Oprogramowanie

Czas na show. Narzędzia prezentera z PowerPoint

przeczytasz w 2 min.

Masz gotowy dokument i przebrnąłeś przez szereg nieudanych i kilka udanych prób. Przewidziałeś wiele problemów i masz nań gotowe rozwiązania. Teraz musisz przeprowadzić pomyślnie prezentację. Nadszedł więc czas na pomocne narzędzia PowerPointa, jak i informacje o tym, jak przemawiać do słuchaczy.

Przyjedź wcześnie

Przyjedź wcześnie do miejsca, gdzie będziesz przeprowadzał swoją prezentację. Rozstaw wszelkie niezbędne osprzęty i sprawdź, czy wszystko działa pomyślnie. Jeśli tak, w miarę możliwości przeprowadź sobie jeszcze jedną próbę, a później daj sobie czas na przygotowania mentalne. Postaraj się o to, aby do momentu pojawienia się słuchaczy twój nastrój był już odpowiednio dobry.

Gdzie stanąć?

Jeśli możesz, rozejrzyj się dokładnie po audytorium lub innym pomieszczeniu, w którym będziesz prezentował swoją pracę. Upewnij się, że w czasie prezentacji będziesz mógł nawiązać kontakt wzrokowy z każdym słuchaczem znajdującym się na sali. Oczywiście bardzo ważne jest także, aby twój pokaz slajdów był możliwie najlepiej widoczny dla wszystkich.

Jedzenie, woda, złapanie oddechu

Zadbaj o swoje potrzeby. Zjedz lekki posiłek, który popijesz wodą mineralną. Przygotuj sobie także chociaż szklankę wody zaraz przed prezentacją - dzięki temu, jeżeli będzie dokuczał ci stres, twoje gardło nie będzie suche.

Nie musisz ubierać na siebie garnituru, jeśli nie czujesz się w nim komfortowo. Oczywistym jest, że powinieneś wyglądać odpowiednio dla swoich słuchaczy, stąd też dres nie sprawdzi się wśród klientów biznesowych, ale. ubierz się w coś wygodnego. Weź też pod uwagę fakt, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a o nim w dużej mierze zadecyduje twoja prezencja.

Kiedy prezentacja ma się już rozpocząć, podejdź do swojego stanowiska pewnym krokiem i nie garb się. Co ważne: nigdy nie prezentuj siedząc. Stój przez cały czas - to sprawi, że wywołasz wrażenie pewnego siebie, a ponadto prezentowanie na stojąco uchodzi za bardziej profesjonalne.

Jeżeli nikt cię nie przedstawi, zrób to sam, wymawiając dokładnie i zrozumiale swoje imię i nazwisko, stanowisko w pracy oraz temat prezentacji. Powiedz słuchaczom, jak długo potrwa pokaz slajdów, jak również poinformuj ich o tym, kiedy będą mogli zacząć zadawać pytania (czas na pytania jest zazwyczaj po skończeniu prezentacji). I pamiętaj, że na nerwy dobrze działa kilka głębokich oddechów i... uśmiech!

Podczas prezentacji nie spędzaj za dużo czasu przy komputerze, nie patrz też zanadto na ekran projekcyjny. Poruszaj się po podium i mów do słuchaczy, nawiązując z nimi kontakt wzrokowy. Staraj się jednak nie nadużywać tej metody i przekazywać jedną myśl, patrząc przy tym na jednego odbiorcę. Nigdy nie nawiązuj kontaktu wzrokowego wyłącznie z jedną osobą w ciągu całej prezentacji. Wywołasz takim posunięciem nerwy u słuchacza, który może się wówczas nie-wiadomo-jak zachować. No, chyba że będziesz patrzył się cały czas na piękną kobietę i się weń zakochasz. ;-)


Narzędzia prezentera z PowerPoint

Korzystając z PowerPointa 2007 możesz skutecznie operować swoją prezentację za pomocą skrótów klawiszowych. Slajdy zmienisz klawiszem kierunkowym [->] lub klawiszem [Enter]. Jeśli będziesz chciał wrócić do poprzedniego slajdu, naciśnij [<-]. Wybierając [B], włączysz czarny ekran i zakończysz prezentację. Ponowne wciśnięcie [B] wznowi pokaz slajdów. Z kolei klawisz [W] działa tak samo, ale zmienia ekran na biały.

Kiedy włączysz pokaz slajdów, zauważ, że w lewym dolnym rogu mieści się kilka przycisków. Zwróć szczególną uwagę na ten z obrazkiem pióra. Klikając nań możesz wybrać przydatne funkcje pisma odręcznego, takiego jak Pióro kulkowe, Flamaster czy Zakreślacz. Dzięki tym narzędziom będziesz mógł zaznaczać wybrane elementy ze swojej prezentacji.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login