Laptopy

Możliwości rozbudowy

przeczytasz w 3 min.

Jak wygląda sprawa rozbudowy? Bez większych problemów wymienimy w komputerach dyski twarde. Są to bowiem standardowe napędy 2.5'' ze złączem S-ATA. Nieco gorzej ma się sprawa z pamięcią. Asus ma bowiem już pełną obsadę, a HP pomimo że można rozbudować do 2GB, to wcześniej trzeba się pozbyć dwóch 512MB kostek, które producent domyślnie instaluje w tym komputerze. Jako, że domyślnie zainstalowany 1GB średnio sprawdza się w dołączonym Windows Vista, to większość nabywców bardzo szybko zdecyduje się na rozbudowę. Szkoda, że producent nie oferuje tego modelu z domyślnie zainstalowanymi 2GB.

ASUS

Jako, że w niektórych zastosowaniach taka wielkość pamięci może się okazać niewystarczająca, zrobiliśmy dla Was pewien eksperyment. Producenci w specyfikacji obu komputerów podają maksymalną obsługiwaną wielkość pamięci na 2GB. Wbrew temu postanowiliśmy sprawdzić, co się stanie, jak w obu komputerach zainstalujemy 4GB. Niestety wyniki tego eksperymentu nieco nas rozczarowały. Na obu komputerach domyślnie instalowany jest 32bitowy system operacyjny. O ile w przypadku Asusa to specjalnie nie dziwi, procesor w nim zastosowany nie jest przystosowany do pracy z systemem 64-bitowych, to już HP nie ma takich ograniczeń. W takiej konfiguracji system operacyjny Asusa widział tylko około ~2.5GB a HP ~2.8GB. Jednak instalując na komputerze HP system 64-bitowy otrzymujemy do swojej dyspozycji pełne 4GB do dyspozycji. Szkoda, że HP nie oferuje takowego w standardzie.

HP

W obu komputerach przy odrobinie samozaparcia, można wymienić także napęd optyczny. Jest to raczej zadanie dla serwisu niż dla końcowego użytkownika, ponieważ operacja wymaga demontażu klawiatury. Instalacja kart rozszerzeń możliwa jest za pomocą gniazda ExpressCard/54. Niestety na razie wybór urządzeń dla tego rodzaju złącza jest ograniczony.

 
Asus
HP
Pamięć RAM
Dysk twardy
Napęd optyczny
ExpressCard/54
Podsumowując
2
3

 

Kultura pracy


Kupując komputer przenośny większość z nas ma nadzieję, że będzie to maszyna dość cicha. Niemniej notebooki, które wybraliśmy do porównania mają dość rozbudowaną konfigurację sprzętową. Rodzi to pewne obawy. Czy w takim przypadku komputer nadal będzie cichy? Jeśli tak, to, czy nie będzie się zbyt mocno nagrzewał? No i ostatecznie, ile czasu będzie pracował na bateriach. Dla ewentualnych nabywców Asusa mam niemiłą wiadomość. Wentylator w tym komputerze niestety nie wyłącza się całkowicie. Nawet bez obciążenia pracuje na wolnych obrotach. Co prawda nie jest zbyt głośny i podczas normalnej pracy biurowej nie przesadza, ale w bardzo mocno wyciszonych pomieszczeniach będzie go wyraźnie słychać. Jest to drobna wada, która w tym przypadku powiązana jest z zaletą. Komputer prawie wcale się nie nagrzewa.

Prędkość pracy wentylatora w Asusie regulowana jest płynnie, a nie jak w większości komputerów skokowo. Nie ma zatem sytuacji, w których wentylator zaczyna niespodziewanie wyć. HP podszedł do tego aspektu tradycyjnie. Jeśli komputer jest nieaktywny, to wentylator zupełnie się wyłącza. Podczas obciążenia jego praca rośnie skokowo. Niemniej nawet na pełnych obrotach wiatraczek nie jest specjalnie głośny. Oczywiście wadą takiego podejścia do sprawy jest to, że komputer nieco bardziej nagrzewa się podczas pracy. Na szczęście robi to w bardzo umiarkowanym stopniu, co szczególnie w porze chłodnej zbyt mocno nie przeszkadza. Latem, kiedy średnie temperatury są wyższe, może to stanowić problem.

Jak ma się sprawa pracy na bateriach? Asus wyposażony jest w akumulator 4400 mAh i zasilacz 65W, HP natomiast w akumulator 47Wh/10.8V (4351 mAh) i zasilacz 90W. Na pierwszy rzut oka, świadczy to o tym, że produkt HP zużywa nieco więcej energii, przez co akumulator wystarczy na krócej pomimo że w obu komputerach zainstalowano baterię o podobnej pojemności. W praktyce jednak okazało się coś zupełnie innego. Postanowiliśmy zmierzyć ile komputery popracują w trybie całkowitej bezczynności na zasilaniu z akumulatora. Windows Vista został skonfigurowany do pracy w trybie "Oszczędzanie energii" (Power Saver). Zabroniliśmy laptopom wyłączać ekran i przełączać się w stan uśpienia. W rezultacie Asus działał na akumulatorze 1h i 56min, natomiast HP aż 3h i 13min. Trudno nam powiedzieć, co mogło się przyczynić do tak wielkich różnić w czasie pracy. Wszystko wskazuje na to, że Asus ma jakieś problemy z pracą mechanizmu SpeedStep pod Windows Vista. Dla pewności powtórzyliśmy test. Wyniki były zbliżone. Co więcej, nawet pod dołączonym Windows XP Home czas pracy na baterii wypadł podobnie.

 
Asus
HP
Wentylator
Nagrzewanie
Bateria
Podsumowując
1
2


Wydajność

Do tej pory testując komputery przenośne skupialiśmy się na każdym z ich komponentów osobno. To jednak nie dawało nam pełnego obrazu wydajności laptopa, do którego trzeba jednak podejść całościowo. Postanowiliśmy zatem przerzucić się na ujednolicone oprogramowanie testowe. Będzie nim PC Mark: Vantage. Program testuje w zasadzie wszystkie komponenty nowoczesnego komputera, a wyniki składowe dają się bezpośrednio porównywać. Ma przy tym jedną wadę. Działa tylko i wyłącznie na Windows Vista. Dlatego do testu, musieliśmy zainstalować taki system na obu komputerach. Jak prezentują się wyniki? Zerknijcie na poniższe tabelki.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pomimo delikatnych różnic w specyfikacji sprzętowej, komputery mają ogólnie bardzo podobną wydajność wg. PC Mark: Vantage. Zatem pod tym względem przyznajemy remis.

 
Asus
HP
Wydajność
Podsumowując
1
1

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login