Głośniki

Najczęstsze dylematy i wątpliwości

przeczytasz w 2 min.

 

Jakiej jakości można się spodziewać po plastikowych, małych głośnikach?

Na jakość brzmienia składa się wiele czynników, do najważniejszych możemy zaliczyć jakość zastosowanych materiałów oraz jakość ich wykonania. Materiałami oczywiście nazywamy wszelkie elementy wykorzystane do budowy głośnika od okablowania poprzez napęd skończywszy na obudowie. Natomiast wykonanie i jego jakość to nie tylko wzór loga na obudowie ale przede wszystkim niuanse, najczęściej niewidoczne, poprawiające albo minimalizujące straty. 

Jakość całego zestawu czy też głośnika porównać możemy z jakością najsłabszego elementu wchodzącego w jego skład. Tak więc jeśli mamy plastikowe, małe głośniki, najczęściej otrzymamy taki właśnie brzmienie. Ale nie zawsze plastik w zestawach 2.0 to najsłabsze ogniwo i jeśli wybierany zestaw kosztuje porównywalnie do średniej klasy zestawu 5.1 i mniej więcej tyle waży, to możemy spodziewać się dobrych osiągów. Jeśli natomiast wybierzemy najtańszy zestaw w sklepie, który ma „made in china” pisane krzaczkami na odwrocie, nie spodziewajmy się dobrej jakości.

Czy plastik z którego wykonane są głośniki może być różnej jakości i czy ma to wpływ na jakość dźwięku?

Tak. Jakość plastików, tak samo jak innych materiałów może być różna. W naszym przypadku główną rolę odgrywa elastyczność, wytrzymałość i przewodnictwo. Głośniki wysokiej jakości mogą mieć obudowy z tworzyw sztucznych o świetnie dopasowanych właściwościach, niestety częściej spotykamy się z tanimi i kiepskiej jakości plastikami. Te mogą mieć wręcz druzgocący wpływ na brzmienie. Zwykle wiąże się to również z kiepską jakością wykonania i do już słabego wyniku dochodzą nam np. trzaski i pomruki źle spasowanej obudowy.

 

Czy lepiej gdy potencjometr jest umieszczony na głośniku czy na zewnętrznym pilocie?

Potencjometr do regulacji natężenia dźwięku umieszcza się z reguły na satelicie przedniej, na głośniku niskotonowym bądź na centralce. Oczywiście dochodzi do tego pilot, który miesza się z wszystkimi przypadkami. Różnice w umiejscowieniu potencjometrów związane są z ergonomią i tyle ilu użytkowników tyle będzie teorii. Jednak rozmieszczenie pokręteł traci znaczenie gdy mamy możliwość sterowania dźwiękiem choćby z poziomu klawiatury.

Posiadanie bezprzewodowego pilota jest niewątpliwie zaletą. Daje nam to kilka dodatkowych możliwości związanych z naszym zestawem, przy czym praktycznie do niczego nie zobowiązuje.

 

Czy zbyt głośne odtwarzanie muzyki na małych głośnikach 2.1 może je uszkodzić?

Tak samo jak w przypadku każdych innych głośników, zbyt duże natężenie dźwięku może trwale uszkodzić nasz sprzęt. Z reguły odpowiednie dane umieszczone są w opisie bądź instrukcji obsługi. Jeśli jednak takich danych nie posiadamy najprostszym sposobem na uniknięcie omawianej nieprzyjemności jest wyznaczenie maksymalnego progu natężenia dźwięku. Pierwsze objawy zniekształceń dźwięku w głośnikach świadczą, że owy próg przekroczyliśmy.

 

Czy głośniki które wyglądają jak wykonane z drewna faktycznie mają drewnianą obudowę, czy to tylko okleina?

To zależy już od wielu czynników - producenta, modelu itp. Mimo wszelkich zapewnień na ulotkach, najczęściej niestety są to materiały drewno pochodne wykończone okleiną. Drewno jako surowiec należy do dość drogich, analogicznie materiał ten stosowany jest w konstrukcjach droższych i na pewno nie ma sensu szukania drewnianych obudów w budżetowych modelach.