Pamięć RAM

RAM dla posiadaczy komputerów przenośnych

przeczytasz w 2 min.

Notebooki korzystają z pamięci w standardzie SO-DIMM i dlatego nie można w nich wykorzystać RAM-u używanego w komputerach stacjonarnych. Moduły SO-DIMM są znacznie mniejsze od pamięci używanych w desktopach i nawet po ciemku nie sposób ich pomylić.

Aktualnie w laptopach najczęściej wykorzystuje się pamięci DDR2 taktowane zegarami 667 i 800 MHz. Producenci coraz rzadziej wykorzystują pamięci DDR2 533 MHz, ale wciąż można się z nimi spotkać. Jako że platformy przenośne pracują często na niskim FSB, już takie pamięci pozwalają na efektywne wykorzystanie możliwości systemu. Wejście na rynek pamięci DDR3 naturalnie nie mogło przejść bez echa w świecie notebooków i coraz częściej mamy do czynienia z laptopami wyposażonymi w ten rodzaj pamięci.

PojemnośćZależna od zastosowania
Szybkość
parametr CAS Latency
DDR2: 533/667/800 MHz oraz CL4/CL5/CL6
DDR3: 1066/1333 oraz CL7/C9
NapięcieDDR2: 1,7-1,8 V
DDR3: 1,5 V
TypPamięci niebuforowane

Przy rozbudowie pamięci w notebooku najlepiej jest wykorzystać pamięć o takim taktowaniu, jakim cechuje się moduł zainstalowany fabrycznie przez producenta. Chipsety stosowane w laptopach często nie mają takich możliwości i nie są tak elastyczne, jak te wykorzystywane w komputerach stacjonarnych. Nawet jeśli wymienimy wszystkie moduły pamięci na wyżej taktowane, może się okazać, że płyta główna notebooka po prostu nie będzie potrafiła wykorzystać ich możliwości. Obecnie płyty główne notebooków nie mają żadnych problemów z obsługą pamięci w trybie dwukanałowym, ale jeszcze niedawno wiele komputerów przenośnych nie obsługiwało tej technologii.

W przypadku laptopów można też zwykle zapomnieć o manipulacji pamięcią RAM z poziomu BIOS-u. Możliwości konfiguracyjne BIOS-ów stosowanych w notebookach są często bliskie zeru.

Wbrew pozorom wymiana pamięci RAM w laptopie jest czynnością prostą, z którą poradzi sobie nawet użytkownik początkujący. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, kilka stron dalej opisujemy i dokładnie ilustrujemy jak przeprowadzić taką operację. Ogólnie nie poleca się instalacji dwóch modułów pamięci o różnym taktowaniu, ale też nie ma co do tego większych przeciwwskazań.

Jeśli w laptopie zainstalowany jest moduł RAM taktowany 533 MHz, a jako drugiego modułu użyjemy pamięci 667 MHz, szybsza pamięć automatycznie obniży swoje taktowanie do wolniejszej, czyli obie będą pracować z częstotliwością 533 MHz. Częstotliwość pracy to jednak nie wszystko, ponieważ moduły mogą się różnić wartością zasilania i opóźnieniami. Jednak w przypadku rozbudowy pamięci RAM komputera przenośnego użytkownik może się skupić głównie na pojemności.
 

Przykładowe pamięci RAM

 Typ DDR2  
GoodRAM SO-DIMM
1 GB
667 MHz

 Kingston SO-DIMM
1GB
667 MHz CL5

 Corsair SO-DIMM
1GB
667 MHz CL5

 OCZ Technology SO-DIMM 1GB
800 MHz CL5

 Kingston SO-DIMM
1GB
800 MHz CL5

 
Kingston SO-DIMM
2GB
667 MHz CL5

GoodRAM SO-DIMM
2 GB
800 MHz

OCZ Technology SO-DIMM 2GB
800 MHz CL5

Kingston HyperX SO-DIMM
2x 2GB
800 MHz CL5


 
   
Typ DDR3  
Kingston SODIMM
1GB
1333MHz CL9

 Kingston SODIMM
2GB
1066MHz CL7