Laptopy

System operacyjny i dołączone oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

Utarło się, że do komputerów przenośnych wyposażonych w system operacyjny, producent dodaje komplet oprogramowania. Czy tak jest także i w tym wypadku? Zacznijmy od komputera HP. Domyślnie instalowany jest na nim Windows Vista Home Premium. Dlatego przyszły nabywca za sprawą odpowiedniej konfiguracji sprzętowej będzie mógł się cieszyć efektami, jakie oferuje interfejs Aero Glass. Osoby uczulone na Vistę muszę z góry przestrzec. HP nie wspiera Windows XP na tym komputerze, dlatego po instalacji systemu można oczekiwać problemów ze znalezieniem sterowników do wbudowanych urządzeń.

Oczywiście system operacyjny to nie wszystko. W zestawie z laptopem HP otrzymujemy całkiem pokaźny zestaw oprogramowania użytkowego. Użytkownicy domowi zapewne ucieszą się z pełnego pakietu Microsoft Works (jest to nieco zubożony odpowiednik pakietu Office) oraz Norton Internet Security. Bardzo interesująco przedstawia się także HP QuickPlay, oprogramowanie zmieniające laptopa w centrum multimedialnej rozrywki. Pakiet ten umożliwia odtwarzanie DVD, przeglądanie zdjęć, oglądanie telewizji, kontrolę wbudowanej kamerki internetowej a nawet zabawę w karaoke. Wszystko wygodnie obsługiwane za pomocą dołączonego w zestawie pilota zdalnego sterowania.

Warto także wspomnieć o prostym programie do zarządzania zdjęciami cyfrowymi HP Photosmart Essential. Przysłowiową wisienką na torcie jest Verisoft Access Manager, program do obsługi wbudowanego w obudowę czytnika linii papilarnych. To właśnie za jego pomocą nauczymy Windows używać odcisku naszego palca jako hasła dostępu. Trzeba przyznać, że HP zadbał o programowy aspekt obsługi swojego komputera.

systray w Asusie

Asus w tym porównaniu wypada wyjątkowo blado. Poza systemem operacyjnym Windows XP Home Edition, wartym wspominania są tylko Norton Internet Security oraz CyberLink DVD Suite. Swoją drogą, szkoda że producent nie dołączył Windows XP Professional. Poza tym, na dysku znajdziemy także cała masę "utilków", które z użytecznego punktu widzenia nie nadają się do niczego. Niestety, za sprawą tych programików, system operacyjny po starcie zajmuje pond 350MB pamięci. To zdecydowanie za dużo, jak na Windows XP. Zwolennicy rozwiązań alternatywnych będą rozczarowani, ponieważ żadnego z opisywanych tutaj komputerów nie można kupić bez systemu operacyjnego.

 
Asus
HP
System operacyjny
Dołączone oprogramowanie
Podsumowując
1
2


Podsumowanie

Nadszedł czas na wybór zwycięzcy naszego porównania. Podliczmy zatem zebrane do tej pory punkty.

Podsumowanie
Asus
HP
Wyposażenie
Ergonomia
Wykonanie i prezencja
Specyfikacja techniczna

Możliwości rozbudowy

Kultura pracy
Wydajność

System operacyjny i dołączone oprogramowanie
Cena

Razem

3

7
  

Jak widać w większości ocenianych przez nas kategorii na punkty, wygrał komputer HP. Czy to oznacza, że Asus wypuścił na rynek bubla? Otóż nie. Różnice w poszczególnych kategoriach były niejednokrotnie bardzo niewielkie. Pamiętajcie, że porównywaliśmy ze sobą dwa komputery. To, iż jeden okazał się lepszy od drugiego, nie oznacza automatycznie że ten drugi jest zły - po prostu w tym przypadku okazał się gorszy od swojego konkurenta. Gdy wybieraliśmy komputery do testu ich cena była zbliżona. W międzyczasie Asus nieco staniał, w chwili publikacji tekstu HP jest od swojego konkurenta droższy o około 10%.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login