Głośniki

Głośniki do kina domowego

przeczytasz w 3 min.

Aktualnie wybór jest ogromny, od tanich zestawów  zaczynających się mniej więcej od 500pln, poprzez zestawy klasy średniej na które wydamy około 1500pln, do tych z najwyższej półki gdzie praktycznie nie ma górnej granicy cenowej a zabawa rozpoczyna się przy ~3000pln.

Najtańsze zestawy to przeważnie gotowe do złożenia z części jednego producenta. Dużym plusem jest to, że praktycznie wystarczy je podłączyć i mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały nie tylko stylistycznie. Jednak są to zestawy z reguły niewielkiej mocy, pozwalające nagłośnić małe pomieszczenia i nie pozwalające na podłączenie dodatkowych urządzeń.

Średnia klasa umożliwi dobre nagłośnienie większych pomieszczeń (do 20m2) i podłączenie dodatkowo telewizora, magnetowidu czy tunera. Świetnie gdy posiadają cyfrowe wyjścia i wejścia, z reguły jednak jest to zarezerwowane dla tej najwyższej półki. Najczęściej są one składane z oddzielnych modułów co umożliwia łatwą rozbudowę bądź wymianę poszczególnych elementów.

Wybierając zestawy kina domowego kierujemy się podobnymi wartościami jak w przypadku rozbudowanych zestawów komputerowych, jednak jest kilka elementów na które warto zwrócić dodatkowo uwagę.

 

Amplituner – z założenia jest centralnym elementem zestawu. Najczęściej jest to wzmacniacz, tuner radiowy i odtwarzacz DVD lub nagrywarka. Jak wspomniałem wcześniej w lepszych zestawach elementy te są w osobnych obudowach co wiąże się przeważnie z większą liczbą wyjść i wejść a także ułatwia wymianę np. odtwarzacza na nagrywarkę DVD, bądź po prostu na lepszy model.

Detektory dźwięku – to dzięki nim amplituner odczytuje i rozdziela dźwięk na poszczególne kanały. Krótko mówiąc im więcej i lepszych tym nasz sprzęt będzie lepszy. Standardem jest już Dolby Digital i DTS w zestawach 5.1. Popularne również są Dolby Digital EX i DTS ES, które to są rozbudowane o dodatkowe kanały, w przypadku 6.1 jest to kolumna tylna centralna, a w układzie 7.1 dwa kanały tylne pogłosowe. W dobrych amplitunerach powinny być wszystkie cztery.

Dolby True HD i Dolby Digital Plus lub DTS HD – w tym przypadku to siedmiokanałowy zapis jednak różni się tym od poprzedników, że dźwięk nie jest poddawany kompresji przez co nie traci informacji. Analogicznie zapewnia wyższą jakość brzmienia.

Pro Logic, Pro Logic II, Pro Logic IIx – dzięki tym dekoderom mamy możliwość rozdzielenia dźwięku dwukanałowego (stereofonicznego) na wszystkie kolumny podłączone do amplitunera. Pierwszy z nich umożliwi nam odsłuch czterokanałowy (dwa kanały przednie, kanał centralny i kanał tylny). Pro Logic II – pięciokanałowy, Pro Logic IIx – sześciokanałowy.

Maksymalna moc wyjściowa amplitunera - jest to zsumowana moc wszystkich obsługiwanych kolumn przez amplituner i ma to bezpośredni związek z wielkością pomieszczenia jakie będziemy w stanie nagłośnić. Krótko mówiąc im większe pomieszczenie tym większej mocy potrzebujemy do zapewnienia czystej reprodukcji dźwięku

Amplituner ograniczony jest liczbą kanałów wyjściowych. Określa się w ten sposób liczbę kolumn możliwą do podłączenia. W przypadku gdy mamy sprzęt 5.1 i chcemy użyć płyty zapisanej w standardzie którego nie obsługuje nasz amplituner, np. Dolby True HD, nagranie będzie odtworzone, ale bez pełnego wykorzystania możliwości oferowanej przez zapis.

 

Przykładowe zestawy kina domowego


Samsung HT-TZ225

Samsung kino domowe HT-TZ215

LG kino domowe HT554PH

LG HT-762PZ

Panasonic SC HT540

JVC TH-G60

Panasonic SC-PT465

LG HT503PH

Samsung HT-TZ215R

 

Przykładowe zestawy kina domowego z wyższej półki


Yamaha Libra 440

Yamaha Taurus 320

Philips HTR 9900

JBL CSP 1550

KEF KIT 530

Harman Kardon DLS 640 HD

Harman Kardon DLS 646 HD

Marantz Kino M600

B&W 200

Marantz AV8003 + MM8003 +BD7003 + Monitor Audio GS60 set

Denon AVR-4310 + DVD-3800BD + Focal Electra 1027BE + 1007BE + CC1000BE + SW1000BE

Denon AVR-4310 + DVD-2500BT + KEF XQ40 Pack 5.0

 

Ważnym elementem zestawu kina domowego jest odtwarzacz. Podobnie jak w przypadku amplitunera, im większa liczba obsługiwanych standardów tym oczywiście lepiej. Do podstawowych należą Dolby Digital, DTS, CD Audio, DVD Video, VCD i SVCD.
Warto zwrócić uwagę czy wybierany model odtwarza takie standardy jak MP3 i WMA. Podobnie jest w przypadku standardów DivX i Xvid, nie wszystkie odtwarzacze mają możliwość obsługi tych nagrań. Zwróćmy również uwagę czy wśród obsługiwanych formatów napisów jest TXT wymagany jest by napisy wyświetlane były z polskimi znakami.

Blue-ray i HD DVD – odtwarzany obraz jest mniej więcej czterokrotnie lepszy niż DVD, a dźwięk zapisany jest w systemie Dolby Digital Plus i  DTS HD.

Komentarze

94
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _nick_
  0
  "zakres częstotliwości czy skuteczność - tu oczywiście im więcej tym lepiej."

  Porponuję to doprecyzować, no bo jak to rozumieć?

  lepszy zakres 100 Hz - 30KHz, czy 25Hz - 25KHz ? Ktoś może pomyśleć że ten pierwszy...

  Lepiej zapisać: im większy zakres tym lepiej, a nie im więcej tym lepiej, bo inaczej to można odebrać ;)

  --

  Można też rozwinąć co to jest korektor fazy, bo niewiele głośników go ma. Z komputerowych to np. Logitech Z3.

  --

  Przydałaby się też wzmianka o sprawności głośników i jakie to ma przełożenie na ich głośność ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   amplituner + głośniki + dobra karta dźwiękowa i można denerwować sąsiadów :))
   • avatar
    killerPL
    0
    przydałaby sie korekta strona 12, kable koncentryczne od do 100....

    A co do poradnika 1 pytanie dlaczego nie uwzględniono głośników 8 kanałowych 7.1? Co do reszty bardzo fajnie opisane co i jak;) dużo przydatnych rzeczy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A ja mam pytanie co to są za głośniki z pierwszej strony orientuje się ktoś?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Od 5 lat mam Creative 2+1 P380. :-) Legendarne glosniki. Po dzis dzien, dzialaja dobrze, a przezyly wiele imprez.
      • avatar
       ophiuchus
       0
       Od 3 lat posiadam Logitech X-540, do tego kartę Creative XFi proGamer i muszę bardzo polecić te głośniczki...Znakomicie spełniają swoją rolę.Znakomity stosunek cena/jakość !
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie rozumiem dlaczego w tym artykule nie znalazły się głośniki 2.0 od Geniusa? Według mnie te głośniki(modele) zasługują na to.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         pare literówek na stronie 5:
         -na ich jakość I długość
         -liczba głośńików
         -należy już konicznie
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          lol jesli

          "do tych z najwyższej półki gdzie praktycznie nie ma górnej granicy cenowej a zabawa rozpoczyna się przy ~3000pln."

          3000 pln to najwyzsza polka to co powiedziec o zestawach za 100 000 pln i wiecej?
          • avatar
           SoundsGreat
           0
           Fajny artykuł, wreszcie coś o Audio na benchmarku, i to z czyjej ręki :P

           Ale ja z innej beczki. Oglądam dwa amplitunery Panasonic'a SA-HR45 i 50. Moce jednego i drugiego to 2x150W + 3x80W, z tym że dla 45-tki THD = 10%, a dla 50-tki THD = 1%. Domyślam się że chodzi o te zniekształcenia, ale nie bardzo wiem jak to się przekłada na efekt końcowy. Póki co i tak skłaniam się do 50-tki (3 x HDMi), ale chciałbym wiedzieć, czy ma ona wyższą moc, czy co?

           I przy okazji - miał ktoś kiedyś styczność z tymi amplitunerami? Jakiej jakości są wytwory Panasa w tej dziedzinie?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Zaden z powyższych zestawów nie jest w stanie poprawnie przekazać muzyki nie wspominając o jakimkolwiek zarysowaniu sceny czy porządnie odeparowanych barwach tonalnych. Czegoklwiek byśmy nie słuchali dźwiekizlewają się w calość, mamy tylko wszechobecny bas, nawet tam gdzie go być nie powinno lub dominację najwyższych tonów. A co do 3000 za dobry sprzęt.... Za to nawet nie kupi porzadnego wzmacniacza nie mówiac o kolumnach które kosztują dwukrotnie więcej. Jednak da sie za tą cenę złożyć sprzęt, który przynajmniej brzmi poprawnie i nie zniekształca nam pojęcia o muzyce. Większość audiofilskich kabli głosnikowych czy interkonektów kosztuje więcej od tych wynalazków, ale nie zapominajmy o ich przeznaczeniu:)
            • avatar
             benzene
             0
             @Michael_17 THD to Total Harmonic Distortions czyli im mniejsze wartość tym mniej słychać sprzęt a bardziej słuchaną muzykę. Specjalnie nie przejmowałbym się tą wartością. Z doświadczenia wiem, że głośne granie i tak nie będzie miało miejsca. Jeżeli miszkasz z kimś albo w bloku to skończy się awanturą. Jeżeli miszkasz już sam to znaczy, że masz troszkę oleju w głowie i nie będziesz katować uszu. Głośne słuchanie kończy się bólami głowy i oczywiście po jakimś czasie częściową utratą słuchu.

             Co do Audio PC. Naprawdę nie ma się czym podniecać zbyt mocno bo pecet nie jest i nie będzie źródłem wysokiej jakości dźwięku. Po pierwsze pecet sam szumi co już zakłóca odbiór muzyki a po drugie komponenty stosowane w powszechnych aplikacjach audio PC są zwyczajnie kiepskie.
             Owszem są na tym świecie DOBRE karty dźwiękowe ale ich cena oscyluje w okolicach kompletnego zestawu Hi-Fi. Polecam wizytę w jakimś dużym markecie RTV i obmacanie głośników do komputera. Ludzie, nie łudźcie się z głośnika o wadze tabliczki czekolady nie może popłynąć poprawny dźwięk. Jeżeli dzwięk nie ma Was męczyć trzeba zainwestować kilka stówek a dodatkowo kupić jakiegos SB zamiast tych protez dźwiękowych na płytach głównych. Sam ostatnio wsadziłem starego poczciwego SB Live 5.1. Naprawdę nie traktujcie PC jako panaceum na wszystko. Gdyby komputery byly takie fajowe to kto kupowałby komponenty HiFi za grube tysiaki? Najważniejsze żeby dźwięk z PCta nie męczył uszu.
             • avatar
              lokomisiek
              0
              Głośniki microlab są naprawdę niezłymi głośnikami, można uzyskać z nich już dźwięk na poziomie studyjnym ;) oczywiście w połączeniu z dobra kartą dźwiękową.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               ja tylko w jednej kwestii

               zdjęcie do wtyczki "DIN" pokazuje wtyk XLR zwany także "canon" używany najczęsciej w mikrofonach przewodowych, lub jako wyjście z mixera.

               natomiast wtyczka DIN to raczej wtyczka "ze starych magnetofonów" :) proponuję wygooglać lepiej :)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                jak gram na pc to tylko na słuchawkach... ale głosniki 5.1 kupie do konsoli... bo na pc to tylko FPS a konsola zrecznoscówki :)
                • avatar
                 Kamil Myzia
                 0
                 Gdyby nie druga część artykułu o pojęciach, złączach itd., to by można było pomyśleć, że znów komputronik.pl zlecił review najpopularniejszych zestawów, które można u nich kupić:).

                 Po tytule, spodziewałem się jakichś dłuższych opinii na temat różnych zestawów, a tu takie zbiorcze zestawienie, bez konkretów, żadnych wad, ani zalet przedstawionych głośniczków.
                 • avatar
                  _nick_
                  0
                  Fajnie, że w artykule zostały pokazane także inne głośniki niżcreative i logitech, za to + bo dzięki temu użytkownicy poznają także inne mniej znane marki (i szczeże napiszę, że lepsze).

                  Są nawet moje głośniki - Microlab Solo7c :)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   "Czy głośniki które wyglądają jak wykonane z drewna faktycznie mają drewnianą obudowę, czy to tylko okleina?" Drewna to jeszcze nigdy nie widziałam zazwyczaj jest to płyta MDF ok 18 mm, oklejona okleinami naturalnymi lub sztucznymi. nawet lepiej, bo drewno ma słoje, różne odcienie i klienci sa wybredni bo myślą że to jakaś skaza. :)
                   • avatar
                    wolfikx
                    0
                    Artykuł fajny jednak, ja jestem zawiedziony, że nie zostały opisane głośniki hi-fi.
                    Inna sprawa, że głośniki do zestawu kina domowego podłącza się całkiem inaczej. Brak tam jest jakichkolwiek wtyków, stosuje się raczej nawinięcie kabla na śrubę i dokręcenie (nie wiem jak to fachowo się nazywa).
                    Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zamontowaniem głośników podsufitowych do mojego zestawu hi-fi, niestety nie prezentuje żadnych głośników samodzielnych do wzmacniaczy. Te z pierwszej strony całkiem sympatycznie wyglądają ale jak dla mnie to powinny być białe.
                    Jaki to model ??

                    PS: Nawet moje Logitechy X-230 się znalazły w opisie ;)
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     "...Jeśli chcemy utracić kierunkowość basu można głośnik ustawić bokiem względem otworu bass-reflexu."

                     Co autor chciał przekazać tym zdaniem? Niskie częstotliwości same z siebie są nie-kierunkowe, oczywiście dobranie miejsca na subwoofer jest ważne, ale jak ustawić "głośnik" do portu BR kiedy to wszystko jest na sztywno skręcone w obudowie?

                     Dla mnie myśl autora w tym punkcie jest co najmniej nie zrozumiała, natomiast art jako całość poprawny, wyjaśnia parę pojęć i kilka kwestii, widać włożoną pracę ;)

                     Pozdrawiam.
                     • avatar
                      Bogumił Petrykowski
                      0
                      ;))

                      sorki jeśli namieszałem, chodziło mi oczywiście o ustawienie całego głośnika tzn. kolumny.

                      czasami wykonuje się takie zabiegi, jeśli głośnik zamocowany jest na którejś z bocznych ścian obudowy. Są to niewielkie ale jednak różnice. przestaw kolumnę niskotonową z głośnikiem skierowanym w innych kierunkach, na ścianę z tyłu lub centralnie na siebie, o takie mniej więcej różnice chodzi. podobnie z otworem bass-refleksu
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Lepiej kupić słuchawki za to samą cenę, która majmy wydać na zestaw głośników komputerowych "„made in china” pisane krzaczkami" - hahaha!

                       Lepsza jakość dźwięku, przenośne, można podpiąć prawie pod wszystko, a jeśli chcemy posłuchać źródła wielokanałowego kupujemy słuchawki 5.1                       • avatar
                        custom
                        0
                        Powie mi ktoś co muszę kupić do płyty PQ5C by podłączyć ja z zestawem audio Logitech Z-5550 za pomocą kabla optycznego!
                        Ja osobiście mam Z-5500 i nie narzekam 115 dB w 5.1 robi swoje :D
                        • avatar
                         Baleryon
                         0
                         Podzielę się spostrzeżeniem. "Dźwiękówkę" mam X-Fi Xtreme Gamer (taka bez pomalowanych na złoto gniazdek). Do grania używam Logitechów X-540, sprawdzają się, eksplozje itd. brzmią przyzwoicie. Ale już do obejrzenia jakiegoś serialu zakładam słuchawki (Sennheiser HD 205, poniżej jednego pirdyliona), bo na Logitechach dźwięki mowy często są ledwo zrozumiałe.
                         • avatar
                          Lisqu
                          0
                          Artykuł może całkiem porządny ale sprzęt w nim przedstawiony już nie bardzo. Nie wiem jakim cudem tego typu "głośniczki" mogą mieć dobry dźwięk. Uważam że tylko dobry wzmacniacz (nie żadne amlitunery czy inne wynalazki) i jakieś porządne kolumny (co wcale nie znaczy drogie) są w stanie wygenerować czysty i pełny zakres dźwięku.
                          • avatar
                           Lisqu
                           0
                           No może poza paroma zestawami z działu "kino domowe" Marantz, Denon, B&W i JBL są w stanie zagwarantować wysoką jakość ;P (co nie zmienia faktu że i tak stereo uważam za złoty środek :D )
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Chciałbym zwrócić uwagę na 2rzeczy. Mianowicie podając radę odnośnie pasma przenoszenia głośników należy również zwrócić uwagę na zakres w jakim jest mierzone pasmo, bez tej informacji producent może podać dowolnie szeroki przedział.

                            Tj. jeśli powiemy, że głośniki przenoszą od 20Hz do 20kHz ze spadkiem przy krańcach -3dB (jeśli jakiś sprzęt spełnia te założenia to już możemy mówić o sprzęcie klasy HiFi - tak na prawdę w dzisiejszych czasach wszystko co gra spełnia takie założenie, niekoniecznie musi to być sprzęt wyższej klasy ;) to może oznaczać to samo jakbyśmy powiedzieli że przenoszą od 40Hz - 10kHz przy 0dB

                            2 Kwestia - ktoś pytał o THD - Jeśli producent podaje moc przy zniekształceniach 10% to już nie świadczy o nim dobrze. Tj. przy zniekształceniach ok.1% już kończą się nasze możliwości słuchania muzyki pojawia się tak zwany przester i już praktycznie nie da się słuchać. Moc przy 10% THD jest taką samą ściemą jak jakiś czas temu moc PMPO, którą producenci podawali jak chcieli i spotykaliśmy plastikowe głośniki do kompa o mocy 10 000W ;).
                            Btw nie zwracaj większej uwagi na moc zestawów - i tak nie wiesz jak jest mierzona, a nie zawsze jest mierzona tak samo (jak w przykłądzie z THD)
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Artykuł bardzo fajny. Autorowi udało się uniknąć pisania bzdur (a zdarza się to baaaardzo często przy tego typu tematach). Sądzę, że będzie bardzo pomocny przy wyborze sprzętu audio do komputera.

                             Jednak można by poprawić to zdjęcie XLR'a przy opisie DIN. Btw wydaje mi się, że cały ten akapit jest jakby bez sensu - złącz Din nigdzie się już nie spotyka poza starymi unitrami i na pewno nikt nie znajdzie takiego gniazdka na swoich głośnikach do kompa. Podobnie z XLR - ma je tylko sprzęt profesionalny lub audiofilski - czyli jakby nie było poza zasięgiem przeciętnego użytkownika kompa
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ja od 4 lat mam Creative T-3000 i jestem w z nich bardzo zadowolony. Do tej pory grają bardzo dobrze.
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               dobry art!
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Artykuł dobry aczkolwiek miałbym kilka uwag:
                                wyjaśnienie opisu membrany. Czytamy: "[...]jej lekkość z dynamiką, sztywność natomiast z dynamiką." - wiadomo o co chodzi :). Po 2. Głośniki niskotonowe przenoszą sygnały do 1500Hz. Wg mnie 1500Hz to już tony średnie. Głośniki niskotonowe zazywczaj nie przekraczają 400Hz. Po 3 i chyba najważniejsze: "Moc RMS - jest prawie taka sama jak moc znamionowa." Tutaj się nie zgodzę. Na swoim sprzęcie (wieży Sony) mam napisane 2x155W + 155W RMS. W sumie dawałoby to 465W. Tylko jest problem bo po 1. wieża nie pobiera więcej niż 290W (tabliczka znamionowa i instrukcja), a po 2. w każdej kolumnie są 3 głośniki: niskotonowy - 50W, średniotonowy - 30W i wysokotonowy - 15W co daje 95W. Więc jak się ma moc RMS do mocy znamionowej lub jakiejkolwiek innej? Nijak. Najlepiej moc zestawu stwierdzić po poborze prądu przez wzmacniacz. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam.
                                • avatar
                                 Fiona
                                 0
                                 Fajnie się czytało komentarze. Jeśli mogę parę uwag.
                                 Dobry wzmacniacz stereo można kupić do tys. złotych (używkę, liczy się od kogo się kupuje). Np. wysokie modele Sony serii ES to sprzęt audiofilski. Chociaż audiofile to specyficzny ludek wygrzewający np. szafki pod sprzęt ;P.
                                 No i audiofile słuchają sprzętu nie muzyki, dlatego znaczek producenta to u nich punkt wyjścia. Ale jak kogoś to bawi i ma kasę - mnie nie przeszkadza - nikogo nie krzywdzą przecież.
                                 Zniekształcenia w dobrym wzmacniaczu to wartość mierzona w setnych, w moim bodajże jest to 0,008% a kosztował zaledwie 2,5 tys. Czyli żaden hi-end za 20k zł.
                                 Dobre kolumny to rzeczywiście wydatek kilku tysięcy. Ale kolumny się kupuje na kilkanaście lat (jak się trafi na swoje) Ja preferuję stereo, 99% słuchanej muzy to płyty audio, a 1% to filmy 5.1. No i praktycznie nie ma tanich amplitunerów kina domowego o jakości stereo.
                                 A jak ktoś nie ma kasy ? Moja koleżanka ma tani patent: wieża h-fi monoblock obok PC i kolumny stereo (monitorki)
                                 Komputer podpięty pod wieżę i jakość dźwięku zostawia lata świetlne z tyłu wszelkie komputerowe grajki. Do tego ma radio i CD w wieży - niezależne od PC. Zapłaciła grosze za to (używka, ale słucha się z przyjemnością)
                                 Także można inaczej. Moim zdaniem nie ważne z czego się słucha, ważne żeby była frajda ze słuchania. Jednemu wystaczy plastik, inny podłączy Hi-End, a ktoś inny np. Diorę i Altusy. I każde rozwiązanie znajdzie masę mądrych ( i niemądrych) krytyków.
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  A ja złożyłem sobie jakiś rok temu stereo do PC. Miałem zestaw Logitecha Z5300. Teraz 2x JBL E30 jedna kolumna ma okolo 70W RMS. Powiem wam, że nigdy już nie wrócę do zestawu głośniczków komputerowych. Takie stereo gra 100 razy lepiej od super wypasionego 5.1. 2 kolumny + wzmak i sprzęt do końca życia.
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   0
                                   Panowie i Panie...
                                   Poprosilbym o poradę.
                                   Otóż od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zlożeniem takiej pary : TV + Genius SW-HF5.1 5100.
                                   Jestem zielony w temacie ale też nie potrzebuję sprzetu który będzie z fundamentów dom ruszal.
                                   Jakie są Wasze zdania na temat tego zestawu? Czy podlączenie tych glośniczków bezpośrednio do TV ma sens? Z góry dziękuję za komentarze, proszę o wyrozumialość i pozdrawiam
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    A ja mam pytanie do autora artykulu - jakim cudem w rozdziale dotyczacym sluchania muzyki pojawily sie te wszystkie plastikowe wynalazki i badziewia w stylu Redstara?
                                    Do sluchania muzyki wymyslone zostaly normalne wzmacniacze stereo (zintegrowane, niezintegrowane (koncowka mocy + preamp), amplitunery) i komplet dwoch kolumn do tego. Nic wiecej do dzis nie wymyslono. Teraz tylko kwestia otwarta pozostaje ile mamy funduszy do wydania i optymalnego wydania tych funduszy.
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Szanowny Autorze!

                                     Rozumiem, że artykuł jest spory, a czasu potrzebnego na korektę nigdy dość, ale apeluję o choćby minimum szacunku dla języka polskiego - a zarazem dla czytelników. Poza skandalicznym błędem ortograficznym "kopółka" jest taka masa drobniejszych niedoróbek, że odnoszę wrażenie iż tekst był pisany na kolanie w pociągu.

                                     I nie czepiam się bezpośrednio samego Autora, ale korekty. A jeśli takowej Szanownej Redakcji brakuje, to bez wątpienia znajdą się chętni kompetentni ;-) Polecam się ;-)
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Dziękuję autorowi za artykuł. Pomógł w wybraniu prezentu gwiazdkowego i jestem z niego bardzo zadowolony. Dziękuję, gdyby nie on dostałbym pewnie swetry i skarpety ;]
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       Fajny artykuł. Pomocny dla "zielonych" ludzi, ogólnie łatwo zrozumieć. Jedno tylko mi nie pasuje: zestawy 5.1 przecież nie posiadają głośników tylnych, mają je tylko zestawy 7.1 . 5.1 mają tylko przednie, centralny, boczne i subwoofer. 7.1 mają przednie, centralny, boczne, subwoofer i dodatkowo tylne.
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Strona 7: Nie "detektory" a dekodery.
                                        Strona 7: Podpis pod zestawem "Denon... + Focal Elektra" nie jest prawdziwy. O ile Denon faktycznie wygląda na Denona, to kolumny są produkcji Dali (modele Ikon 6, Ikon Vokal 2, Ikon 1 (prawdopodobnie, bo od Ikon 2 różni się tylko wielkością przetwornika).
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         Jak nazywają się głośniki z 1 strony?Proszę o linka na Allegro.