Głośniki

Najważniejsze cechy głośników

przeczytasz w 3 min.

 

Sposób podłączania do komputera

Podłączając zestaw do komputera z reguły jesteśmy ograniczeni wyjściami naszej karty dźwiękowej. Standardem jest wyjście Jack i większość zestawów głośnikowych w wyposażeniu ma kabel Jack – RCA. Bardziej rozbudowane karty oferują dodatkowo kilka wyjść cyfrowych, a dla osób którym i takie rozwiązania nie wystarczają rynek oferuje szereg interfejsów audio umożliwiających podłączenie przez slot PCI, FireWire lub USB bardziej rozbudowanych możliwości.

 

Jakość i długość kabli

Z założenia poleca się krótkie kable, standardowa długość to 2 -3 m. wynika to z tego, że krótkie kable mają mniejszą impedancję i niższą reaktancję. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do stosowania dłuższych przewodów warto zwrócić uwagę by ich łączna rezystancja nie przekroczyła 1% impedancji głośnika. Dla przykładu przy 8 Ohm głośnika, maksymalna rezystancja  nie powinna przekroczyć 0.08 Ohma. Rezystancja 1 metra przewodu miedzianego zależna jest od jego przekroju i tak:

  • 0,75 mm2 - 46,0 mOhm
  • 1,00 mm2 - 34,5 mOhm
  • 1,50 mm2 - 23,0 mOhm
  • 2,00 mm2 - 17,2 mOhm
  • 2,50 mm2 - 13,8 mOhm
  • 3,00 mm2 - 11,5 mOhm
  • 4,00 mm2 - 8,60 mOhm
  • 6,00 mm2 - 5,70 mOhm
  • 10,0 mm2 - 3,50 mOhm

Pamiętajmy również o tym, że lepiej korzystać z grubszych kabli. Wiąże się to najczęściej z zakupem nowego okablowania. Producenci dość często stosują jak najtańsze elementy. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka niuansów takich jak przewodnik. Dobrym stosunkiem ceny do jakości mogą pochwalić się kable miedziane pokryte srebrem. Również wtyki dobrze gdy pokryte są np. złotem. Takie złącza przez lata zachowuje dobre właściwości głównie dlatego, że się  nie utlenia. W bardzo drogich systemach stosuje się rod lub platynę.

 

Pokrętła, pilot

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie potencjometrów, ma to bezpośredni związek  z wygodą użytkowania. Często zdarza się tak, że część potencjometrów np. regulacja tonów niskich umieszczana jest w bardzo nietypowych miejscach np. tylna ściana subwoofera co praktycznie uniemożliwia wygodny dostęp do regulacji. Dobrym wyjściem jest pilot.

 

Liczba głośników

Liczba głośników przypisana jest do zestawu. W systemach bardziej rozbudowanych dochodzi nawet do kilkunastu głośników rozmieszczony wokół słuchacza. Wymaga to ogromnej ilości miejsca oraz wysokiej klasy sprzętu nagłośnieniowego.

 

Wzmacniacz

Aktualnie praktycznie wszystkie zestawy głośników komputerowych posiadają wbudowany wzmacniacz i nie jest konieczne napędzanie głośników w inny sposób.

 

Moc głośników: satelitarnych i niskotonowego

Wystarczająca moc głośników zależna jest od upodobań poszczególnych słuchaczy. Warto zainwestować w mocniejsze zestawy gdy mają one służyć do oglądania filmów i grania, czy też okazyjnie napędzania imprezek. Głośniki satelitarne nie są powiązane mocą z głośnikiem niskotonowym, ten z reguły jest jak najbardziej wymienialną częścią zestawu. Warto również pamiętać o maksymalnym natężeniu dźwięku zestawu. Z reguły jest to w okolicy 2/3 skali regulatora i przekroczenie tego punku objawia się pierwszymi zniekształceniami dźwięku.

 

Łączna moc zestawu

Zgodnie z nazwą to łączna moc poszczególnym głośników, bywa jednak ze podawana jest w PMPO i wtedy można odnieść wrażenie że najmniejsze nawet głośniczki mogą nagłośnić koncert rockowy.

 

Min. i maks. częstotliwość przenoszenia

Są to granice częstotliwości pracy głośników, wzmacniaczy. Częstotliwość mieszcząca się w zakresie od 16Hz do 20.000 Hz to częstotliwość słyszalna. Częstotliwości niższe od 16Hz to infradźwięki, a częstotliwości wyższe od 20.000Hz to ultradźwięki. Zakres częstotliwości słyszanych zależy od poszczególnych osób i często znacznie różni się od siebie. Zwłaszcza górna granica podlega dużym wahaniom.

Drobny odsetek młodych słuchaczy jest w stanie usłyszeć dźwięki do dwudziestu kilku kHz. Z wiekiem górna granica częstotliwości słyszanych przez słuchacza się obniża, zbliżając się często do 10kHz. Na przyspieszenie tego procesu wpływa długotrwałe przebywanie w hałasie.

 

Materiał obudowy głośników

Do produkcji obudów głośników stosuje się najróżniejsze materiały. Najczęściej są to różnego rodzaju plastiki bądź materiały drewnopochodne czyli płyty wiórowe MDF i w końcu drewno. Grubość obudowy powinna być dostosowana do wielkości kolumny, im większy głośnik tym większa grubość. Dodatkowo obudowa powinna być odpowiednio zaizolowana.

 

Wyjście słuchawkowe

Praktycznie wszystkie zestawy głośnikowe posiadają wejście słuchawkowe, różnica polega na ich umiejscowieniu i ma to bezpośredni wpływ  z wygodą. Warto pamiętać o tym gniazdo znajdowało się w łatwo dostępnym miejscu.