Sieci

Mobilny dostęp do internetu

przeczytasz w 2 min.

Od kilku lat coraz bardziej popularny staje się mobilny dostęp do internetu. Usługa realizowana jest przez niemal wszystkich operatorów GSM w Polsce. Oferta jest bardzo bogata zarówno pod względem cenowym, jak i dostępnym sprzętem. Do dyspozycji mamy 3 opcje: dostęp do internetu poprzez telefon komórkowy wraz z pakietem danych, dostęp abonamentowy, czyli modem w promocyjnej cenie, jak i umowa na czas określony oraz pakiet danych od 500 MB do kilku gigabajtów. Istnieje również opcja prepaid. Możemy nabyć we własnym zakresie modem komórkowy, a u operatora kartę SIM z odpowiednią usługą. Płacimy wtedy za wykorzystany transfer danych.

Mobilny dostęp do internetu jest również bardzo często oferowany z notebookiem lub netbookiem oraz modemem. Taka oferta jest atrakcyjna, jeśli planujemy zakup komputera by korzystać nie tylko z internetu, niemniej wiąże się z wyższą opłatą abonamentową, a umowa jest podpisywana na czas określony 24 lub 36 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mobilnego internetu? Ważnym elementem jest zasięg operatora w miejscu, gdzie najczęściej będziemy korzystać z internetu. Może się okazać, że operator ma zasięg sieci GSM na danym terenie, ale zastrzega sobie, że jest to zasięg na zewnątrz budynków. Po wejściu do budynku zasięg drastycznie spada. Szczególnie jest to ważne w miejscach styku zasięgu dwóch nadajników.

Kolejna ważna kwestia to tzw. najszybszy internet. Najszybszy internet do 3,6 Mbps czy nawet do 7,2 Mbps jest możliwy, ale tylko w centrach dużych miast i na zewnątrz budynku. Prędkość zależna jest od dostępnej w danej lokalizacji technologii GPRS/EDGE/UMTS oraz od obciążenia danego nadajnika GSM, do którego jesteśmy zalogowani. W przypadku internetu mobilnego warto również zwrócić uwagę na limit pakietów danych. Operator zastrzega sobie możliwość zmniejszenia prędkości transmisji w przypadku przekroczenia limitu.

W przypadku ofert prepaid nie ma limitu pakietów, jednak płacimy za każdą ściągniętą, wysłaną paczkę danych (taryfikacja zazwyczaj co 100 kB). W przypadku zakupu pakietu usług wraz z modem komórkowym należy zwrócić uwagę, czy dany modem będzie współpracował z naszym komputerem i czy komputer ma odpowiednie złącze (USB, PCMCIA, ExpressCard). Ważna jest również współpraca z systemami operacyjnymi. Nie wszystkie modemy są kompatybilne np. z systemami Linux czy Mac OS X.

Poniżej przedstawiamy zestawienie przykładowych ofert operatorów GSM. Znajdziemy w nich atrakcyjne propozycje abonamentowe, jak również tanie zestawy startowe prepaid (często również z modemem - Heyah).

OperatorOpis usługiRodzaj umowyLimit pakietu danych*Opłata miesięczna od
PTC EraBlueconnect24 miesiące300 MB29,00 zł
PTC EraBlueconnect12 miesięcy10 GB99,00 zł
PTC EraBlueconnect 5w ramach umowy z telefonem5 MB **5,00 zł
PTC EraBlueconnect starterprepaidbrak0,03 zł / 100 kB
OrangeOrange Free Standard24 miesiące1,5 GB30***/60 zł
OrangeOrange Free Platinum24 miesiące14 GB15***/150 zł
OrangeOrange Free na kartęprepaidbrak0,03 zł / 100 kB
Orangeinternet CDMA ****24 miesiące3 GB75,00 zł
PlusiPlus prywatnie 4924 miesiące1 GB49,00 zł
PlusiPlus prywatnie 16024 miesiące13 GB160,00 zł
PlusiPlus simdataprepaidbrak0,03 zł / 100 kB
HeyahHeyah Internetprepaidbrak0,02 zł / 100 kB
PlayPlay Online24 miesiące2 GB35,00 zł
PlayPlay Online24 miesiące10 GB80,00 zł
PlayPlay Online na kartęprepaid2 GB30,00 zł

* - po wykorzystaniu limitu Operator zastrzega sobie możliwość obniżenia prędkości łącza
** - po wykorzystaniu limitu Operator nalicza opłatę za transmisję danych zgodnie z cennikiem
*** - opłata abonamentowa przez pierwsze 5 miesięcy / opłata przez następne miesiące trwania umowy
**** - dostęp do internetu przy użyciu technologii CDMA (sieć komórkowa w paśmie 450 MHz)