier za pośrednictwem naładowanego elektrycznie bębna (obraz z ładunków
  elektrycznych  na bębnie rysowane jest właśnie laserem).
   
 • Termosublimacyjne– obraz tworzony jest przez odparowanie lub odciśnięcie barwnika z taśmy na papier.

Warto jeszcze wspomnieć o drukarkach igłowych, w których igły uderzające w papier przez barwiona taśmę tworzą na papierze obraz z kropek. Ten typ urządzeń jest obecnie wykorzystywany przede wszystkim w firmach, gdzie niezbędne jest szybkie drukowanie dokumentów w kilku kopiach na raz.

Zanim wybierzemy się do sklepu na zakupy koniecznie trzeba przeprowadzić mały rachunek sumienia i określić nasze wymagania odnośnie przyszłego sprzętu. Koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • jaki typ dokumentów drukujemy - tekst, grafika kolorowa, zdjęcia)
   
 • jak dużo wydruków tworzymy w ciągu miesiąca - 50, 500, 2000,
   
 • jak często drukujemy - codziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc.

Właściwe odpowiedni na te pytania umożliwią poprawną analizę kosztów i wybór urządzenia które będzie odpowiadało naszym wymaganiom i jednocześnie będzie możliwie tanie w eksploatacji.