Sieci

Mobilny dostęp do internetu

Od kilku lat coraz bardziej popularny staje się mobilny dostęp do internetu. Usługa realizowana jest przez niemal wszystkich operatorów GSM w Polsce. Oferta jest bardzo bogata zarówno pod względem cenowym, jak i dostępnym sprzętem. Do dyspozycji mamy 3 opcje: dostęp do internetu poprzez telefon komórkowy wraz z pakietem danych, dostęp abonamentowy, czyli modem w promocyjnej cenie, jak i umowa na czas określony oraz pakiet danych od 500 MB do kilku gigabajtów. Istnieje również opcja prepaid. Możemy nabyć we własnym zakresie modem komórkowy, a u operatora kartę SIM z odpowiednią usługą. Płacimy wtedy za wykorzystany transfer danych.

Mobilny dostęp do internetu jest również bardzo często oferowany z notebookiem lub netbookiem oraz modemem. Taka oferta jest atrakcyjna, jeśli planujemy zakup komputera by korzystać nie tylko z internetu, niemniej wiąże się z wyższą opłatą abonamentową, a umowa jest podpisywana na czas określony 24 lub 36 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mobilnego internetu? Ważnym elementem jest zasięg operatora w miejscu, gdzie najczęściej będziemy korzystać z internetu. Może się okazać, że operator ma zasięg sieci GSM na danym terenie, ale zastrzega sobie, że jest to zasięg na zewnątrz budynków. Po wejściu do budynku zasięg drastycznie spada. Szczególnie jest to ważne w miejscach styku zasięgu dwóch nadajników.

Kolejna ważna kwestia to tzw. najszybszy internet. Najszybszy internet do 3,6 Mbps czy nawet do 7,2 Mbps jest możliwy, ale tylko w centrach dużych miast i na zewnątrz budynku. Prędkość zależna jest od dostępnej w danej lokalizacji technologii GPRS/EDGE/UMTS oraz od obciążenia danego nadajnika GSM, do którego jesteśmy zalogowani. W przypadku internetu mobilnego warto również zwrócić uwagę na limit pakietów danych. Operator zastrzega sobie możliwość zmniejszenia prędkości transmisji w przypadku przekroczenia limitu.

W przypadku ofert prepaid nie ma limitu pakietów, jednak płacimy za każdą ściągniętą, wysłaną paczkę danych (taryfikacja zazwyczaj co 100 kB). W przypadku zakupu pakietu usług wraz z modem komórkowym należy zwrócić uwagę, czy dany modem będzie współpracował z naszym komputerem i czy komputer ma odpowiednie złącze (USB, PCMCIA, ExpressCard). Ważna jest również współpraca z systemami operacyjnymi. Nie wszystkie modemy są kompatybilne np. z systemami Linux czy Mac OS X.

Poniżej przedstawiamy zestawienie przykładowych ofert operatorów GSM. Znajdziemy w nich atrakcyjne propozycje abonamentowe, jak również tanie zestawy startowe prepaid (często również z modemem - Heyah).

Operator Opis usługi Rodzaj umowy Limit pakietu danych* Opłata miesięczna od
PTC Era Blueconnect 24 miesiące 300 MB 29,00 zł
PTC Era Blueconnect 12 miesięcy 10 GB 99,00 zł
PTC Era Blueconnect 5 w ramach umowy z telefonem 5 MB ** 5,00 zł
PTC Era Blueconnect starter prepaid brak 0,03 zł / 100 kB
Orange Orange Free Standard 24 miesiące 1,5 GB 30***/60 zł
Orange Orange Free Platinum 24 miesiące 14 GB 15***/150 zł
Orange Orange Free na kartę prepaid brak 0,03 zł / 100 kB
Orange internet CDMA **** 24 miesiące 3 GB 75,00 zł
Plus iPlus prywatnie 49 24 miesiące 1 GB 49,00 zł
Plus iPlus prywatnie 160 24 miesiące 13 GB 160,00 zł
Plus iPlus simdata prepaid brak 0,03 zł / 100 kB
Heyah Heyah Internet prepaid brak 0,02 zł / 100 kB
Play Play Online 24 miesiące 2 GB 35,00 zł
Play Play Online 24 miesiące 10 GB 80,00 zł
Play Play Online na kartę prepaid 2 GB 30,00 zł

* - po wykorzystaniu limitu Operator zastrzega sobie możliwość obniżenia prędkości łącza
** - po wykorzystaniu limitu Operator nalicza opłatę za transmisję danych zgodnie z cennikiem
*** - opłata abonamentowa przez pierwsze 5 miesięcy / opłata przez następne miesiące trwania umowy
**** - dostęp do internetu przy użyciu technologii CDMA (sieć komórkowa w paśmie 450 MHz)