Sieci

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Bogata oferta dostawców internetu może nieco przerażać. Technologiczne nowości oraz dziwne urządzenia, które monter umieszcza w naszym domu podczas podłączania internetu, zaczynają przyprawiać o zawrót głowy. Nie należy jednak popadać w panikę. Niemal każde rozwiązanie dostępu do internetu stosowane w domu jest konstrukcją maksymalnie przyjazną użytkownikowi. Oczywiście, jeśli chcemy sami rozbudować domową sieć komputerową, musimy mieć choć podstawową wiedzę - chociażby na temat adresacji sieci komputerowych. Z kolei sposób konfiguracji konkretnego modelu urządzenia znajdziemy w instrukcji obsługi. Niejednokrotnie instrukcja jest przetłumaczona na język polski. Dodatkowe kreatory połączeń (LELA, WPS, Click’n’Connect) umożliwiają podłączenie klientów do sieci oraz wręcz wymuszają wprowadzenie silnych zabezpieczeń oraz zmianę hasła adminstratora routera.

Elementem decyzyjnym wymagającym przemyślenia jest prędkość połączenia internetowego, jakie chcemy uzyskać. Często zapis umowy uniemożliwia zmiany prędkości przez okres jej trwania. Przy rozbudowie sieci warto brać pod uwagę jej przeznaczenie. Jeśli sieć będzie umożliwiać tylko dostęp do internetu, to wystarczą proste urządzenia za niewiele ponad 100 zł. Z kolei sieci nastawione na streaming wideo, multimedia i muzykę muszą korzystać z sieci gigabitowych, a bezprzewodowo ze standardu 802.11n. Jeśli remontujemy mieszkanie lub budujemy dom, to już na etapie projektu warto zaplanować rozmieszczenie gniazd sieciowych, gniazd energetycznych oraz punktu styku sieci LAN. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie w każdym pomieszczeniu gniazda ethernet wraz z okablowaniem. Dzięki temu nie będzie problemów z rozbudową sieci w przyszłości.

Przy zakupie urządzeń dostępowych warto również brać pod uwagę ewentualną modernizację sieci. W przypadku routerów częstym problemem jest brak wystarczającej liczby gniazd sieciowych. Z kolei zakup szybkiego serwera NAS z gigabitowym portem minie się z celem, jeśli podłączymy go do routera, w którym gniazda są typu fast-ethernet.

Po zbudowaniu sieci zadbajmy o bezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo to nie tylko nieautoryzowany dostęp do sieci z zewnątrz. Kilka komputerów w sieci domowej i nieodpowiedzialne działania innych użytkowników to potencjalnie większe prawdopodobieństwo infekcji wirusowej.

Mamy nadzieję, że informacje jakie zawarliśmy w poradniku przybliżą nieco tematykę sieci domowych oraz ich wykorzystania.

 

Z cyklu poradniki "jak wybrać" polecamy również:

 

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Art. bardzo ciekawy aczkolwiek na stronie 15 wkradł się błąd w tabelce porównawczej (no chyba, że spedytor UPS teraz dostarcza także internet).
  • avatar
   0
   Ciekawy art, piąteczka dla autora :P
   • avatar
    WWWariat
    0
    Artykul dzisiejszy a oferta UPC nieaktualna od 21 wrzesnia :P

    http://www.upc.pl/internet/?campaignID=main_header_internet&NW=MAINHEADER
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     w pakiecie iPlus prywatnie49 obecnie limit danych to 2GB (dwa tygodnie temu podpisywałem umowę) :)

     Artykuł ciekawy, brawo dla autora, jakkolwiek należy brać pod uwagę że jest to temat zbyt obszerny żeby go przedstawić w jednym artykule.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam pewne zastrzeżenie. Na stronie 5 jest podane że routery z wejściem RJ45 uważane są routery grupy xDSL. Jak dla mnie xDSL to jest zbiorowa nazwa dla wszystkich różnych technologi DSL - czyli technologi przesyłania danych łączem poprzez symetryczne linie miedziane. Więc może to sugerować że taki router nie może być używany w sieciach osiedlowych - gdzie nie używa się DSL.
      • avatar
       wolfikx
       0
       Bardzo fajny artykuł jednak mam małe zastrzeżenie.

       Niby jaki jest sens podłączania przełącznika do modemu ADSL. Przecież i tak tylko jeden z komputerów może mieć dostęp do internetu a bez routera nie rozgałęzimy dostępu.
       Inna sprawa, że dosyć często modemy ADSL dostarczane są w wyjściem usb do komputera.

       Nie została nawet poruszona możliwość instalacji DSL.

       Co do rozdzielenia sygnału internetowego warto nadmienić, iż w momencie gdy chcemy rozgałęzić net na większą ilość komputerów (np: koledzy w bloku) to proponowane routery mogą nie wystarczyć. Sam wykorzystywałem router D-link DI-604 i niestety przy większej ilości stanowisk łącze wewnętrzne strasznie się muliło.
       Dopiero wymiana na Linksys RV042 dodała kopa całej sieci.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Teraz mamy wolna linie telefoniczna wiec biorąc internet np z neti lub tp nie musimy płacić za udostępnienie linii telefonicznej
        • avatar
         dzemski
         0
         Hmm, z ofertą ADSL coś mi tu nie gra. Mam w domu 8Mbit/s od Netii za 79 zł i taka jest u nich oferta, a w rzeczywistości odblokowany jest max transfer możliwy w technologii ADSL2+ czyli 24Mbit/s do mnie i 1Mbit/s ode mnie. Dziwnie wobec tego wygląda zestawienie internetu ADSL w waszej tabelce.
         • avatar
          Fiona
          0
          Fajny artykuł, można poczytać o nowinkach itd.
          Niestety wybór dostawcy netu w Polsce to mit.
          Ja np, w milionowym mieście mam raptem 3: Netia, TPSA, operator kablówki. I koniec kropka.
          Do Netii i france telekom muszę doliczyć haracz w postaci abonamentu na telefon, który mi jest potrzebny jak....
          Do operatora pakiet TV (potrzeba posiadania jak wyżej)

          Wolę nie myśleć jaki szalony wybór ludzie mają na wsi, lub w małych miasteczkach.
          Pewnie rozpusta. ;P

          Jednego mi zabrakło, ot podania cen ze starej UE. Bo ciągle słyszę jak to Ci nasi krajowi dostawcy netu ryzykują, jak biedactwa balansują na granicy bankructwa. Co nie którzy wręcz dopłacają, ale to z miłości do nas - internautów.

          Po czym wchodzę na kilka stron dostawców netu w starej UE.
          I przeliczając ich ceny (euro na złoty) trafia mnie szlag, bo gdyby w Polsce były takie oferty wróciłyby kolejki. Ludzie po nocach by stali żeby się załapać :P
          Kurde tam ( w starej UE) to sami filantropi dostarczają net, dopłacają do usług co miesiąc po parę milionów euro. No bo jeśli nie dopłacają, a zarabiają to w Polsce ktoś NAS żywcem do kości kroi i jeszcze oczekuje podziękowań - lol

          Warto by było podać kilka cen w celach edukacyjnych.

          • avatar
           19arek93
           0
           Poprawcie prędkości UPC bo to nie wypada aby nowy artykuł wychodził z nieaktualnymi danymi.
           • avatar
            0
            Jeśli chodzi o UPS/UPC to oczywiście chodziło o UPC :) Co do oferty UPC - tekst został oddany w czasie gdy UPC wchodziło z nową promocją 120 Mbps. Co jednoznacznie dowodzi, że w Polsce internet coraz bardziej przyspiesza.

            Jeśli chodzi o dane tabelaryczne z ofertami operatorów - starałem się brać pod uwagę oferty "bez promocji". Jak wiadomo promocyjne oferty mogą mieć różnoraki charakter.

            Tak jak napisał "wpisznick" tematyka jest dość obszerna i starałem przedstawić się najważniejsze elementy doboru łącza i urządzeń sieciowych. Sama konfiguracja internetu od ISP poprzez WiFi może przybrać kilka różnych form.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Artykul obszerny ale moze troche za ogolnikowy.

             Ostatni tydzien spedzilem na szukaniu dobrego routera WIFI do lacza 50mbit z UPC.
             Sprawa wcale nie taka prosta zeby po wifi bylo 50mbit, ale gdy juz wybralem router to problemem bylo znalezenie odpowiedniej karty wifi czy to do PC czy laptopa.
             I wlasnie tego mi zabraklo..
             • avatar
              Bruce
              0
              Fajny artykul, szkoda tylko ze tabelki z cennikami nie sa aktualne albo sporo w nich brakuje.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               802.11n działa na 2,4GHz i 5GHz. Nie tylko na 5GHz.
               • avatar
                skoscisty
                0
                Aktykuł warty przeczytania, zwłaszcza dla tych co dopiero planują podpięcie się do internetu.
                Szukałem podpowiedzi jakiego urządzenia mógłbym użyć w moim przypadku, gdyż mam wykupioną usługę Dialogmedia: internet i telewizja. Z modemu dostarczonego przez Dialog wychodzą mi kable ethernetowe do dekodera i komputera. Aby połączyć się z internetem potrzebuję skorzystać z PPPoE.
                Te rozwiąznia, które były podawane w artykule sugerują urządzenia podpinane do gniazda telefonicznego, a to w moim przypadku chyba nie zadziała.
                Pytanie: jaki ruterek z WiFi mógłbym użyć, aby zamiast zestawiać połączenie z internetem z komputera mógł to zrobić z rutera i udostępniać je sobie i gościom?
                • avatar
                 tanakov
                 0
                 Bardzo dobry artykuł.. mogłoby pojawić się więcej przykładów rozbudowy....np sieci od ISP czy Kablówki... po za tym wydaje mi sie że jest napisany troszkę od końca ;)
                 • avatar
                  suchy262
                  0
                  Szukam jakiegoś access pointa (wi-fi) do internetu z UPC 25Mb/s lecz taki w którym mógłbym ustawić/przydzielić własnoręcznie prędkości ściągania danych przez drugiego użytkownika.

                  Ktoś zna takie urządzenia??
                  • avatar
                   dysan112
                   0
                   w vectrze należy wspomnieć o 4x w nocy ;p i że jest 24mbps nawet. Więc trochę nie aktualne.
                   Ja z TV + 8mbps płace z wszystko 118zł umowa na rok. A do dzielenia netu wystarczy póki co DI-524 D-linka za 50 zł ;p. Sam modem od vectry jest brany w ryczałt (nie są nasze), a modemy są wyposażone w gniazdo LAN i USB.
                   Nr IP jest stały (choć na stronie piszą że zmienny) a IP jest przepisywane na MAC wiec zmienia modemu nie wchodzi w grę.

                   Serwis trochę lipny i ciężko o kontakt z adminem (właściwie tylko przez e mail). Awarii trochę jest ale napewno mniej niż w tpsa i brak problemów z rozdzieleniem netu, wystarczy podłączyć i tyle.
                   Aktualnie mam rozdzielony net na:
                   laptopa, komputer stacjonarny i dysk sieciowy.
                   • avatar
                    Koriolan
                    0
                    Ja mam następujące pytanie:
                    czy są już na rynku modemoroutery ADSL z gigabitowym switchem?

                    • avatar
                     jinling
                     0
                     wazny tez jest czas dostepu (pingi),o czym autor nie wspomnial, mialem w neostradzie 1Mbps i na skype'ie zacinalo mi sie a teraz mam w miejscowej podsieci 512kbps/128kbps i mam pelen komfort rozmowy, a czas odpowiedzi w neostradzie byly 200-300ms a teraz mam 10-20ms w nocy nawet ponizej
                     • avatar
                      pX.Snake
                      0
                      Inea Poznań Prestige 6 Mb/512 kbps Cena brutto promocyjna* 69,00 zł :)
                      • avatar
                       teoatino
                       0
                       Witam.
                       Zaraz. Chwileczkę. Czytamy na stronie nr. 2: "odpowiedni typ modemu Annex A (np. dla Neostrady) lub Annex B (np. łącza Netii)". To ciekawe. Posiadam usługę Net24 na łączach Netii i mam AnnexA (router linksys wag200g a on wspiera tylko AnnexA)! Przed zakupem routera troszkę grzebałem (sieć + infolinia operatora) m.in. za tą informacją.
                       Mimo, że artykuł niczego sobie, to troszkę rzetelniej proszę bo kierując się tylko tym opisem można by narazić się na niepotrzebny wydatek...
                       Pozdrawiam
                       • avatar
                        teoatino
                        0
                        Witam.
                        W.w. artykuł tego nie precyzuje. Niezorientowany użytkownik łącz Netii pofatygował (lub poklikał) by się do sklepu w poszukiwaniu routera z Annex-em B. I tyle. Reszta O.K.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Jeżeli chodzi o internet kablowy jak na razie UPC jest bezkonkurencyjne zarówno jeśli chodzi o transfery jak i cenowo.
                         Mam obecnie 10 mega i wszystko śmiga rewelacyjnie.

                         Miałem nieprzyjemność korzystać przez rok z "Nerwostrady" i porównując to z ofertą UPC to jak jazda rowerem na kwadratowych kołach.
                         Netia to w sumie to samo co Tepsańska Neostrada tylko pod inna nazwą. Znajomy posiadał ich łączę przez 2 lata i było jeszcze gorsze niż moje.

                         Z łączy bezprzewodowych cenowo najlepiej wypada Play.
                         Jakoś łączą jest dość dobra oczywiście pod warunkiem, że nie mamy problemów z zasięgiem.

                         Kiedyś używałem też iPlusa, był tragiczny nie wiem jak to wygląda w tej chwili.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Zastanawia mnie po co muszę wybierać dostawcę i rodzaj internetu. Można mieć przecież internet z kablówki i ADSL.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           u mnie (ku wielkiemu zdziwieniu) chello 25MBit = down 23,50Mbit realnie, up 1,48Mbit realnie a ping 4-10. trafiłem jakieś cudowne kable hehe
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            a na lapku przez wifi (dają router thomson) w mieszkaniu 56m beton ściany transfer taki sam a ping 5-15 jakość sygnału bardzo dobra gdzie LIVEBOX już wysiadał.